Wiadomości

  • 29 czerwca 2024
  • 1 lipca 2024
  • wyświetleń: 435

Bliscy. Warsztaty dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzeństw

Za nami:

Teatr Mały zaprasza do udziału w projekcie "Bliscy" - interdyscyplinarnym cyklu warsztatowym dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzeństw.

niepełnosprawny, wózek inwalidzki, rodzina
Ilustracja · fot. pixabay.com


Projekt Bliscy to artystyczny projekt warsztatowo-teatralny, który zakończy się spektaklem, o tym samym tytule. Dotyczyć będzie rodzeństw OZN. Chcemy twórczo przyglądnąć się temu co to znaczy, że ktoś staje się nam bliski. Czy to rola tylko wrodzona, czy można wybrać sobie bliską osobę? I dlaczego ta bliskość jest czasami trudna? Podobnie jak podczas tworzenia spektaklu „Wyspa mojej siostry” będziemy prowadzić wiele działań warsztatowych, które pozwolą nam wyodrębnić głos, myśl, potrzebę każdego uczestnika i uczestniczki. Nasze działania domkną się w spektaklu o tym samym tytule - BLISCY. Będzie on miał premierę 3 grudnia 2024 roku na Scenie Kameralnej Teatru Małego w Tychach.

O warsztatach BLISCY. 1-14 lipca, Scena Kameralna TM i Arteteka w Pasażu Kultury Andromeda)

Podczas spotkań warsztatowych będziemy rozpracowywać kategorię rodzeństwa i niepełnosprawności wśród najbliższych. Podejmiemy się próby odpowiedzi na pytania czym jest rodzeństwo? Jak jest rozumiane ? Jak postrzegane w relacji rodzeństw, są takie kategorie jak miłość, wolność, inność, więź, ale też złość, niemoc, poczucie niesprawiedliwości w związku z niepełnosprawnością bliskich.

Mając na uwadze dbanie o dobrostan wszystkich osób uczestniczących w projekcie będziemy sięgać po bogate zasoby narzędzi twórczych, którymi dysponuje współczesny teatr. Będziemy je dobierać w taki sposób aby wypowiedź artystyczna była możliwa i spójna z każdą osobą.

Główny cel to stworzenie bezpiecznej, twórczej atmosfery, w której możliwe będzie przyjrzenie się swoim więziom w nowym kontekście.

Szczegóły: joanna.piwowar@teatrmaly.tychy.pl

bliscy, teatr mały


Realizatorki:Marta Piwowar-Wierzbicka - prowadząca inkluzywny warsztat pracy z głosem. Pedagożka, wokalistka, kompozytorka i aranżerka wokalna, specjalizująca się w pracy z chórami mieszanymi. Prowadzi wokalne działania warsztatowe w różnorodnych grupach, podczas których skupia się na wzajemnym słuchaniu i budowanie relacji poprzez wspólny śpiew, a także wspiera uczestników w odnajdywaniu ich własnego głosu.

Marta Piwowar-Wierzbicka
Marta Piwowar-Wierzbicka · fot. Teatr Mały Tychy


Katarzyna Żeglicka - prowadząca inkluzywny warsztat pracy z ciałem. Katarzyna Żeglicka (ona, jej) - crip i queer pedagożka teatru i animatorka kultury, performerka, tancerka i choreografka; certyfikowana trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt - WenDo. Swoje doświadczenie zawodowe zdobyła w Polsce i zagranicą. Uczestniczka rezydencji artystycznej Winter Artist Exchange Ponderosa (Niemcy, 2020), programu Rezydenci w Rezydencji w Centrum Kultury Zamek (Poznań, 2022) oraz „Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych” (Instytut Grotowskiego, Wrocław, 2023). Stypendystka krakowskiego programu „Kultura odporna” (2020) i Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (2022). Od ponad 20 lat (współ)pracuje instytucjami kultury, uczelniami wyższymi i NGO-sami w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji głównie wobec z osób z niepełnosprawnościami.

Katarzyna Żeglicka
Katarzyna Żeglicka · fot. Teatr Mały


Joanna Piwowar-Antosiewicz - prowadząca inkluzywne warsztaty teatralne, pedagożka teatru, kompozytorka muzyki do spektakli teatralnych, twórczyni piosenek. Słuchaczka Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych Nowego Teatru w Warszawie. Laureatka Nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego przyznawanej artystom łączącym w swojej twórczości różne dziedziny sztuki. Specjalistka ds. programowania edukacji teatralnej w Teatrze Małym w Tychach.

Współpracuje m.in. z Teatrem Powszechnym w Łodzi, Teatrem Muzycznym ROMA, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, Teatrem Miejskim w Gliwicach, Kieleckim Teatrem Tańca i Teatrem Chorea. Prowadzi interdyscyplinarne działania warsztatowe w różnorodnych grupach, gdzie wspólnie z osobami uczestniczącymi w procesie twórczym, próbuje rozbrajać kategorię inności. Pomysłodawczyni i realizatorka projektu „Wyspa mojej siostry”, podczas którego razem z artystkami i artystami skupionymi wokół ŚDS św. Faustyny i Teatru Małego stworzyła spektakl o tym samym tytule. Wierzy, że różnorodność to norma, a w zmianie widzi potencjał, nie zagrożenie.

Joanna Piwowar-Antosiewicz
Joanna Piwowar-Antosiewicz · fot. Teatr Mały Tychy


Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

ar / tychy.info

źródło: Teatr Mały

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Mały" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Mały

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Mały" podaj