Zdrowie

  • 22 lutego 2024
  • wyświetleń: 168

Czym jest Nebbud i w jakim celu się go stosuje?

Materiał partnera:

Nebbud należy do klasy wziewnych leków kortykosteroidowych. Chociaż jest przepisywany również dorosłym pacjentom, pediatria stosuje go w szerokim zakresie. Stosowany jest głównie w leczeniu zapalenia krtani i przewlekłej astmy oskrzelowej. Zobacz, co powinieneś o nim wiedzieć!

płuca


Nebbud to lek w postaci zawiesiny przeznaczonej do inhalacji podczas nebulizacji. Akceptowane są na niego wyłącznie recepty od lekarzy. Składnikiem aktywnym preparatu jest budezonid, syntetyczny kortykosteroid z grupy doustnych kortykosteroidów. Posiada on właściwości przeciwalergiczne i miejscowo przeciwzapalne. Lek jest przeznaczony do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od sześciu miesięcy.

Jakie są główne wskazania do stosowania tego leku?



Główne zastosowanie Nebbudu to:

  • leczenie zapalenia krtani (znanego również jako pseudokrup);
  • uporczywa astma oskrzelowa u pacjentów, u których stosowanie inhalatora ciśnieniowego lub inhalatora proszkowego jest niepraktyczne, lub nie zapewnia wymaganego efektu terapeutycznego.


Dodatkowo Nebbud może być stosowany w leczeniu ataków płucnych u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) zamiast ogólnoustrojowych leków przeciwzapalnych. Niemniej jednak ten rodzaj leczenia powinien być ograniczony do dziesięciu dni i wymaga odpowiedniej edukacji pacjentów w zakresie nebulizacji leków.

Jaki jest mechanizm działania Nebbudu?



Glikokortykosteroidy, w tym budezonid stosowany wziewnie, mają działanie przeciwzapalne, które jest związane z hamowaniem aktywności mediatorów stanu zapalnego. Substancja ta hamuje lub promuje produkcję genów, których powstałe białka wpływają na procesy zapalne. Obrzęk i podrażnienie ustępują w wyniku nebulizacji Nebbudem. Lek wziewny Nebbud może również wpływać na odwrócenie nieprawidłowości morfologicznych rozwijających się w ścianach oskrzeli pacjentów z astmą.

Sprawdź również: Jak rozpoznać pierwsze objawy anginy u dziecka?

Przeciwwskazania, leki w ciąży i podczas karmienia piersią



Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu — budezonid, edetynian disodu, chlorek sodu, monohydrat kwasu cytrynowego, polisorbat 80, cytrynian sodu i wodę do wstrzykiwań — jest jedyną okolicznością wykluczającą stosowanie leku.

Stosowanie leku Nebbud podczas ciąży jest dozwolone tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu lub kontynuowaniu terapii lekarz prowadzący rozważa korzyści dla matki i zagrożenia dla nienarodzonego dziecka. Preparat można przyjmować, jeśli korzyści znacznie przewyższają zagrożenia.

Substancja czynna leku przedostaje się do organizmu niemowlęcia poprzez mleko matki. Niemniej jednak jej niewielka ilość przy stosowaniu w ilościach terapeutycznych oznacza, że preparat nie powinien mieć żadnego wpływu na dziecko karmione piersią.

Nebbud nie jest zalecany do leczenia nagłej duszności, zwłaszcza epizodów astmatycznych, w których konieczne jest stosowanie krótko działających leków rozszerzających oskrzela.

Zaleca się ścisłe monitorowanie wzrostu pacjentów otrzymujących długotrwałe leczenie budezonidem. W przypadku spadku wzrostu należy dostosować plan leczenia.