Zdrowie

  • 4 lipca 2024
  • wyświetleń: 120

Astygmatyzm - diagnostyka i leczenia

Materiał partnera:

Astygmatyzm jest wadą wzroku dość często spotykaną, która na domiar złego może łączyć się z bardziej popularnymi problemami jak krótkowzroczność czy też dalekowzroczność.

Astygmatyzm - diagnostyka i leczenia


W takiej kombinacji jest już całkiem sporym utrapieniem dla osoby, która dotknięta jest tego rodzaju wadą wzroku. To wada dość powszechna i popularna, a dzisiejsze metody diagnostyczne są już na tyle dobre, by w sposób jednoznaczny i szybki postawić poprawną diagnozę.

Trudy życia z astygmatyzmemTo wada wzroku, która w przypadku nasilenia może w stopniu znacznym utrudnić nam nasze codzienne funkcjonowanie. Astygmatyzm wynika z nieregularnego kształtu rogówki lub soczewki oka. Rozmyty obraz widzimy w takiej sytuacji zarówno z bliska, jak i z daleka. Szczególny problem mogą stanowić światła i refleksy. Pojawić się może dodatkowo zmęczenie oczu, bóle głowy, a szczególnie ważna jest diagnostyka w przypadku małych dzieci i tych w wieku szkolnym. Tak duży problem z widzeniem, na który w porę nie zareagujemy może bowiem powodować dalsze problemy rozwojowe i zaburzenia u naszej pociechy. Właśnie dlatego, gdy tylko zauważamy pierwsze symptomy, natychmiast udajmy się do lekarza okulisty. Astygmatyzm zwykle jest dziedziczony, choć to problem, który możemy również nabyć na przykład wskutek wypadku lub uszkodzenia oka. Diagnoza astygmatyzmu zwykle odbywa się podczas rutynowego badania wzroku.

Soczewki toryczne multifokalne - odpowiedź na problem astygmatyzmuAstygmatyzm możemy oczywiście korygować jak wszystkie inne wady wzroku. Jedną z najchętniej wybieranych metod są soczewki kontaktowe toryczne. Wynika to z faktu specyfiki wady wzroku. Soczewki dają nam pełen kąt widzenia i dla wielu osób znacznie lepszy wizerunek. W ofercie CooperVision.pl znajdziemy bardzo wiele różnorodnych soczewek kontaktowych, które są odpowiednie również dla problemów z astygmatyzmem. Modele miesięczne wykonane w technologii PC Technology mogą okazać się strzałem w dziesiątkę dla wszystkich cierpiących na tę wadę wzroku.

Inne metody leczenia astygmatyzmuW niektórych przypadkach można stosować również operacje laserowe na astygmatyzm. Te oczywiście są dzisiaj niemalże całkowicie bezpieczne, ale rzecz jasna zawsze finalną decyzję powinien w tym zakresie podejmować lekarz, który będzie prowadził nasze leczenie. Drugą metodą są również tradycyjne okulary korekcyjne, w których przypadku osiągniemy takie same efekty jak z soczewkami, choć dla wielu osób samo ich noszenie bywa niewygodne lub nie czują się w nich atrakcyjnie. W połączeniu z dużymi wadami wzroku konieczne mogą być również grubsze, niezbyt dobrze wyglądające szkła w okularach.