Rozrywka

  • 11 września 2020
  • wyświetleń: 1120

"W oczekiwaniu Ocaliciela" Starowieyskiego w Galerii Obok

Za nami:

Prezentacja tzw. Teatru Rysowania wybitnego artysty - Franciszka Starowieyskiego pt. „W oczekiwaniu Ocaliciela” potrwa w tyskiej Galerii Sztuki Obok od 25 września do 30 października. Wernisaż wystawy zaplanowano na 25 września. Początek o godzinie 18.00.

Starowieyski


Twórczość Franciszka Starowieyskiego powraca na Śląsk za sprawą Miejskiej Galerii Sztuki Obok, Agencji Zegart i dzieła „W oczekiwaniu Ocaliciela”, które powstało podczas ostatniego Teatru Rysowania w 1995 roku w Lublinie.

Był to największy w Polsce z Teatrów Rysowania - monumentalne dzieło mierzące 3 m wysokości i 18 m długości. Powstało z inspiracji poematu „Król Duch” Juliusza Słowackiego i muzyki Ludwiga van Beethovena towarzyszącej artyście w procesie tworzenia. Właścicielami obrazu są Cyprian Biełaniec i Arkadiusz Widelski.

Tyska ekspozycja czynna od 25 września do 30 października będzie odrodzeniem tego absolutnie wyjątkowego artysty, jego powrotem z innej teraźniejszości. A może tylko ujawnieniem jego nieustającej obecności. Wszak nie ma - jak utrzymywał Franciszek Starowieyski - przeszłości i teraźniejszości. To tylko kwestia postrzegania czasu i przestrzeni i swojej w niej obecności. (z fragmentu recenzji Wiesławy Konopelskiej).

ar / tychy.info

źródło: Teatr Mały

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.