Wiadomości

  • 31 marca 2024
  • 2 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 7118

[Historyczne zdjęcie] Furmanką po ulicy. Tychy, lata 50.

Zdjęcie z archiwum Muzeum Miejskiego w Tychach uwieczniło ulicę Budowlanych około 1955 roku.

Furmanką po ulicy. Tychy, lata 50.
Furmanką po ulicy. Tychy, lata 50. · fot. Zygmunt Kubski / archiwum Muzeum Miejskiego w Tychach


Zdjęcie przedstawia fragment zabudowy wzdłuż ul. Budowlanych na osiedlu B. Na fotografii widać budynek mieszkalny u zbiegu ul. Budowlanych i ul. A. Mielęckiego (al. Bielskiej). Na parterze znajdują się sklepy i punkty usługowe m.in. usługi techniczne i telewizyjne. W narożniku budynku pod podcieniami mieści się Bar Pod 11-tką. Teren wzdłuż ulicy uporządkowany. Przed budynkiem niewielka grupa pieszych, a na wybrukowanej ulicy furmanka.

Po drugiej stronie ul. A. Mielęckiego (al. Bielskiej) widoczny jest budynek mieszkalny z podcieniami przy jeszcze nie istniejącej, projektowanej ul. F. Engelsa (obecnie ul. Edukacji) oraz fragment domu jednorodzinnego przeznaczonego do wyburzenia do 1956 roku.

Budowę osiedla B rozpoczęto w 1953 roku według projektu urbanistycznego opracowanego przez architektów Kazimierza Wejcherta i Hanny Adamczewskiej. Budynki trzy i czterokondygnacyjne wznoszono tradycyjnie z cegły, przy zastosowaniu sekcji powtarzalnych, tworząc zabudowę o charakterze małomiasteczkowym.

Ulica Budowlanych, jako główna w układzie przestrzennym, łączy dworzec PKP z aleją Bielską. Ulica Edukacji stanowi jej przedłużenie w kierunku wschodnim. Budowa osiedla trwała do 1959 roku.

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj