Wiadomości

  • 9 stycznia 2022
  • 12 stycznia 2022
  • wyświetleń: 4176

Kiedyś Tychy były nazywane Miastem Młodości

Czy wiecie, że w latach 70. i 80. Tychy nazywane były Miastem Młodości? Przypomina o tym tyski Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w swoim cyklu z okazji 50-lecia placówki.

historyczne zdjęcia, porodówka, oddział noworodków
Pielęgniarki przy inkubatorach na Oddziale Noworodków w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym · fot. Zygmunt Wieczorek / archiwum Muzeum Miejskiego w Tychach


Określenie Miasto Młodości ukuto z uwagi na to, że średni wiek tyszan wynosił wówczas 28 lat (dla porównania w roku 2020 były to 43 lata), a każdego roku w szpitalu rodziło się ponad 2,5 tys. dzieci.

W pierwszych dziesięciu latach istnienia szpitala urodziło się w nim 26 000 dzieci, przy czym na początku lat 80. rodziło się już rocznie nawet 3,5 tys. tyszan. Było to niemal 10 dziennie! Rekordowy pod tym względem był rok 1983, kiedy na świat przyszło 4300 maluchów.

Wysoki przyrost naturalny zrodził potrzebę modernizacji Oddziału Położniczego. 2 lipca 1984 r. na nowym oddziale przyszło na świat pierwsze dziecko, które otrzymało wózek w prezencie od szpitala. Natomiast na 10-lecie szpitala w 1981 r. urodziły się trojaczki. Nowa jednostka szpitalna wyposażona została w 23 łóżka położnicze, 2 porodowe i 26 łóżeczka noworodkowe.

Od tego czasu minęło już wiele lat, które przyniosły kolejne remonty i pozytywne zmiany. Ostatnia modernizacja zakończyła się w czerwcu 2021 roku. Pisaliśmy o niej w artykule Porodówka i oddział noworodkowy wg europejskich standardów.

ar / tychy.info

źródło: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez Sp z o. o.

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj