tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 19 maja 2017
  • 20 maja 2017

10. Tyska Noc Muzealna: spotkanie z Jerzym Dudkiem, wystawa, koncert

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Za nami:

Tegoroczna Tyska Noc Muzealna to okazja do odwiedzenia wszystkich trzech siedzib Muzeum i zapoznania się z historią miasta widzianą z wielu perspektyw. W programie zarówno coś dla entuzjastów piłki nożnej, jak i koneserów nieoczywistego piękna architektury tego miasta. Nie zabraknie także muzyki.

W Starym Magistracie odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej architektowi Andrzejowi Czyżewskiemu, a kto nie dotarł dotąd do Dawnej Młótowni, by obejrzeć ekspozycję "Marek Dziekoński. Koncepcja - kreacja - konteksty", będzie miał okazję zwiedzić wystawę wraz z oprowadzaniem kuratorskim Patryka Oczko.

Miłośnikom muzyki proponujemy koncert, a fanom piłki nożnej quiz wiedzy o futbolu oraz spotkanie z Jerzym Dudkiem i piłkarzami Sokoła Tychy. Ponadto proponujemy spacer po Starych Tychach. Przewidziano także atrakcje dla najmłodszych w postaci warsztatów architektonicznych. Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Program19 maja, godz. 18.00
Spotkanie z Jerzym Dudkiem i piłkarzami Sokoła Tychy

Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7

W połowie lat 90. tyscy kibice za sprawą drużyny Sokoła Tychy, mogli oglądać na ul. Edukacji mecze piłkarskiej ekstraklasy. W spotkaniu z dawnymi graczami tej drużyny udział zapowiedzieli m.in. słynny bramkarz Jerzy Dudek - triumfator Ligi Mistrzów w barwach FC Liverpool, a także Krzysztof Bizacki, Bogdan Prusek, Zbigniew Konieczko, Janusz Nawrocki i Marek Piotrowicz. Prowadzenie: Piotr Zawadzki.

20 maja, godz. 16.00
Spacer po Starych Tychach


Uczestnicy spaceru poznają historię i architekturę najstarszej części miasta. Na trasie znajdą się m.in. kościół p.w. św. Marii Magdaleny wraz z otoczeniem, dawna restauracja Strzeleckiego, pomnik Powstańca Śląskiego, Stary Magistrat i osiedle domów szeregowych przy ul. Norwida.
Przewodnicy: Agnieszka Ociepa-Weiss i Patryk Oczko. Zbiórka: Rynek w Starych Tychach.
Spacer realizowany jest w ramach projektu „Przestrzeń dla partycypacji" realizowanego przez Urząd Miasta w Tychach.

20 maja, godz. 16.00
W świecie twórczej wyobraźni: warsztaty architektoniczne

Dawna Młótownia, ul. Katowicka 9

Zajęcia inspirowane wystawą Marek Dziekoński. Koncepcja - kreacja - konteksty. Uczestnicy stworzą przestrzenne makiety budynków, wzorując się na obiektach zaprojektowanych przez Marka Dziekońskiego. Kluczowe zagadnienia to: piękno i funkcjonalność, sztuka i projektowanie.
Prowadzenie: Monika Sojka
Propozycja dla dzieci od 7 do 12 lat
Zapisy: Joanna Kucz-Pieczka, tel. 32 327 18 20-22, wew. 25; e-mail: j.kucz@muzeum.tychy.pl

20 maja, godz. 18.00
Wernisaż wystawy - Andrzej Czyżewski (1930 - 2016). Architekt, fotograf, pisarz. Wspomnienie

Stary Magistrat, pl. Wolności 1

Andrzej Czyżewski (1930 - 2016) był architektem, od 1958 roku pracował w Miastoprojekcie Nowe Tychy. Samodzielnie lub wraz z żoną Marią, również architektem, zaprojektował Technikum Budowlane (dziś Zespół Szkół nr 5 w Tychach), szkołę specjalną, osiedle W, wysokie budynki w centrum Tychów, kościół św. Jadwigi oraz wiele innych obiektów w mieście.

Z zamiłowania był fotografem, autorem licznych zdjęć dokumentujących budowę Tychów, człowiekiem o wielu zainteresowaniach i pasjach. Andrzej Czyżewski był bratem ciotecznym Marka Hłasko, spadkobiercą pisarza i jego biografistą. Wystawa, którą wraz z córką autora, Agnieszką Czyżewską, opracowała dr Maria Lipok-Bierwiaczonek, przypomina najważniejsze dokonania Czyżewskiego, a także przywołuje mniej znane fakty z jego życia.

20 maja, godz. 19.00, 21.00
Oprowadzanie kuratorskie

Dawna Młótownia, ul. Katowicka 9

Po wystawie „Marek Dziekoński. Koncepcja - kreacja - konteksty” oprowadzi Patryk Oczko. Na wystawie pokazano liczne projekty architektoniczne Marka Dziekońskiego ukazujące różne fazy rozwoju koncepcji, zarówno tych zrealizowanych, jak i pozostałych utrwalonych wyłącznie na papierze. W wielu przypadkach zostały one zestawione z dokumentacją fotograficzną modeli, obiektów w trakcie budowy oraz tuż po jej ukończeniu. Niejednokrotnie też fotografie są jedynym śladem koncepcji. W przypadku istniejących obiektów ukazany obraz pierwotny został skonfrontowany ze stanem obecnym, dając możliwość refleksji nad trwałością dorobku twórcy oraz zmiennością recepcji jego dzieła.

20 maja, godz.19.00
Zwiedzanie Tyskiej Galerii Sportu i Stadionu Miejskiego

Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7

Podczas spaceru będzie można obejrzeć najciekawsze i zwykle niedostępne miejsca na stadionie (m.in. szatnie, loże honorowe, strefę VIP), a także wystawę stałą w TGS „Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie”.

20 maja, godz. 20.00
Wielki Test Wiedzy o Polskiej Piłce Nożnej

Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7

Z okazji zbliżających się Młodzieżowych Mistrzostw Europy do lat 21, które odbędą się m.in. na Stadionie Miejskim w Tychach, zapraszamy do sprawdzenia się z wiedzy o polskiej piłce nożnej. Zapytamy m.in. o kariery Lewandowskiego, Bońka i Lubańskiego, wielkie mecze reprezentacji na MŚ i EURO, pucharowe sukcesy Górnika, Legii czy Widzewa. Na zwycięzców i uczestników testu czekają nagrody.

Zapisy: testpolskapilka@tgs.tychy.pl
Szczegóły: www.tgs.tychy.pl

20 maja, godz. 22.00
Koncert zespołu Wiano

Stary Magistrat, pl. Wolności 1

W czasie koncertu zespół wykona utwory ze swej debiutanckiej płyty, której premiera odbyła się w czerwcu 2016 roku w Muzeum Miejskim w Tychach. Muzeum jest także współwydawcą płyty. Usłyszymy autorskie aranżacje utworów ze zbioru Adolfa Dygacza (etnologa, muzykologa i folklorysty, znawcy kultury górnośląskiej i zagłębiowskiej), skupione wokół tematyki zamążpójścia, ale też rozterek, smutków, nieszczęśliwej miłości. Zespół zaprezentuje także kilka utworów nowych, które w przyszłości znajdą się na drugiej płycie. Tutaj motywem przewodnim jest śmierć.

Zespół tworzą:
Agnieszka Mucha - wokal
Arkadiusz Piela - gitara
Przemek Rosak - bas
Grzegorz Krzysztofik - perkusja & instrumenty perkusyjne
Jakub Kabus - lira & chórki
Bogusław Bąk (gościnnie) - instrumenty klawiszowe

Nie ma konieczności rezerwacji miejsc.

BM / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj