Wiadomości

  • 6 sierpnia 2023
  • 8 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 16652

[WIDEO] Tychy w 1980 roku w Polskiej Kronice Filmowej. W centrum uwagi Mały Fiat

Na platformie YouTube ukazał się odcinek Polskiej Kroniki Filmowej z 1980 roku, poświęcony Tychom! W materiale pokazano m.in. Zakład Elektroniki Górniczej, miejskie szklarnie, gdzie produkowane były pomidory, ogórki i kwiaty, biuro urbanistyczne, w którym małżeństwo Hanna i Kazimierz Wejchertowie prowadzili prace nad dalszą rozbudową miasta. Realizatorzy odwiedzili też Fabrykę Samochodów Małolitrażowych, zawodową szkołę samochodową, Browar Książęcy, Jezioro Paprocańskie, a także tor testowy fiata czy kryte lodowisko."Stare Tychy - osada w pobliżu Katowic. Obok stylowego ryneczku jedynym tutejszym zabytkiem jest browar piwny założony przed 350 laty. Dzisiejsze Tychy - duże i szybko rosnące miasto ma prawie 160 000 mieszkańców - 15 razy więcej niż Tychy przedwojenne. Szeroko zaplanowane pod względem obszaru jest piątym miastem w Polsce. Są tu dzisiaj 23 zakłady przemysłowe, pracują dwie kopalnie węgla Ziemowit i Piast.

W latach 70. rozpoczął się duży ruch. Zapadły decyzję o budowie fabryki samochodów małolitrażowych. Zarysowano wtedy program szybkiej motoryzacji Polski. Miasto przybrało do swego herbu malucha. Całe miejskie życie obracało się tu wokół przemysłu samochodowego. Zrobiło się to miasto ludne i bardzo młode. Średnia wieku mieszkańców to 28 lat. Nic więc dziwnego, że tyle tu wózków i maluchów, ale już nie samochodowych.

Architektura urozmaicona. Projektanci starają się ubarwić ożywić elewacje, by nawet te domy z klocków można było rozróżnić. Skutecznie walczą z monotonią masowego budownictwa, mniej skutecznie z wykonawstwem"
- możemy się dowiedzieć z archiwalnego materiału.

ar / tychy.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj