Wiadomości

  • 25 stycznia 2022
  • wyświetleń: 854

ZUS udostępnił kalkulator do obliczenia składki zdrowotnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił specjalny kalkulator, który ułatwi przedsiębiorcom ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie należności. Skorzystanie z niego jest bardzo proste. Wystarczy wprowadzić kilka kluczowych danych np. okres rozliczeniowy, formę opodatkowania, kwotę dochodu lub przychodu.

zus
ZUS udostępnił kalkulator do obliczenia składki zdrowotnej · fot. ZUS


Przepisy ustawy, tzw. Polski Ład wprowadziły zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru oraz wysokości należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy muszą ją obliczać od przychodu lub dochodu w zależności od przyjętej formy opodatkowania. Forma opodatkowania ma wpływ na zasady ustalania podstawy wymiaru składek. Zmiany te obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej należnej za okres od stycznia 2022 r.

ZUS udostępnił kalkulator do obliczenia składki zdrowotnej
ZUS udostępnił kalkulator do obliczenia składki zdrowotnej · fot. ZUS


Łatwy w obsłudze- ZUS udostępnił na swojej stronie internetowej kalkulator do obliczenia składki zdrowotnej. Pomoże on ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc. Narzędzie jest bardzo proste w obsłudze, a od użytkownika wymaga podania tylko kilka kluczowych danych, jak okres rozliczeniowy, formę opodatkowania, czy kwotę dochodu bądź przychodu. Po uzupełnieniu niezbędnych informacji uzyskamy informacje o wysokości składki zdrowotnej - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Kalkulator docelowo będzie udostępniony również w programach: Płatnik i ePłatnik.
Podobne narzędzia instytucja uruchamiała już wcześniej, to m.in. kalkulator emerytalny, do obliczenia odsetek, dla małej działalności.

Szkolenia i dyżuryZUS stara się robić wszystko, aby pomóc osobom prowadzącym firmy dostosować się do nowych przepisów. Oddziały ZUS w całej Polsce uruchomiły szereg szkoleń online, dyżurów telefonicznych i wspólnych dyżurów ZUS i Urzędów Skarbowych. Najbliższe dyżury Urzędu Skarbowego w placówkach ZUS w Bielsku-Białej przy ul. Tarugutta 2a, w Cieszynie i w Żywcu odbędą się 31 stycznia, w godz. 15.00-17.00, natomiast ZUS będzie dyżurował w US w Bielsku-Białej, w Cieszynie i w Żywcu 26 stycznia, w godz. 13.00-15.00. Szczegółowy harmonogram dyżurów na stronie internetowej ZUS w zakładce kalendarium.

Ponadto ZUS udostępnił też specjalny poradnik dla przedsiębiorców, który jest do pobrania ze strony, jak też na bieżąco publikowane najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na nie. Spośród pracowników ZUS wyznaczono liderów, którzy lokalnie szkolą i odpowiadają na pytania od pracodawców. - Dzięki temu staramy się dotrzeć z informacją do wszystkich zainteresowanych. Również pracownicy naszych sal obsługi klientów oraz infolinia są przeszkolone do udzielania kompleksowych informacji w zakresie zmian w składce zdrowotnej - podkreśla rzeczniczka.

mp / tychy.info

źródło: ZUS

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.