tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 26 marca 2021
  • 7 kwietnia 2021

1 kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny. Są zmiany

1 kwietnia ruszył obowiązkowy Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Potrwa do 30 września. Wydłużenie czasu trwania oraz terminu przyjmowania zgłoszeń od osób, które nie mogą się spisać samodzielnie ze względu na wiek czy stan zdrowia - to tylko część zmian, które weszły w życie od piątku. To efekt nowelizacji ustawy. Udział w spisie jest obowiązkowy - za odmowę grozi kara grzywny! W kwietniu można spisać się tylko zdalnie!

Reklama

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał 1 kwietnia ustawę z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań 2021. Głównym celem nowelizacji ustawy jest wydłużenie czasu realizacji NSP 2021 w warunkach zagrożenia epidemicznego COVID-19 o 3 miesiące, tj. do 30 września.

Pozostałe zmiany dotyczą m.in.:
  • ujednolicenia stawki wynagrodzenia dla rachmistrzów spisowych do 6 zł brutto za każdy przeprowadzony wywiad;
  • dostosowania przepisów dotyczących popularyzacji spisu w mediach publicznych do wydłużonego czasu trwania spisu.


Jeśli ktoś np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność nie będzie się w stanie samospisać, pomogą mu w tym rachmistrze - bezpośrednio i telefonicznie. Zgodnie z ustawą, osoby mogą zgłosić powyższy fakt, telefonując na infolinię spisową, nie później niż do 31 sierpnia tego roku.

Uwaga! W kwietniu NSP realizowany będzie wyłącznie przez formy zdalne samospisuZ uwagi na epidemię wywiady bezpośrednie nie będą realizowane do odwołania. GUS informuje również, że rachmistrzowie telefoniczni rozpoczną pracę od 4 maja, o czym będzie szczegółowo informować.

Jak się spisać?Spisem objęci są:
  • mieszkańcy Polski - zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy,
  • stali mieszkańcy Polski przebywający w czasie spisu za granicą.


Obowiązkową metodą jest samospis internetowy. Wejdź na stronę GUS www.spis.gov.pl i wypełnij formularz spisowy. Jeżeli nie możesz tego zrobić we własnym zakresie, odwiedź najbliższy urząd gminy. Na czas trwania spisu urzędy gmin przygotowały specjalne miejsca, gdzie wykonasz samospis.

Nie możesz wykonać samospisu internetowego? Zadzwoń na infolinię: 22 279 99 99 i spisz się przez telefon.

Jeśli nie spiszesz się przez internet ani przez telefon, skontaktuje się z Tobą rachmistrz telefonicznie lub bezpośrednio, aby przeprowadzić spis. Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. nie możesz odmówić mu przekazania danych.

Pamiętaj, że udział w spisie jest obowiązkowy - tak stanowi ustawa spisowa. Odmowa udziału w spisie powszechnym grozi karą grzywny na podstawie art. 57 ustawy o statystyce publicznej.

Nie obawiaj się o swoje dane. Są bezpieczne, ponieważ chroni je tajemnica statystyczna. Dane jednostkowe zbierane i gromadzone w badaniach przeprowadzanych w ramach statystyki publicznej są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Pracownicy statystyki publicznej są zobowiązani do przestrzegania tajemnicy statystycznej.

Chcesz sprawdzić, o co zostaniesz zapytany w spisie? Zapoznać się z ustawą spisową? Zweryfikować rachmistrza? Wejdź na spis.gov.pl/ i bądź na bieżąco!

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

BM / tychy.info

źródło: Główny Urząd Statystyczny

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.