Wiadomości

  • 7 września 2023
  • 8 września 2023
  • wyświetleń: 2810

Dziś urodziny Ryśka Riedla

7 września 1956 przyszedł na świat Rysiek Riedel - legenda śląskiego bluesa. Na łamach tychy.info wspominamy tę wyjątkową postać.

riedel dżem ryszard zespół muzyk
Rysiek Riedel


Ikona bluesa, outsider, ostatni hippis naszych czasów. Urodzony w Chorzowie, ale mocno związany z Tychami. To tutaj uczył się w szkole podstawowej nr 18, a następnie pracował w kilku miejscowych zakładach. Tutaj w 1977 roku poślubił Małgorzatę Pol, w kościele św. Marii Magdaleny. Po związaniu się z zespołem Dżem, poświęcił się całkowicie muzyce.

Frontman Dżemu był objęty kultem jeszcze za życia. Pod jego blok w Tychach, w którym mieszkał od 11 roku życia, przychodziły grupy fanów. Po śmierci sympatycy spotykali się nad jego grobem na cmentarzu na Wartogłowcu. Kiedy umierał na niewydolność serca, z powodu uzależnienia od heroiny, miał zaledwie 38 lat. Niedługo przed śmiercią ostrzegał przed wszelkimi używkami.

Odsłonięcie muralu Ryśka Riedla przy Filaretów - 04.09.2021
Mural Ryśka Riedla przy Filaretów powstał w 2021 roku · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


W Tychach jest wiele miejsc, które sprzyjają wspomnieniom o naszej muzycznej legendzie. We wrześniu 2021 roku na fasadzie bloku przy ul. Filaretów odsłonięto mural z wizerunkiem Ryśka.

Na muralu oprócz postaci muzyka pojawiły się rozpadające puzzle, które "z jednej strony „budują” artystę, a z drugiej on się rozpada z tych puzzli. Ma to symbolizować doświadczenia, z których się składamy. Nasze życie to przecież zbiór doświadczeń, ale jest bardzo kruche, wystarczy chwila, by nasza życiowa układanka się rozsypała. Musimy mieć tego świadomość i znaleźć w sobie siłę, by poskładać się na nowo" - wyjaśniał koncepcję jej autor - rysownik i malarz, Marek Grela.

Pomnik Ryśka Riedla
Pomnik Ryśka Riedla · fot. BM / tychy.info


11 lat temu przy al. Niepodległości stanęła natomiast 2-metrowa rzeźba przedstawiająca muzyka, odlana z brązu. Rysiek wygląda tak jak pamięta go wielu tyszan - w kowbojskim kapeluszu, z rozpuszczonymi włosami, z wytartymi dżinsami, jest lekko pochylony - jakby szedł pod wiatr. To celowy zabieg - pokazujący, jaki był Riedel. W życiu zawsze szedł pod prąd. Wbrew obowiązującym trendom. Miał własną ścieżkę. Rzeźba przedstawia zwykłego człowieka, bo Ryszard Riedel nie miał nigdy maniery gwiazdy.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.