Rozrywka

  • 17 stycznia 2022
  • wyświetleń: 2460

Wystawa pt. "Farmaceutka - Ogród Balsamiczny"

Za nami:

Wystawa "Farmaceutka - Ogród Balsamiczny" to spojrzenie na warunki pracy w aptekach i próba przywrócenia przestrzeni, w której natura łączy się z nauką, aby dotrzeć do kosmotechnicznych korzeni tego zawodu.

farmaceutka wystawa


Zaproszeni przez kuratorkę Agatę Szymanek artystki i artyści odwołują się do różnych metod leczenia oraz rozważają status pracowniczek systemu opieki, a także zachodniego podejścia do życia i medycyny. Równocześnie prezentowane obrazy, rysunki, fotografie i obiekty nawiązują do sztuki traktowanej jako symboliczny akt uzdrawiania.

Farmaceutki wykazują się znajomością substancji, leków, ludzkiego ciała - tę wiedzę muszą systematycznie poszerzać. Praca w aptece wiąże się z dużą odpowiedzialnością prawną i finansową. To też codzienne zmaganie się z wieloma pacjentami oraz wyczerpujące nocne dyżury. A jednocześnie to zajęcie, wynikające z chęci pomocy i otoczenia opieką drugiego człowieka. Jest to temat, o którym warto opowiedzieć. Zwłaszcza w czasie pandemii i idących za nią ekonomicznych konsekwencji.

Wystawa ma źródło w spotkaniu z farmaceutkami i jest rozwinięciem projektu, w którym kuratorka przeprowadziła wywiady z pracowniczkami i pracownikami aptek oraz zaprosiła ich do uczestnictwa we wspólnych warsztatach artystycznych. Interesowały ją bezpośrednie doświadczenia farmaceutek i farmaceutów, ich emocje i motywacje.

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace, które powstały podczas warsztatów oraz obrazy, rysunki, fotografie i obiekty zaproszonych artystek i artystów, podejmujące tematykę zdrowia, współczesnych i tradycyjnych metod leczenia, uzdrawiającej mocy roślin, a także statusu pracowniczek i pracowników farmacji.

Ogród balsamiczny przywołuje wiedzę, przepływającą przez ogródki naszych babć oraz dziko porośnięte łąki i lasy, aby trafić na zaplecze apteki i do aparatury, dzięki której powstają maści, proszki, napary i leki. To refleksja nad wciąż pielęgnowanymi tradycjami w lecznictwie, ale też przywołanie pamięci o zapomnianych ziołach i substancjach, zastąpionych tabletkami. Odwołanie się do symboliki ogrodu otwiera wątki związane z ukojeniem, zmysłowością, tajemnicą i świadomością, które pomagają spojrzeć na postać farmaceutki w bardziej wrażliwy sposób. Często systematyczna i ugruntowana wiedza farmaceutek może wydawać się wiedzą tajemną, a osobliwe nazwy leków są jak nowy język.

Równocześnie prezentowane dzieła nawiązują do sztuki traktowanej jako symboliczny akt uzdrawiania. To zwrócenie uwagi na przemiany i uzdrawiające procesy, które może powodować działalność twórcza. Balsamiczne działanie sztuki przynosi ulgę i ukojenie wobec problemów otaczającej rzeczywistości.

Wśród artystek i artystów: Ryszard Bejnarowicz, Martyna Borowiecka, Ewa Ciepielewska, Suet Yi Chan, Sylwia Daniluk, Maja Krysiak, Katarzyna Kukuła, Jolanta Mrożek, Marta Niedbał, Nina Paszkowski, Natalia Rojek, Paweł Szeibel, Agata Szymanek, Andreas Tritsch, Miłosz Wnukowski, Ludmiła Woźniczko, Joanna Zdzienicka-Obałek. W wystawie udział biorą także farmaceutki i uczestniczki warsztatów „Ogród balsamiczny”, które zostały przeprowadzone w ramach projektu „Farmaceutka” organizowanego wraz z Muzeum Miejskim w Tychach w listopadzie 2020 roku.

Autorką ilustracji „DREAMING MEANS HEALING. Nocne praktyki oporu” wykorzystanej w grafice jest Marta Niedbał.

Wystawa jest realizowana w ramach Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury 2020.


Agata Szymanek (ur. 1990) - mieszka i pracuje w Mysłowicach. Studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie uzyskała stopień doktorski; obecnie studiuje w The New Centre for Research and Practice. Swoją działalność traktuje jako formę refleksji nad zjawiskami kształtującymi relacje człowieka z resztą świata ożywionego. Najważniejsze jest dla niej pobudzanie wrażliwości społecznej, nauka odczuwania i rozumienia natury. Jak pisał Lawrence Buell, jeden z pionierów ekokrytyki: „Kryzys ekologii to przede wszystkim kryzys wyobraźni”. Podstawowymi mediami jej twórczości są malarstwo i kolaż. Jej działania mają na celu rozbiór językowo-kulturowego obrazu natury. W ostatnim czasie poszukuje sposobów na zaangażowanie odbiorcy w swoje praktyki artystyczne poprzez wizualne zagadki i konceptualne gry wykorzystane w malarstwie, autorskich zinach i scenariuszach warsztatowych.


czas trwania: 21 stycznia-19 lutego 2022
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
wstęp wolny

kuratorka: Agata Szymanek
aranżacja: Aleksander Celusta
projekt graficzny: Marcin Kasperek i Magdalena Dziedzic KLARstudio.pl
projekt napisu „Farmaceutka”: Renata Motyka
produkcja: Dorota Kordys
promocja: Agnieszka Woszczyńska, Gabriela Oleksy

więcej: https://muzeum.tychy.pl/wystawa/farmaceutka-ogrod-balsamiczny/

wystawa czynna:
wtorek, środa: 9.00-15.00
czwartek, piątek, sobota: 10.00-19.00

ab / tychy.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj