Wiadomości

  • 15 września 2023
  • 18 września 2023
  • wyświetleń: 6280

Obwodnica Cielmic potrzebna, ale szalenie droga

To ostania szansa, by wybudować tzw. obwodnicę Cielmic. Niestety, koszt budowy nowej trasy jest bardzo wysoki. Władze miasta liczą na zdobycie dofinansowania.

Nowa droga połączy ul. Grota-Roweckiego z ul. Oświ
Nowa droga połączy ul. Grota-Roweckiego z ul. Oświęcimską · fot. UM Tychy


Rada Osiedla Cielmice zawnioskowała o ujęcie w budżecie miasta na 2024 rok środków finansowych na wykonanie dokumentacji projektowej łącznika ulicy Strzeleckiej z ulicą Bieruńską - czyli trasę potocznie zwaną "obwodnicą Cielmic".

- O tą obwodnicę walczymy już parę ładnych lat. Myślę, że to jest najwyższy czas, żeby do tego tematu podejść poważnie, ponieważ Cielmice się zabudowują i za chwilę nie będzie miejsca na tą obwodnicę - podkreśla przewodnicząca Rady Osiedla Cielmice Bogumiła Wieczorek.

Jak poinformował dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów Arkadiusz Bąk, istnieje koncepcja dla budowy tego łącznika.

- Jak najbardziej jesteśmy zwolennikami tego połączenia, tylko proszę pamiętać, że jest to bardzo cenotwórcza inwestycja. Na dzisiaj ten koszt całości to 52 - 58 milionów złotych, z czego wykup działek na poziomie 20 - 26 milionów złotych. Trzeba mieć na uwadze, że realizowalibyśmy ją w trybie specustawy drogowej, więc oprócz zabezpieczenia około miliona złotych na prace projektowe, należałoby zabezpieczyć środki i na to. I tak to jest wersja odchudzona - podkreślił.

Z kolei zastępca prezydenta ds. gospodarki przestrzennej Igor Śmietański podkreślił, że władz miasta nie trzeba przekonywać do zasadności budowy tej drogi.

- Wszyscy wiemy, że ona musi powstać. Pilnujemy na każdym poziomie, żeby pas zajętości pod tą przyszłą obwodnicę nie był zabudowany. Kończymy trzeci etap planu miejscowego dla Cielmic, w którym ta droga będzie wrysowana i to będzie gwarancja tego, że nic się tam nie zadzieję w zakresie zajętości tego pasa pod inną funkcję niż drogowa. A więc na różnych poziomach temat jest ogarnięty i myślę, że ta droga zostanie wybudowana. Mam nadzieję, że przy pomocy środków zewnętrznych - powiedział wiceprezydent.

raz / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.