Wiadomości

  • 14 czerwca 2024
  • wyświetleń: 416

Katalog wystawy „Tyski Klub Fotograficzny KRON. Śląsk 1978-1983” z wyróżnieniem

Katalog wystawy „Tyski Klub Fotograficzny KRON. Śląsk 1978-1983”, wydany przez Muzeum Miejskie w Tychach, uzyskał wyróżnienie w konkursie „Fotograficzna Publikacja Roku 2024” jako jedna z najciekawszych polskich publikacji z dziedziny fotografii wydanych w 2023 roku. Tytuł Fotograficznej Publikacji Roku i Nagrodę Główną im. Krzyśka Makowskiego oraz wyróżnienia przyznano 13 czerwca 2024 roku podczas otwarcia Fotofestiwalu - Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi. Wystawę pokonkursową można oglądać do 23 czerwca 2024 roku.

Katalog wystawy „Tyski Klub Fotograficzny KRON. Śląsk 1978-1983” z wyróżnieniem
Katalog wystawy „Tyski Klub Fotograficzny KRON. Śląsk 1978-1983” z wyróżnieniem · fot. Muzeum Miejskie w Tychach


Jurorki i jurorzy docenili „świetnie zrealizowaną pracę zbiorową — [...] odświeżenie interesujących fotografii i znakomity projekt. Publikacja w ciekawy sposób opowiada o zjawisku historycznym, pokazuje cykle zdjęć dziś niedostępne szerszej publiczności, wreszcie opowiada o wycinku Polski. Marzyłoby nam się widzieć więcej takich prac, także o innych klubach i grupach fotograficznych”.

Ten obszerny (348 stron) polsko-angielski katalog to przede wszystkim prezentacja 67 prac artystów tworzących trzon KRONu: Michała Cały (ur. 1948), Tadeusza Kluby (ur. 1951), Krzysztofa Pileckiego (ur. 1958), Henryka Rączkowskiego (1952-2008), Mieczysława Wielomskiego (1948-2018) i Zbigniewa Zalewskiego (ur. 1951). Zawiera też 34 fotografie współczesne - część „Widoki zmian” to fotografie industrialnego Śląska po 2000 roku autorstwa artystki i artystów współczesnych, jak: Wojciech Wilczyk (cykl „Czarno-biały Śląsk”, 1999-2003), Arkadiusz Gola („Karmańskie”, 2004), Tomasz Liboska („Odwrót”, od 2016), Marzena Abrahamik („Underground”, od 2018) i Krzysztof Szewczyk („Nowa dzikość”, 2014-2018) - które pozwalają zaobserwować, jakie zmiany zaszły w tożsamości dziś postindustrialnego regionu oraz w obrębie samego medium, jakim jest fotografia. Ilustrowany jest archiwaliami związanymi z KRONem.

Zadanie „Wydanie katalogu do wystawy pn. >>KRON. Fotografia umiejscowiona. Tyskie Towarzystwo Fotograficzne KRON (1976-1983)<<” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego (dofinansowanie: 56 355 zł, całkowita wartość: 112 155 zł). Celem zadania jest ugruntowanie wiedzy na temat KRONU i wprowadzenie jej do historii polskiej fotografii. Katalog jest bezpłatny, zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej (pdf) - do pobrania ze sklepu internetowego Muzeum Miejskiego w Tychach .

„Fotograficzna Publikacja Roku” to konkurs ogólnopolski, organizowany przez Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi „Fotofestiwal”, Księgarnię Bookoff i Miejsce Fotografii oraz Służewski Dom Kultury. To już jego 14. edycja. Zwraca uwagę na książki, w których fotografia zajmuje centralne miejsce - albumy, katalogi, książki teoretyczne i podręczniki oraz limitowane wydawnictwa self-publishingowe i ziny. Jurorki i jurorzy - ekspertki i eksperci zajmujący się tworzeniem książek oraz fotografią: Franek Ammer, Olga Drenda, Nicolas Grospierre, Artur Pławski (fotograf, laureat Fotograficznej Publikacji Roku 2023), Paweł Rubkiewicz, Idalia Smyczyńska i Aleksandra Żalińska (fotografka, laureatka Fotograficznej Publikacji Roku 2023) - doceniają i nagradzają te publikacje, które mogą stać się inspiracją, i które prezentują odważne koncepcje, dopracowaną grafikę, doskonały druk, wyjątkowe zdjęcia i przemyślany projekt. Nagrody i nominacje to potwierdzenie odważnego i twórczego podejścia do medium, jakim jest książka, będącego efektem ambitnych poszukiwań twórców.

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj