Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

  • 2 sierpnia 2019
  • 18 sierpnia 2019

Obchody 100. Rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego w Tychach

W tym roku wyjątkowa, 100. rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego. Powstanie to wybuchło w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r. w Urbanowicach i Paprocanach, wówczas samodzielnych gminach, dziś dzielnicach Tychów. W maju odbyły się pierwsze wydarzenia w mieście związane z upamiętnieniem powstań, jednak główne obchody zaplanowano na 15-17 sierpnia.

Obchody 100. Rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego w Tychach - 15.08.2019 · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


Czwartkowe uroczystości rocznicowe w Tychach Paprocanach rozpoczeły się o 16.10 - złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową przy ul. Paprocańskiej z udziałem orkiestry górniczej KWK „Piast” oraz Chóru Cantate Deo. Zaplanowano także przedstawienie rysu historycznego (Maria Lipok-Bierwiaczonek), zwiedzanie wystawy „Idą powstańcy znów na bój… Tychy w okresie Powstań Śląskich i plebiscytu” przygotowanej przez Muzeum Miejskie w Tychach oraz wystawę pamiątek powstańczych zorganizowaną przez Radę Osiedla Paprocany i parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

O godzinie 17.00 rozpoczęła się msza święta w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Wiktora Skworca z udziałem orkiestry górniczej KWK „Piast” i chóru Cantate Deo.

Uroczystości rocznicowe w Tychach Urbanowicach odbyły się wieczorem. Przed godziną 19.00 złożono kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich (ul. Główna). O 19.20 na scenie przy Klubie Urbanowice MCK rozpoczął się spektakl pt. "Walka o Polską Szkołę" (Absolwenci Gimnazjum nr 8i Szkoły Podstawowej nr 23 w Cielmicach).

Obchody 100. Rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego w Tychach - 17.08.2019 · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


W sobotę 17 sierpnia o godzinie 17.00 rozpoczęły się uroczystości rocznicowe w Tychach Czułowie. Odprawiono mszę św. w kościele pw. Krzyża Świętego w Tychach Czułowie z udziałem Asysty Honorowej Wojska Polskiego. Później odbył się przemarsz pod Pomnik ku czci poległych Powstańców Śląskich przy ulicy Katowickiej.

W organizację tegorocznych uroczystości włączyły się rady osiedli: Rada Osiedla Paprocany, Cielmice i Urbanowice oraz Muzeum Miejskim w Tychach, radny Józefem Twardzikiem i radna Urszula Paździorek-Pawlik oraz PKM Tychy Sp z o. o.

30 maja kwiaty pod pomnikiem Powstańca Śląskiego złożyli uczniowie SP nr 1. 13 czerwca odbyło się spotkanie w Muzeum Miejskim: Mozaika Górnośląska - „Powstania śląskie wojną polsko - niemiecką”. O tym, jak historycy interpretują dzisiaj wydarzenia z lat 1919 - 1921 i jakie są dalsze perspektywy badawcze opowiadał prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek , autor książki „Powstania śląskie 1919 - 1920 - 1921. Nieznana wojna polsko - niemiecka”.

Od 4 lipca do 11 sierpnia na Placu Baczyńskiego można obejrzeć wystawę plenerową: Idą powstańcy znów na bój… Tychy w okresie Powstań Śląskich i plebiscytu. 12 sierpnia wystawa ta zostanie przeniesiona w pobliże kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a od 2 września do 30 listopada do Parku Miejskiego Solidarności.

- Wystawa przygotowana w 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego przypomina o wydarzeniach, jakie miały miejsce w latach 1919-1922 na terenie Tychów i miejscowości znajdujących się obecnie w granicach miasta. Obrazuje walkę tyszan o przyłączenie Górnego Śląska do odrodzonej, niepodległej Polski ze szczególnym uwzględnieniem I Powstania Śląskiego, które wybuchło na terenie obecnych dzielnic Tychów, tj. w Urbanowicach i Paprocanach. Na wystawie są przedstawieni tyszanie, którzy odegrali ważną rolę w procesie kształtowania się granic między Polską a Niemcami po I wojnie światowej. Zwiedzający wystawę dowiedzą się również o historii miejsc upamiętniających trzy śląskie zrywy powstańcze, powstałych w okresie międzywojennym oraz po II wojnie światowej - mówią organizatorzy z Muzeum Miejskiego w Tychach.

Obchody 100. Rocznicy wybuchu I Powstania Śląskieg

ab, BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.