Wiadomości

  • 30 czerwca 2024
  • 6 lipca 2024
  • wyświetleń: 590

O zielonej historii ziemi pszczyńskiej. Społeczny ogród Muzeum Miejskiego

Za nami:

Przed nami piąte spotkanie cyklu działań sąsiedzkich wokół miejskiego ogrodnictwa, który Muzeum Miejskie zainicjowało podczas Tyskiej Nocy Muzeów. Przygotowujemy wspólnie i współprowadzimy ogólnodostępny otwarty ogród społeczny. W sobotnie popołudnie 6 lipca czeka nas historyczny spacer i warsztaty rodzinne.

Zegrōdka w kastlikach
Zegrōdka w kastlikach - ogród społeczny · fot. Muzeum Miejskie w Tychach


Śląska nazwa „Zegrōdka w kastlikach” oznacza ogródek w drewnianych skrzynkach. Podczas piątego spotkania będziemy nie tylko doświadczać naszego wspólnego muzealnego ogródka, czyli zajmować się pielęgnacją roślin, ale i spojrzymy na niego w szerszym kontekście. To ciąg dalszy opowieści o księżnej Daisy, ziemi pszczyńskiej i historii terenu, gdzie znajduje się siedziba Muzeum Miejskiego w Tychach.

Wspólnie z Agatą Berger-Połomską z Działu Historii Miasta wyruszymy na spacer po okolicznych ważnych miejscach i terenach zielonych. Będzie to nie tylko przyjemność, ale i wyjątkowa okazja do pogłębiania wiedzy na temat lokalnej historii, miejskich terenów zielonych oraz bogatej roślinności porastającej Stare Tychy. Nie zabraknie formy warsztatowej, także dla najmłodszych. Odwiedzi nas Małgorzata Wójcik z Muzeum Zamkowego w Pszczynie, która poprowadzi warsztaty rodzinne „Wyspaceruj dzieło sztuki” - stworzymy obrazy z zebranych kwiatów i liści, czyli dzieła sztuki, które każdy będzie mógł zabrać ze sobą.

Kto może dołączyć do działań wokół ogrodu społecznego „Zegrōdka w kastlikach”?

Muzeum zachęca do uczestnictwa mieszkanki i mieszkańców Tychów w każdym wieku, także tych najmłodszych - zawsze docenia rodzinne, przyjacielskie i międzypokoleniowe więzi. Liczy również na członkinie i członków najbliższej, dzielnicowej i osiedlowych, społeczności ze Starych Tychów, osiedli A i B. To okazja, żeby mieć wpływ na ostateczny kształt okolicznej oazy zieleni - miejsca przyjemnego, bezpiecznego i dostępnego dla każdej i każdego.

Co czeka podczas kolejnych spotkań wokół ogrodu społecznego „Zegrōdka w kastlikach”?

W trakcie kolejnych dwóch sobotnich spotkań (w lipcu i wrześniu 2024 roku), będziemy inspirować się ogródkowo z biolożką, specjalistami od terenów zielonych, etnologiem, historyczką, także artystkami. Przed nami zwiedzanie, warsztaty artystyczne, tworzenie „zielonej” kapsuły czasu i piknik. Zastanowimy się też nad pierwotnością i korzeniami oraz wzrostem i kwitnieniem. A Natalia Sitko, muzealna edukatorka, podczas każdego ze spotkań zapewni ogrodowe aktywności dla najmłodszych. Wreszcie, wspólnie zasadzimy rośliny, by potem zaopiekować się wspólnym ogrodem. Finałem będzie wspólny piknik. Ogrodem społecznym opiekują się muzealni ogrodnicy: Natalia Sitko (Dział Edukacji i Promocji) i Jakub Skucha (Dział Etnologii).

Wydarzenie wspierane przez program „Spójnik!”, realizowany w ramach starań Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.Kalendarz pozostałych spotkań ogrodu społecznego „Zegrōdka w kastlikach”:

  • 20 lipca 2024 (sobota), godz. 16.00 - „Zegrōdka w kastlikach” - społeczny ogród świętuje - piknik i warsztaty dla najmłodszych, podsumowanie
  • 12 września 2024 (czwartek), godz. 18.00 - Ogródek po czasie


Fundacja Otwarta Przestrzeń Mysłowice, na której czele stoi Agata Szymanek, artystka sztuk wizualnych, zajmuje się tematami społecznymi, pedagogicznymi, artystycznymi, kulturowymi, filozoficznymi, ekologicznymi i feministycznymi. Organizuje warsztaty i spotkania kulturalne, podczas których osoby uczestniczące w działaniach mogą kolektywnie się rozwijać.

  • organizator: Muzeum Miejskie w Tychach
  • partner: Fundacja Otwarta Przestrzeń Mysłowice


Zegrōdka w kastlikach

ar / tychy.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj