![[ZDJĘCIA] "Rock na Plaży" w tym roku odbył się na Placu pod Żyrafą!](https://img.tychy.info/ib/35a3f15b831957bc8e3eb50ababf9c3e/12/0/354/2400/1602/2023/09/rock_na_plazy_c9a6.jpg)
Reklama
Wiadomości
- 24 sierpnia 2023
- wyświetleń: 10237
[ZDJĘCIA] Port Pieśni Pracy - szanty, nietypowy musical, zabawa na trzech różnych scenach!
Tychy w ten weekend stały się miastem portowym, a to za sprawą festiwalu szantowego Port Pieśni Pracy. Tegoroczne koncerty (a nawet musical) odbywały się na trzech scenach - od 18 do 20 sierpnia! Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia!

Miejskie Centrum Kultury w Tychach i zespół Perły i Łotry zapraszają do wspólnej zabawy w rytmie szant - tych klasycznych, wykonywanych a’capella, ale też z całym wachlarzem właściwego dla tego typu muzyki instrumentarium. Nie zabraknie klimatów folkowych, z bogactwem skrzypiec, akordeonu, bodhranu czy popularnych na dawnych żaglowcach kości i łyżek, pojawią się też akcenty jazzowe, a nawet… operowe.
Tegoroczną letnią odsłonę festiwalu zapoczątkował wieczorny piątkowy koncert w Pubie pod Browarem, który na czas dni sierpniowych stał się swoistą tawerną, gdzie nie zabrakło śpiewów, muzyki i toastów. O atmosferę rodem spod pokładów żaglowców zadbali zaproszeni artyści, a wśród nich Ryczące Dwudziestki, Cztery Refy, Formacja czy goście z Kanady, Pressgang Mutiny.
Sobota przywitała tyszan (i nie tylko) żeglarsko - na jeziorze Paprocany odbyły się I regaty dla dzieci OpTychy o Puchar Prezydenta Miasta Tychy i Regaty o Złoty Róg Miasta Tychy, a o 14.00 na Dzikiej Plaży Paprocany rozpoczęła się szantowa fiesta. Na wszystkie dzieci czekał zespół Klang, który zabrał najmłodsze wilki morskie w podróż pełną piosenek i dobrej zabawy.
Nieopodal sceny można było poczuć też ducha żeglarstwa - lokalne kluby żeglarskie KŻ Ziemowit i Gang Żeglarzy czekały z zabawami, animacjami i żeglarskim szpejem tak, by każdy mógł poczuć się jak rasowy żeglarz, obejrzeć sprzęt czy spróbować swoich sił w drobnych pracach bosmańskich.
Scena na Dzikiej Plaży gościła najlepsze zespoły szantowe z całego kraju, a nawet zagranicy - odwiedzili nas Pressgang Mutiny zza oceanu, a powiew folku czy bluegrassu zapewnili Sąsiedzi i Trzecia Miłość. Na scenie pojawił się także Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny z Gdyni - imponujący pod względem liczebności (chór tworzy grupa 30 mężczyzn), ale i programu, z jakim w tym roku przyjechali do Tychów. Będąc na świeżo po premierze kolejnej swojej płyty Because of those ships, zaśpiewali w towarzystwie jednego z najbardziej wyrazistych głosów polskiego jazzu, Joanną Knitter.
Po zakończeniu koncertów na Dzikiej Plaży, sobotnie szantowanie przeniosło się ponownie do Pubu pod Browarem, gdzie mogliśmy posmakować atmosfery jam session z szantami w tle. Organizatorzy zaprosili do przybycia z instrumentami - zarówno występujących artystów jak i wszystkich, którym muzyka w duszy gra, w szczególności ta o zabarwieniu morskim.
Ale to nie koniec ciekawych festiwalowych wydarzeń - po sobotnich harcach pod pokładem, w niedzielę Port Pieśni Pracy przeniósł się do sali Mediateki. Tu można było obejrzeć (jeden z pierwszych razy od czasu premiery w listopadzie 2022 roku) musical szantowy Captain WHO, stworzony przez Wojciecha Stępnia (muzyka) z librettem napisanym przez Pawła Jędrzejkę (prof. UŚ z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego, znanego także szantowej publiczności). W tej nietypowej dla muzyki szantowej formie pojawiły się Brasy - zespół a’capella, a towarzyszyli im śpiewacy operowi Karolina Borodziuk, Maciej Bartczak, Artur Plinta i Remigiusz Nowak. Całości dopełniły skrzypce jazzowe Mikołaja Kostki i egzotyczna viola da gamba Justyny Młynarczyk.
W drugiej części szantowej niedzieli Portu Pieśni Pracy w Mediatece zagrali ponownie ulubieńcy publiczności.
Jak co roku, Port Pieśni Pracy wspiera działania charytatywne - organizatorzy kolejny raz przygotowali koszulki z motywem festiwalu, którym w tym roku jest fantazyjna ośmiornica.
Bieżące informacje o Festiwalu, artystach i koncertach można znaleźć na stronie Portu Pieśni Pracy: http://www.fb.me/PortPiesniPracy
Festiwal ma wieloletnią tradycję i stanowi markę, która co roku przyciąga do Tychów miłośników szant i muzyki folkowej z całej Polski, a nawet zagranicy. Port Pieśni Pracy to integracja międzypokoleniowa, spotkania znajomych, których łączy pasja żeglarska i zamiłowanie do muzyki, a także spędzanie czasu w otoczeniu charakterystycznych dla miasta Tychy atrakcji turystycznych, w tym wielokrotnie docenianego i nagradzanego za jego infrastrukturę Jeziora Paprocany. Festiwal, oprócz zabawy, często niesie ze sobą także akcje społeczne - wielokrotnie prowadzono tu także zbiórki charytatywne dystrybuując festiwalowe koszulki, tak było także w tym roku.
Wydarzenie zorganizowane ze środków miasta Tychy.
Organizatorzy: Miejskie Centrum Kultury w Tychach
Partnerzy: MOSiR Tychy, Pub pod Browarem, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Klub Żeglarski Ziemowit, Gang Żeglarzy, Ticketmaster.pl
Sponsorzy: FCA Poland, Kompania Piwowarska S.A. producent marki Tyskie, Invenio
Reklama
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
ZOBACZ TAKŻE

Gorący temat[ZDJĘCIA] "Rock na Plaży" w tym roku odbył się na Placu pod Żyrafą!

Gorący tematRockowe hity w aranżacjach na fortepian na Baczu!

Gorący tematKwartet ProForma - Spotkanie bardów: Kaczmarski-Cohen na Paprocanach!

Gorący temat[ZDJĘCIA] Muzyczne Wieczory nad Jeziorem: Sonia Bohosiewicz

Gorący tematNorwid Kameralnie na Baczu: Sonos Kwartet, Gaba Kulka i Miłosz Wośko
