Wiadomości

  • 14 stycznia 2022
  • 16 stycznia 2022
  • wyświetleń: 3476

Plac Konstytucji w Tychach zostanie zrewitalizowany

W ramach inwestycji nie tylko zostanie wyremontowany istniejący na placu parking, ale przede wszystkim powstanie przestrzeń służąca mieszkańcom i przechodniom.

Plac Konstytucji w Tychach zostanie zrewitalizowany
Plac Konstytucji w Tychach zostanie zrewitalizowany · fot. Google Street View


W ramach realizacji zadania pojawi się nowa nawierzchnia ciągów pieszych i elementy małej architektury. W budżecie gminy na rewitalizację tyskiego Placu Konstytucji zarezerwowano 1 mln złotych. Gotowa jest już koncepcja, trwają przygotowania do przetargu w formule „projektuj i buduj”.

- W projekcie ważną rolę pełni nowe zagospodarowanie zieleni i nowe nasadzenia krzewów, bylin i drzew. Zależy nam na stworzeniu dodatkowych przestrzeni zacienionych, wydzieleniu strefy parkingu oraz co bardzo istotne z uwagi na zmiany klimatyczne: gospodarowaniu wód opadowych - mówi Hanna Skoczylas, z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Plac Konstytucji w Tychach zostanie zrewitalizowany
Plac Konstytucji w Tychach zostanie zrewitalizowany - wizualizacja · fot. UM Tychy


Obecna nawierzchnia parkingu jest nierówna i zaniedbana, w ramach realizacji zadania zostanie ona wymieniona na nawierzchnię wodoprzepuszczalną, utworzone i oznaczone zostaną także miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Nowe miejsca parkingowe pojawią się także w pasie od ulicy Żwakowskiej.

Plac Konstytucji 3 maja
Plac Konstytucji 3 Maja w Tychach · fot. Zygmunt Kubski


Wszystkie nowe nawierzchnie będą wodoprzepuszczalne w celu zapewnienia odpowiedniego gospodarowania wodami opadowymi.

- Zmiany klimatyczne, których obecnie jesteśmy świadkami skutkują takimi zjawiskami pogodowymi jak susze lub podtopienia. Nadmierne uszczelnianie nawierzchni, takich jak parkingi i chodniki powoduje, że raz mamy niedobór, a raz nadmiar wody. Zastosowanie w tym miejscu nowych rozwiązań projektowych i materiałowych ma na celu oprócz oczywiście rewitalizacji miejsca, poprawienie gospodarki wodnej w najbliższym sąsiedztwie i poprawianie mikroklimatu tego miejsca - dodaje Hanna Skoczylas.

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.