Wiadomości

  • 11 lipca 2024
  • wyświetleń: 280

Na tyskich drogach trwa akcja "Bezpieczny pieszy"

Za nami:

Policjanci z tyskiej drogówki prowadzą w czwartek 11 lipca od wczesnych godzin rannych działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa pieszych.

Na tyskich drogach trwa akcja "Bezpieczny pieszy"
Na tyskich drogach trwa akcja "Bezpieczny pieszy"


Od godzin porannych mundurowi Wydziału Ruchu Drogowego tyskiej komendy biorą udział w działaniach „Bezpieczny pieszy”. W obrębie przejść dla pieszych będzie można zauważyć zwiększoną liczbę patroli policyjnych, gdyż są to miejsca, w których najczęściej dochodzi do tragicznych w skutkach wypadków. Kierowcom mundurowi przypominają, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, należy zwolnić i zachować szczególną ostrożność. Pod żadnym pozorem nie wolno omijać pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Pieszym natomiast policjanci przypominają, aby podczas przechodzenia przez jezdnię nie korzystać z telefonów komórkowych i rozglądać się, nawet kiedy sygnalizator świetlny nadaje kolor zielony, a przede wszystkim nie wchodzić na przejście bezpośrednio przed jadący pojazd. Należy pamiętać, że piesi są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, jednak podczas zderzenia z samochodem mają znikome szanse na uniknięcie poważnych obrażeń.

Od 1 czerwca 2021 roku obowiązuje nowelizacja kodeksu ruchu drogowego dotycząca m.in. ruchu pieszych. Zgodnie z nowymi przepisami pierwszeństwo przed pojazdami (z wyjątkiem tramwaju) ma pieszy przebywający na przejściu dla pieszych i wchodzący na nie. Taki zapis zmusza kierowców do zmniejszania prędkości w pobliżu przejść, przy których idą ludzie.

Nowe przepisy, oprócz dodatkowych przywilejów, nakładają na pieszych zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz na przejściu dla pieszych w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji.

Funkcjonariusze przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych - wzmożona czujność pozwoli na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia.

ar / tychy.info

źródło: KMP Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.