Rozrywka

  • 16 września 2020
  • 25 września 2020
  • wyświetleń: 3830

Czułość. Jestem. 24 h - instalacja z udziałem Kamilli Baar

Za nami:

Tear Mały w Tychach zaprasza w czwartek, 24 września na plac przed Teatrem Śląskim w Katowicach na happening zatytułowany "Czułość. Jestem. 24 h". Weźmie w nim udział aktorka związana z Tychami, Kamilla Baar.

czułoś. jestem


Trwająca 24 godziny instalacja Katarzyny Borkowskiej z udziałem Kamilli Baar, inspirowana jest mitem o Orfeuszu i Eurydyce oraz książką "Cienie. Eurydyka mówi" Elfride Jelinek. To studium kobiety będącej pod nieustanną presją i kontrolą, zniewolonej oceniającym spojrzeniem.

Czas trwania instalacji: od czwartku, 24 września od 06.00 do piątku, 25 września do 06.00.

Zamknięta w szklanej klatce ze strzegącym jej, ale jednocześnie zagrażającym wężem, będzie poddawana ciągłej obserwacji przypadkowej publiczności. Projekt artystek przesycony jest różnorodną symboliką, a odosobnienie i kontrola, której podda się aktorka, budzi mocne skojarzenia z czasami powszechnej izolacji. Jest to jednak przede wszystkim głos kobiety, artystki, aktorki. Eurydyki, która decyduje się zostać w Hadesie, aby wreszcie zostać wysłuchaną.

Autorką instalacji jest Katarzyna Borkowska. Kamilla Baar wystąpi jako Eurydyka / ona sama. Organizatorami wydarzenia są Międzynarodowy Festiwal Open The Door, Teatr Mały Tychy i Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Mit o Orfeuszu i Eurydyce. Dzień i noc. Teraźniejszość. Przemoc, niewola, kontrola, ofiara. Ofiara z samej siebie. Bezpieczna szyba. Publiczność ulicy. Wąż jako napastnik, jako strażnik. Uwięziona przez samą siebie forma, ciało, kobieta, aktorka, artystka, Kamilla Baar, Eurydyka. Orfeusz już nie mówi…

Teraz Jelinek daje głos Eurydyce, nieprzypadkowo w momencie kiedy milknie. Potrzeba odwrócenia się Orfeusza to chęć zatrzymania jej jako przedmiotu materialnego dla siebie. Dopiero jako byt bezcielesny może wyrazić swoją wolę. Nieobciążona ciałem jako rolą, może powiedzieć: jestem. Eurydyka współczesna. Może każda z nas, która w końcu jest słuchana. Obłaskawia samą siebie. Akwarium/klatka to jej osobisty Hades. Przemierza go przechodząc wewnętrzne metamorfozy i rozliczenia. Rodzi w cierpieniu i dziękczynieniu dialog ze sobą. Gorzka wiwisekcja czyni ją świadomą. Decyduje tam zostać. Role się odwracają… Orfeusz odejdzie bez niej…

Jelinek szepcze do nas, Eurydyk, głosem Eckharta Tolle: „Cierpienie zostaje zniszczone w chwili uwolnienia się od namiętności, chęci posiadania, eskalacji pragnień”. Być może po jej śladach pójdziemy wszystkie… Obłaskawimy same siebie.

Ponadto Kamilla Baar w ubiegłym tygodniu gościła w Teatrze Małym - trwały wówczas nagrania do słuchowiska "Świnka, sztuka teatralna w jednym akcie" - na jego premierę zapraszamy już 26 września o godz. 18.00 na nasz kanał YouTube.

ar / tychy.info

źródło: Teatr Mały

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Mały" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Mały

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Mały" podaj