Wiadomości

  • 24 czerwca 2024
  • 25 czerwca 2024
  • wyświetleń: 849

Jerzyk zaplątał się pod dachem bloku. Teraz przebywa na rekonwalescencji w Mikołowie

Mieszkaniec zauważył, że przy dachu jednego z bloków wisi zaplątany jerzyk i nie potrafi się oswobodzić z pułapki. Administrator wyplątał ptaka z uwięzi. Pomogli również strażnicy miejscy.

Straż miejska na ratunek jerzykom
Straż miejska na ratunek jerzykom · fot. Straż Miejska Tychy


Ptak został uratowany i przewieziony do schroniska dla dzikich zwierząt w Mikołowie. Miejmy nadzieję, po dojściu do zdrowia, wróci do oczyszczania naszego otoczenia z nadmiaru owadów.

Co jedzą jerzyki? Źródłem ich pożywieniem są owady upolowane w trakcie lotu. Jeden osobnik potrafi zjeść w ciągu doby nawet do 20 000 owadów. Ptaki te są więc bardzo pomocne w zmniejszaniu populacji uciążliwych dla nas komarów. Ta cecha powinna przekonać nas do sympatycznych "dzikich lokatorów" bloków w naszym mieście.

Straż miejska na ratunek jerzykom
Straż miejska na ratunek jerzykom · fot. Straż Miejska Tychy


W Polsce jerzyki objęte są ochroną gatunkową ścisłą. Chcesz pomóc - pamiętaj o bardzo ważnej rzeczy! Budka dla jerzyka jest specyficznym rodzajem skrzynki lęgowej, jest szersza niż wyższa. Powinna mieć minimalne wymiary: 16,00 x 18,00 x 36,00 [cm] (wys. x dł. x szer.) i jajowaty bądź półokrągły otwór wlotowy o wymiarach 2,80 x 6,50 [cm] zlokalizowany bliżej jednego końca budki.

Warto ratować te ptaki, bo są naszym naturalnym wsparciem w walce z nadmiarem owadów m.in. komarów!

ar / tychy.info

źródło: Straż Miejska Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.