Wiadomości

  • 24 stycznia 2022
  • wyświetleń: 1587

Cofnięty licznik ciężarówki. Sprawa trafiła do prokuratury

Funkcjonariusze Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach wykryli, że zarejestrowany za granicą pojazd ma cofnięty licznik drogomierza. Okazało się, że był on ponad cztery lata temu zarejestrowany w Polsce, toteż inspektorzy odnaleźli w systemie „historyczny” zapis stanu licznika i był on znacznie większy od obecnego.

Cofnięty licznik ciężarówki. Sprawa trafiła do prokuratury - 18.01.2021 · fot. WITD w Katowicach


Inspektorzy z katowickiego Inspektoratu zatrzymali 18 stycznia do kontroli jadący drogą DK1 w Tychach ciągnik siodłowy z naczepą. Oba pojazdy zarejestrowane były poza Polską. Pojazdem członowym wykonywano przejazd po rozładunku towaru przywiezionego z Ukrainy. Weryfikując informacje o pojeździe w krajowym systemie CEPiK inspektorzy natknęli się na informację wskazującą, że ten zarejestrowany obecnie na Ukrainie ciągnik siodłowy był w 2017 roku zarejestrowany w Polsce.

Dane z systemu wskazywały, że pojazd przeszedł pod koniec 2017 roku badanie techniczne, a stan drogomierza wynosił wtedy ponad 1 mln 316 tys. km. Z kolei obecny stan licznika wynosił niemal ćwierć miliona kilometrów mniej (1 mln 75 tys. km).

Ustalony stan faktyczny wskazuje, że doszło do cofnięcia wskazań drogomierza, co jest zabronione i stanowi przestępstwo. Inspektorzy wezwali na miejsce kontroli tyskich funkcjonariuszy policji, by powiadomić ich o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Pojazd oraz jego właściciel zostali zatrzymani do dalszych czynności śledczych. Inspektorzy z kolei złożyli zeznania w tyskiej Komendzie Miejskiej Policji. Sprawę obecnie prowadzi prokuratura.

ar / tychy.info

źródło: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.