Wiadomości

  • 22 listopada 2023
  • wyświetleń: 3540

Ważne zmiany w komunikacji miejskiej dla tyszan

Zwiększenie liczby połączeń na dotychczasowych liniach, koordynacja odjazdów autobusów różnych linii oraz uruchomienie nowych połączeń - to kolejne wprowadzane przez gminy GZM i Zarząd Transportu Metropolitalnego udogodnienia w komunikacji miejskiej. Tym razem korzyści odczują przede wszystkim pasażerowie z Mikołowa i Tychów, ale również z Łazisk Górnych i Wyr.

autobus pkm Tychy , ztm
Autobus PKM Tychy · fot. ZTM


Zapowiedziana na 25 listopada modyfikacja sieci połączeń sprawi, że podróżowanie komunikacją miejską w południowej części Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii stanie się jeszcze bardziej komfortowe i atrakcyjne względem transportu indywidualnego. Dzięki samorządowcom z Mikołowa, Tychów i Rudy Śląskiej, ZTM może wprowadzić zmiany obejmujące 7 linii autobusowych - M18, 75, 82, 245, 268, 568 i 982.

Najważniejsze zmianyZmiany w południowej części Metropolii wprowadzane są przez ZTM w porozumieniu z 3 gminami - Mikołowem, Rudą Śląską oraz Tychami. Inicjatorem modyfikacji jest ostatnie z wymienionych miast. - Tychy były inicjatorem zmian na tej trasie, by zoptymalizować koszty, które ponosimy za komunikacje, a także, a może przede wszystkim, z uwagi na uruchomienie linii metropolitarnej M18 oraz poprawę połączeń ze strefą ekonomiczną. Naszym celem jest zapewnienie jak najlepszej obsługi komunikacyjnej dla młodzieży z innych gmin, uczącej się w Tychach oraz zachęcanie pracowników do wybrania Tychów, jako miejsca pracy - mówi Hanna Skoczylas, dyrektor Biura ds. Zrównoważonego Rozwoju w UM Tychy.

Do najważniejszych zmian z pewnością należy zaliczyć uruchomienie nowej linii okrężnej - 568. Jej trasa przebiegać będzie przez Mikołów i zakłada obsługę m.in. terenów przemysłowych w tym mieście.

Na linii 75 wprowadzony zostanie nowy rozkład jazdy. Zakłada on zwiększenie liczby kursów w dni robocze i wolne od pracy, w tym zwiększenie liczby połączeń w dni robocze obsługujących strefę przy ul. Przemysłowej w Tychach. Ponadto uwzględniono koordynację odjazdów z autobusami linii M18 i 268.

Ze zmianami w sieci połączeń powinny zapoznać się osoby jeżdżące w kierunku Kopalni Halemba w Rudzie Śl. Od strony Mikołowa możliwość przejazdu do tego miejsca zapewni linia 982 - zamiast linii 82. Zapewnione zostaną również przesiadki na przystanku Mikołów Dworzec z linii 75 na 982 w kierunku Rudy Śląskiej i z 982 na 75 w kierunku Tychów.

Warte uwagi są również zmiany dotyczące linii 245. Po pierwsze uruchomione zostaną na niej połączenia w dni wolne. Po drugie będzie więcej kursów w dni robocze. Na obu tych zmianach zyskają mieszkańcy dzielnicy Reta oraz południowej części Mikołowa. Nowa trasa i zwiększona liczba kursów obejmie również linię 268.

Pełne informacje na stronie internetowej ZTMInformacje o wszystkich wprowadzanych 25 listopada zmianach zostały już opublikowane na stronie internetowej ZTM w zakładce Komunikaty. W miejscu tym znajdują się również mapy ilustrujące nowe trasy. Organizator transportu zorganizuje również terenową akcję informacyjną. W sobotę (25 listopada) oraz w poniedziałek (27 listopada) w 5 lokalizacjach pomocą będą służyć informatorzy. Zainteresowani zmianami w południowej części Metropolii mogą również zadzwonić na czynną przez całą dobę i bezpłatną infolinię - 800 16 30 30.

ar / tychy.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.