• 5 lipca 2024
  • 9 lipca 2024
  • wyświetleń: 4043

Rzecznik MZUiM wyjaśnia kwestię zwężania ulic w mieście

Zapytaliśmy w Miejskim Zarządzie Ulic i Mostów, jakie dokładnie plany dotyczące zawężania ulic ma obecnie miasto - w jakich lokalizacjach mają powstać parkingi i w jakim terminie?

Stoczniowców 70, Legionów
Ulica Stoczniowców · fot. Google Street View


Mieszkańcy miasta Tychy sprzeciwiają się planom przekształcenia pasów dróg dwupasmowych na parkingi. Powstała petycja skierowana do Urzędu Miasta Tychy. Piszemy o tym w artykule "Stop zwężaniu pasów ruchu w Tychach".

Jak wyjaśnia Marcin Godzik - Rzecznik Prasowy Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach, zawężenia jezdni w celu wyznaczenia miejsc parkingowych w najbliższym czasie planowane są na ul. Stoczniowców oraz ul. Jaśkowickiej. Miasto w ten sposób zapewni miejsca postojowe dla Parku Jaworek.

- Najważniejszym aspektem wprowadzonych zmian będzie poprawa poziomu bezpieczeństwa przez uspokojenie ruchu. Przy tym nie zmniejszy się poziom swobody ruchu, gdyż w tych miejscach nie występują dzisiaj żadne problemy związane z przepustowością drogi - pisze rzecznik.

- Układ komunikacyjny miasta stanowi sieć w głównej mierze ulic o przekroju dwujezdniowym, co znacznie poprawia przepustowość i płynność ruchu. ale jednocześnie nie sprzyja poprawie bezpieczeństwa. Zadaniem miasta jest znalezienie tzw. „złotego środka” umożliwiającego pogodzenie obu tych elementów. Od kilku lat policja oraz inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo ruchu drogowego prowadzą na szeroką skalę działania mające na celu zmniejszenie prędkości i wyeliminowanie wyprzedzania na przejściach dla pieszych. Proponowane przez nas rozwiązania, czyli np. wspomniane zawężanie drogi w celu wyznaczenia miejsc parkingowych, jak najbardziej wpisują się w działania poprawiające bezpieczeństwo pieszych oraz innych uczestników ruchu - wyjaśnia Marcin Godzik.

Jak wskazuje, chodzi dokładnie o wyznaczenie przestrzeni parkingowej w ciągu ulicy Jaśkowickiej oraz ulicy Stoczniowców 70. W obu przypadkach miejsca postojowe mają powstać poprzez zajęcie jednego pasa ruchu, podobnie jak w przypadku fragmentu ul. Stoczniowców 70 przy parku Suble. Na ul. Jaśkowickiej do tego celu przeznaczony zostanie 140 metrowy odcinek jezdni od zatoki przystankowej w kierunku ronda Żwakowskiego, dzięki czemu powstaną 23 miejsca dla samochodów, natomiast na ul. Stoczniowców, około 70-metrowy odcinek jezdni za zatoką przystankową, w kierunku ronda Harcerskiego (9 miejsc).

- Tego typu rozwiązania przed docelowym wprowadzeniem były wcześniej testowane. Przykładowo, na ul. Sikorskiego przedstawiciele służb mundurowych wskazywali w okresach letnich prawy pas ul. Sikorskiego jako parking, ze względu na zwiększony ruch pojazdów do OW Paprocany. Podobnie było na ul. Katowickiej, gdzie pierwotnie jezdnię zawężono za pomocą oznakowania tymczasowego. Nie zaobserwowano wówczas znacznych utrudnień w ruchu - wspomina M. Godzik.

- Dodajmy, że w ubiegłych latach, w Tychach wyznaczono już miejsca parkingowe poprzez zajęcie fragmentów pasa ruchu. Takie rozwiązania zastosowano m.in. na ulicach Armii Krajowej (odcinek pomiędzy al. Piłsudskiego a ul. Tołstoja) i Dąbrowskiego, Grota Roweckiego (pomiędzy al. Niepodległości, a ul. Dąbrowskiego), al. Niepodległości, czy ul. Stoczniowców (rejon Subli). Z obserwacji prowadzonych przez Dział Inżynierii Ruchu można wywnioskować, że takie rozwiązania się sprawdziły i co ważne poprawiły poziom bezpieczeństwa - wskazuje.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.