Wiadomości

  • 4 maja 2023
  • wyświetleń: 850

Największym zagrożeniem na naszych drogach są nietrzeźwi kierujący!

Podczas tegorocznego długiego weekendu majowego nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwali tyscy policjanci. Funkcjonariusze sprawdzali, czy kierujący poruszają się zgodnie z obowiązującymi przepisami i dozwoloną prędkością. Niestety po raz kolejny okazało się, że największym zagrożeniem na naszych drogach są nietrzeźwi kierujący, którzy pomimo wielu apeli zdecydowali się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Wypadek z udziałem ciężarówki i osobówki na Turyńskiej - 02.05.2023
Wypadek z udziałem ciężarówki i osobówki na Turyńskiej - 02.05.2023 · fot. 112tychy.pl


W czasie długiego majowego weekendu na tyskich drogach doszło do jednego wypadku drogowego. 2 maja o godzinie 21:20 na ulicy Turyńskiej w Tychach kierujący pojazdem marki Peugeot podczas zmiany pasa ruchu z lewego na prawy, uderzył w kierującego pojazdem ciężarowym marki Volvo. W wyniku zdarzenia obrażeń doznał kierujący samochodem osobowym, któremu została pobrana krew do badań na zawartość alkoholu w organizmie. Policjanci ustalili również, że 30-letni mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Na skutek tego zdarzenia wyznaczono objazdy, a utrudnienia w ruchu trwały kilka godzin. Dalsze czynności w sprawie tego wypadku będą prowadzić policjanci z tyskiej jednostki. Pisaliśmy na ten temat w artykule: Wypadek ciężarówki i osobówki. Poszkodowany z 3 promilami.

W okresie od 28 kwietnia do 3 maja na tyskich drogach doszło do 12 kolizji. W jednej z nich sprawcą był nietrzeźwy kierujący, którego wynik badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wskazał ponad 2,6 promila. Dodatkowo został on ujęty przez świadka i przekazany w ręce mundurowych, o czym informowaliśmy w artykule: Spowodował kolizję i próbował odjechać. Miał 2,6‰!

Interwencja policji przy ul. Husarii Polskiej w Tychach - 29.04.2023
Interwencja policji przy ul. Husarii Polskiej w Tychach - 29.04.2023 · fot. 112tychy.pl


Niestety, jak wskazują statystyki, nadal największe zagrożenie powodują kierowcy, którzy decydują się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu. Policjanci z tyskiej drogówki podczas długiego weekendu przebadali na zawartość alkoholu ponad 450 kierujących. Wśród badanych znalazło się również 3 nieodpowiedzialnych użytkowników jednośladów.

  1. 29 kwietnia o godzinie 7:30 w Tychach na ulicy Katowickiej policjanci zatrzymali do kontroli 62-letnią kierującą pojazdem marki Subaru. Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało wynik ponad 0,5 promila alkoholu.
  2. Tego samego dnia, o godzinie 18:15 w Tychach na Husarii Polskiej mundurowi zatrzymali do kierującego pojazdem marki BMW, który spowodował kolizję. 42-letni mężczyzna miał ponad 2,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu;
  3. 1 maja o godzinie 18:48 w Tychach na ulicy Katowickiej policjanci skontrolowali kierującego pojazdem marki Renault. Po przeprowadzeniu badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu okazało się, że 35-letni mieszkaniec Tychów kierował pojazdem po użyciu alkoholu-wynik wskazał blisko 0,3 promila alkoholu;
  4. 1 maja o godzinie 19:50 w Tychach na ulicy Katowickiej zatrzymano do kontroli kierującego pojazdem marki Ford. Wynik badania wykazał 0,6 promila alkoholu;
  5. 2 maja o godzinie 20:35 w Tychach na ulicy Edukacji, 26-letni mężczyzna kierował pojazdem marki Mitsubishi, mając blisko promil alkoholu w wydychanym powietrzu;
  6. 3 maja o godzinie 15:15 w Tychach na ulicy Katowickiej policjanci zatrzymali do kontroli 60-letniego kierowcę samochodu marki VW. Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało wynik ponad 0,5 promila alkoholu.


Przypominamy!
Jazda w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które oprócz 2-letniego więzienia, grozi wysoka grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat oraz obligatoryjna kara finansowa w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych.


Brakiem rozsądku wykazało się również trzech użytkowników jednośladów. Policjanci zatrzymali do kontroli dwóch rowerzystów oraz użytkownika hulajnogi elektrycznej. Wszyscy znajdowali się w stanie nietrzeźwości. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba, która prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazd inny niż mechaniczny:
  • w stanie nietrzeźwości - podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 zł;
  • w stanie po użyciu alkoholu - podlega karze aresztu albo grzywny w wysokości nie niższej niż 1000 zł.


- Należy jednak pamiętać przede wszystkim o tym, że wsiadanie za kierownicę lub kierowanie jednośladem pod wpływem alkoholu stwarza bardzo realne zagrożenie na drodze dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Piłeś - nie jedź! Twoją jazdę „na podwójnym gazie”, ktoś może przypłacić życiem! - apelują mundurowi.

BM / tychy.info

źródło: KMP Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.