Wiadomości

  • 7 sierpnia 2023
  • 24 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 11992

[ZDJĘCIA] Port Pieśni Pracy - szanty, nietypowy musical, zabawa na trzech różnych scenach!

Tychy w ten weekend stały się miastem portowym, a to za sprawą festiwalu szantowego Port Pieśni Pracy. Tegoroczne koncerty (a nawet musical) odbywały się na trzech scenach - od 18 do 20 sierpnia! Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia!

Port Pieśni Pracy - dzień 2. - koncert na Dzikiej Plaży Paprocany - 19.08.2023
Port Pieśni Pracy - dzień 2. - koncert na Dzikiej Plaży Paprocany - 19.08.2023 · fot. O. Dopierała / Port Pieśni Pracy / Facebook


Miejskie Centrum Kultury w Tychach i zespół Perły i Łotry zapraszają do wspólnej zabawy w rytmie szant - tych klasycznych, wykonywanych a’capella, ale też z całym wachlarzem właściwego dla tego typu muzyki instrumentarium. Nie zabraknie klimatów folkowych, z bogactwem skrzypiec, akordeonu, bodhranu czy popularnych na dawnych żaglowcach kości i łyżek, pojawią się też akcenty jazzowe, a nawet… operowe.

Tegoroczną letnią odsłonę festiwalu zapoczątkował wieczorny piątkowy koncert w Pubie pod Browarem, który na czas dni sierpniowych stał się swoistą tawerną, gdzie nie zabrakło śpiewów, muzyki i toastów. O atmosferę rodem spod pokładów żaglowców zadbali zaproszeni artyści, a wśród nich Ryczące Dwudziestki, Cztery Refy, Formacja czy goście z Kanady, Pressgang Mutiny.

Port Pieśni Pracy - dzień 1. - koncert w Pubie pod Browarem - 18.08.2023 · fot. W. Chrzanowski / Port Pieśni Pracy


Sobota przywitała tyszan (i nie tylko) żeglarsko - na jeziorze Paprocany odbyły się I regaty dla dzieci OpTychy o Puchar Prezydenta Miasta Tychy i Regaty o Złoty Róg Miasta Tychy, a o 14.00 na Dzikiej Plaży Paprocany rozpoczęła się szantowa fiesta. Na wszystkie dzieci czekał zespół Klang, który zabrał najmłodsze wilki morskie w podróż pełną piosenek i dobrej zabawy.

Nieopodal sceny można było poczuć też ducha żeglarstwa - lokalne kluby żeglarskie KŻ Ziemowit i Gang Żeglarzy czekały z zabawami, animacjami i żeglarskim szpejem tak, by każdy mógł poczuć się jak rasowy żeglarz, obejrzeć sprzęt czy spróbować swoich sił w drobnych pracach bosmańskich.

Scena na Dzikiej Plaży gościła najlepsze zespoły szantowe z całego kraju, a nawet zagranicy - odwiedzili nas Pressgang Mutiny zza oceanu, a powiew folku czy bluegrassu zapewnili Sąsiedzi i Trzecia Miłość. Na scenie pojawił się także Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny z Gdyni - imponujący pod względem liczebności (chór tworzy grupa 30 mężczyzn), ale i programu, z jakim w tym roku przyjechali do Tychów. Będąc na świeżo po premierze kolejnej swojej płyty Because of those ships, zaśpiewali w towarzystwie jednego z najbardziej wyrazistych głosów polskiego jazzu, Joanną Knitter.

Port Pieśni Pracy - dzień 2. - koncert na Dzikiej Plaży Paprocany - 19.08.2023 · fot. O. Dopierała / Port Pieśni Pracy / Facebook


Po zakończeniu koncertów na Dzikiej Plaży, sobotnie szantowanie przeniosło się ponownie do Pubu pod Browarem, gdzie mogliśmy posmakować atmosfery jam session z szantami w tle. Organizatorzy zaprosili do przybycia z instrumentami - zarówno występujących artystów jak i wszystkich, którym muzyka w duszy gra, w szczególności ta o zabarwieniu morskim.

Ale to nie koniec ciekawych festiwalowych wydarzeń - po sobotnich harcach pod pokładem, w niedzielę Port Pieśni Pracy przeniósł się do sali Mediateki. Tu można było obejrzeć (jeden z pierwszych razy od czasu premiery w listopadzie 2022 roku) musical szantowy Captain WHO, stworzony przez Wojciecha Stępnia (muzyka) z librettem napisanym przez Pawła Jędrzejkę (prof. UŚ z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego, znanego także szantowej publiczności). W tej nietypowej dla muzyki szantowej formie pojawiły się Brasy - zespół a’capella, a towarzyszyli im śpiewacy operowi Karolina Borodziuk, Maciej Bartczak, Artur Plinta i Remigiusz Nowak. Całości dopełniły skrzypce jazzowe Mikołaja Kostki i egzotyczna viola da gamba Justyny Młynarczyk.

Port Pieśni Pracy - dzień 3. - koncerty w Mediatece - 20.08.2023 · fot. M. Borucka / Port Pieśni Pracy


W drugiej części szantowej niedzieli Portu Pieśni Pracy w Mediatece zagrali ponownie ulubieńcy publiczności.

Jak co roku, Port Pieśni Pracy wspiera działania charytatywne - organizatorzy kolejny raz przygotowali koszulki z motywem festiwalu, którym w tym roku jest fantazyjna ośmiornica.

Bieżące informacje o Festiwalu, artystach i koncertach można znaleźć na stronie Portu Pieśni Pracy: http://www.fb.me/PortPiesniPracy

Festiwal ma wieloletnią tradycję i stanowi markę, która co roku przyciąga do Tychów miłośników szant i muzyki folkowej z całej Polski, a nawet zagranicy. Port Pieśni Pracy to integracja międzypokoleniowa, spotkania znajomych, których łączy pasja żeglarska i zamiłowanie do muzyki, a także spędzanie czasu w otoczeniu charakterystycznych dla miasta Tychy atrakcji turystycznych, w tym wielokrotnie docenianego i nagradzanego za jego infrastrukturę Jeziora Paprocany. Festiwal, oprócz zabawy, często niesie ze sobą także akcje społeczne - wielokrotnie prowadzono tu także zbiórki charytatywne dystrybuując festiwalowe koszulki, tak było także w tym roku.

Wydarzenie zorganizowane ze środków miasta Tychy.

Organizatorzy: Miejskie Centrum Kultury w Tychach

Partnerzy: MOSiR Tychy, Pub pod Browarem, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Klub Żeglarski Ziemowit, Gang Żeglarzy, Ticketmaster.pl

Sponsorzy: FCA Poland, Kompania Piwowarska S.A. producent marki Tyskie, Invenio

ar, BM / tychy.info

źródło: Miejskie Centrum Kultury

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.