Wiadomości

  • 18 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 600

Razem taniej niż osobno. GZM planuje kolejny wspólny zakup energii

Już po raz 4-ty Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia tworzy grupę zakupową energii elektrycznej. Tym razem GZM chce kupić ponad 1,3 TWh prądu w imieniu ponad 330 zamawiających.

prąd, słup energetyczny, linie wysokiego napięcia
Razem taniej niż osobno. GZM planuje kolejny wspólny zakup energii · fot. freepik.com


Zakupiona w ten sposób energia elektryczna ma w latach 2024-2025 docierać do ponad 1500 podmiotów. To jednostki tworzone zarówno przez gminy wchodzące w skład Metropolii, jak i spora grupa instytucji Samorządu Województwa Śląskiego, takich jak Opera, Filharmonia i Muzeum Śląskie, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów czy Stadion Śląski. To także urzędy gmin spoza obszaru Metropolii, takich jak Rydułtowy czy Zawiercie.

- Dzięki grupie zakupowej chcemy skorzystać z efektu skali. Większa liczba zamawiających to większa szansa na atrakcyjne cenowo dostawy prądu. W obecnej sytuacji finansowej samorządów każda oszczędność jest na wagę złota - wyjaśnia Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM. - Tym sposobem tworzymy największą grupę zakupową w Polsce - dodaje.

Zakupiona w ten sposób energia ma dotrzeć do 332 jednostek organizacyjnych samorządów - szkół i przedszkoli, szpitali, muzeów i teatrów, urzędów oraz zakładów komunalnych. Tańszy prąd będzie również oświetlał ulice. Łączna, szacunkowa wysokość zamówienia to 1312 GWh.

Grupa zakupowa - sprawdzona formuła

Grupowy zakup energii elektrycznej jest realizowany przez Metropolię po raz czwarty. Do pierwszego przetargu na rok 2019 stanęło 73 zamawiających. Rok później, przy zakupie energii na lata 2020-2021 było ich już 113. Obecnie grupa zakupowa składa się z 332 nabywców.

BM / tychy.info

źródło: GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.