Wiadomości

  • 25 lutego 2024
  • wyświetleń: 5473

[Historyczne zdjęcie] Tyski pejzaż zimowy z jedenastopiętrowymi blokami, Fiatem 125p i Syreną

Dziś w naszym cyklu zdjęcie z lat 70., na którym uwieczniono nowe wówczas budynki mieszkalne oraz popularne samochody - Fiata 125p i Syrenę.

Tyski pejzaż zimowy z pocztą, Fiatem 125p i Syreną
Tyski pejzaż zimowy z pocztą, Fiatem 125p i Syreną, ok. 1974 r. · fot. Andrzej Czyżewski / archiwum Muzeum Miejskiego w Tychach


Jak pisze Barbara Kopia z działu fotografii Muzeum Miejskiego, zdjęcie przedstawia fragment ulicy Żwakowskiej, jednej z głównych ulic na osiedlu H, poprowadzonej od al. Bielskiej do ul. Stoczniowców 70. Na częściowo odśnieżonej jezdni samochody osobowe Fiat 125p i Syrena, a w głębi widoczny tył samochodu ciężarowego. W tle jedenastopiętrowe budynki mieszkalne wzniesione ok.1972 roku w systemie prefabrykowanym o układzie poprzecznym opartym na module 5,40 m według typowej serii 540. Projekty opracowali arch. Maria i Andrzej Czyżewscy oraz inż. Jerzy Świtalski w Miastoprojekcie Nowe Tychy.

Budowę obiektów w serii 540 rozpoczęto w 1963 roku, zgodnie z obowiązującymi od 1959 roku przepisami określającymi normy powierzchni użytkowej dla poszczególnych kategorii mieszkań M1 (17-20 m2), M2 (24-30 m2), M3 (33-38 m2), M4 (42-48 m2). Obowiązywały one do 1974 roku.

Autor fotografii - architekt Andrzej Czyżewski urodził się w 1930 roku w Warszawie. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej ukończył w 1955 roku. Wraz z żoną Marią wygrał ogólnopolski konkurs na projekt tyskiego kościoła. Zamieszkał w Tychach w 1958 roku i rozpoczął pracę w zespole urbanistów Kazimierza i Hanny Wejchertów. Zaprojektował samodzielnie lub we współpracy z żoną gmach Technikum Budowlanego, szkołę specjalną, osiedle W, wysokie budynki w centrum oraz kościół pw. św. Jadwigi i inne obiekty. Fotografią zajmował się „od zawsze”. Dokumentował architekturę miasta, etapy jego budowy, podpatrywał i utrwalał życie społeczne. Przekazał do zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach około 500 fotografii.

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj