Rozrywka

  • 25 września 2020
  • 6 października 2020
  • wyświetleń: 1237

Teatr telewizji w Andromedzie: Antygona w Nowym Jorku

Za nami:

Teatr Mały zaprasza we wtorek, 6 października na kolejny seans spektaklu w cyklu Scena TV - teatr telewizji w Pasażu Kultury Andromeda. Tym razem widzowie zapoznają się z "Antygoną w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego w reżyserii Kazimierz Kutza.

Antygona w Nowym Jorku


Celem nowego cyklu Scena TV jest przedstawienie lub przypomnienie interesujących produkcji Teatru Telewizji.

W sztuce "Antygona w Nowym Jorku" antyczna tragedia Sofoklesa została przeniesiona do zamieszkanego przez bezdomnych parku na dolnym Manhattanie. Ma wymiar tragifarsy, okrutnej, ale i śmiesznej. W Tomkins Square Park drzemie na ławce Sasza, rosyjski Żyd, malarz z Petersburga, zamknięty w sobie, milczący, wieczny uciekinier. Za chwilę pojawią się Portorykanka Anita i Pchełka, cwaniaczek z Polski, epileptyk, mitoman, błazen, który z każdego nieszczęścia potrafi zrobić wygłup. Kiedyś byli normalnymi, inteligentnymi ludźmi, mieli swoje pragnienia i aspiracje. Teraz park i ta ławka to wszystko, co pozostało im z życia.

Reżyser Kazimierz Kutz tak skomentował „Antygonę w Nowym Jorku” i jej przesłanie:

- Dramat Głowackiego jest historią o współczesnej Ameryce, miejscu, do którego ludzie przybywają, by tkwić tam w stanie beznadziei. Dla Pchełki i Saszy Ameryka była rajem, ponieważ wizja raju upadła, „Antygona” opowiada o tym, jak raj przybrał wymiar piekła.

Premiera spektaklu miała miejsce w 1995 roku.

Autor sztuki: Janusz Głowacki
Reżyseria: Kazimierz Kutz
Scenografia i kostiumy: Ryszard Melliwa,
Realizacja TV: Stanisław Zajączkowski,
Opracowanie muzyczne: Joanna Wnuk-Nazarowa.

Występują:
Anna Dymna (Anita),
Jerzy Trela (Sasza),
Jan Peszek (Pchełka),
Jerzy Grałek (Policjant),
Ryszard Jasiński (John, jego zwłoki).

Pokaz rozpocznie się o godzinie 18.00.

ar / tychy.info

źródło: Teatr Mały

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.