Rozrywka

  • 30 września 2020
  • 29 października 2020
  • wyświetleń: 3925

Spotkanie z autorką książki „Poniemieckie" w Muzeum Miejskim

Za nami:

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza 29 października na spotkanie z cyklu „Dom jest jak człowiek” z Karoliną Kuszyk, autorką książki „Poniemieckie".

poniemieckie


"Poniemieckie" to błyskotliwa opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy. Autorka tropi wspomnienia osadników i przesiedleńców, rozmawia z przedstawicielami trzech pokoleń „wychowanych na poniemieckim”, z poszukiwaczami niemieckich skarbów, z regionalistami z ziem zachodnich i północnych odkrywającymi przedwojenną historię swoich małych ojczyzn. Czy poniemieckie rzeczy są tylko wdzięcznymi gadżetami? A może obcymi śmieciami, na których rodzice i dziadkowie musieli się urządzać, bo nie mieli innego wyjścia? Opowiadając o tym, jak biografie poniemieckich domów, rzeczy i cmentarzy splatały się z losami ich polskich spadkobierców od powojnia po współczesność, autorka zastanawia się także, czym jest dziś polskość i ile obcości potrafimy znieść w tym, co swoje.

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w specjalnej cenie oraz zdobyć autograf autorki. Rozmowę poprowadzi Agata Berger-Połomska. Wstęp wolny!

„Dom jest jak człowiek” to cykl zorientowany na to, co najbliższe: miejsce zamieszkania w wymiarze mikro - siedlisko, ulicę, osiedle, parafię - małą społeczność i jej codzienne życie. Gośćmi są autorzy podejmujący niepozorne, a przecież ważne etnograficznie, tematy lokalne.

Karolina Kuszyk - germanistka i polonistka, tłumaczka literatury niemieckiej i trenerka kompetencji międzykulturowych. Tłumaczyła na polski m.in. Ilse Aichinger, Karen Duve, Maxa Frischa, André Kubiczka, Bernharda Schlinka i Antje Rávic Strubel. Prowadzi zajęcia z przekładu literackiego i krytyki literackiej na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Publikowała w „Małym Formacie”, „Zadrze”, „Die Zeit”, „Deutschlandradio Kultur” i „Tagesspiegel Berlin”. Regularnie współpracuje z Instytutem Goethego w Warszawie. Mieszka i pracuje w Berlinie i na Dolnym Śląsku.

Spotkanie z cyklu "Dom jest jak człowiek"
  • miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1,
  • termin: 29 października, g. 18.00,
  • gość: Karolina Kuszyk,
  • prowadzi: Agata Berger-Połomska,
  • zapisy: Agata Berger-Połomska, tel. 32 327 18 20-21, wew. 24, e-mail: a.berger@muzeum.tychy.pl,
  • liczba uczestników ograniczona!

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj