tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 4 maja 2021
  • 25 maja 2021

Sztuka sakralna na Górnym Śląsku wobec dyskursów narodowych

Za nami:

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza 25 maja o godzinie 18.00 na spotkanie z dr Jerzym Gorzelikiem z cyklu „Mozaika górnośląska. Tematem wykładu będzie sztuka sakralna na Górnym Śląsku wobec dyskursów narodowych.

witraż, św. Franciszek
Powracają spotkania z cyklu "Mozaika Górnośląska" · fot. Muzeum Miejskie w Tychach/ materiały prasowe


Kolejna odsłona cyklu „Mozaika górnośląska” to spotkanie poświęcone dylematom sztuki sakralnej w niemiecko-polskim regionie pogranicza. Pretekstem do spotkania jest książka „Między „sensus catholicus” a „uchrześcijanionym nacjonalizmem”. Sztuka Kościoła rzymskokatolickiego na Górnym Śląsku wobec dyskursów narodowych”, wydana w 2020 roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W 2020 roku ukazała się książka autorstwa historyka sztuki dr Jerzego Gorzelika poświęcona wpływowi dyskursów narodowych na Górnym Śląsku na sztukę Kościoła rzymskokatolickiego w XX wieku. Autor przedstawia, jak od początku XX wieku do czasów współczesnych władze publiczne, przy udziale artystów i elit Kościoła, wykorzystywały sztukę do budowy narodów i innych wspólnot. Jego dogłębna analiza wykorzystania sztuki sakralnej w sferze działań narodowościowych daje nowe światło na omawiane w książce dzieła sztuki.

„Problem wykorzystania sztuki kościelnej w celu ustanawiania trwałych narodowych lojalności lub przeciwdziałania postępom nacjonalizmu pozostawał dotąd na marginesie zainteresowań badaczy reprezentujących różne dyscypliny naukowe. Książka, łącząc perspektywy właściwe historii sztuki, studiom nad pamięcią i badaniom nacjonalizmów, rzuca nowe światło na omawiane artefakty. Ukazanie strategii wykorzystania sztuki sakralnej dla lub przeciw nacjonalizmowi pozwala pełniej zrozumieć procesy ustanawiania i kwestionowania nowych hierarchii i hegemonii w regionach pogranicza w ostatnim stuleciu.

Książka może inspirować dalsze badania nad wykorzystaniem sztuki Kościoła rzymskokatolickiego w tożsamościowych dyskursach w zróżnicowanych etnicznie regionach oraz w upowszechnieniu katolicko-narodowej ideologii"
- czytamy w opisie publikacji.

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w specjalnej cenie oraz zdobyć podpis autora.

Spotkanie poprowadzi ks. dr Leszek Makówka - historyk sztuki, specjalizujący się w sztuce sakralnej XX wieku. Wydarzenie odbędzie się w Starym Magistracie przy pl. Wolności 1.

Zapisy: Gabriela Oleksy, tel. 32 327 18 20-21, wew. 25, e-mail: g.oleksy@muzeum.tychy.pl

Liczba uczestników ograniczona! Wstęp wolny!

ar / tychy.info, źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.