Wiadomości

  • 30 września 2020
  • wyświetleń: 498

5 cech, które powinien posiadać klimatyzator przenośny

Materiał partnera:

Klimatyzatory przenośne szybko i skutecznie radzą sobie z gorącą temperaturami. Nic dziwnego, że urządzenia te cieszą się latem ogromną popularnością. Nie wszyscy jednak wiedzą np. że klimatyzatory przenośne mogą również służyć do ogrzewania pomieszczeń, dzięki czemu sprawdzą się jesienią czy zimą. Co jeszcze warto wiedzieć o klimatyzatorach przenośnych? Prezentujemy 5 cech, które powinien posiadać idealny klimatyzator przenośny.

5 cech, które powinien posiadać klimatyzator przenośny


5 cech idealnego klimatyzatora przenośnego1. Wydajny

O wydajności klimatyzatorów przenośnych decydują tak naprawdę dwa parametry: moc chłodnicza (wyrażana za pomocą kW) oraz przepływ powietrza (m3/h).

Moc klimatyzatora przekłada się bezpośrednio na powierzchnię, jaką urządzenie będzie ochłodzić (lub ogrzać w modelach 4w1). Z reguły, w przypadku pomieszczeń o standardowych zyskach ciepła przyjmuje się przeliczniki 0,081 kW/m3 lub 0,085 kW/m3. Dlatego też urządzenia o mocy grzewczej 2,43 kW sprawdza się na około 30 m2, a 3,24 kW może wystarczyć do ochłodzenia 40 m2 - zakładając, że nie jest to pokój na poddaszu, bądź też usytuowany od zachodniej strony.

Przepływ powietrza, wyrażany w m3/h, odpowiada za tempo chłodzenia klimatyzatora. Im większy przepływ powietrza, tym szybciej urządzenie poradzi sobie z danym obszarem. Przyjmuje się, iż do sprawnego schłodzenia, przepływ powietrza powinien wynosić minimum 300 m3/h.

2. Cichy

Nieodzownym elementem pracy każdego klimatyzatora przenośnego jest charakterystyczny szum. Hałas na poziomie 50-60 dB jest jak najbardziej akceptowalny i można go porównać do głośności codziennej rozmowy. Urządzenia generujące około 70 dB mogą być już uciążliwe, szczególnie jeśli planujemy intensywnie korzystać ze sprzętu.

Na szczęście wielu producentów wyposaża swoje sprzęty w kilka prędkości pracy. Pojawiają się również dedykowane tryby, jak tryb nocny, stworzony z myślą o tych, którzy planują spać z klimatyzatorem. Urządzenia przechodzą wówczas na najniższe obroty, stopniowo obniżając prędkość do pożądanej wartości. Następnie, w regularnych odstępach czasu powoli ją podnoszą, tak by nie doszło do wychłodzenia organizmu.

Odkryj, które modele klimatyzatorów są najcichsze na https://ranking-klimatyzatorow.pl/.

3. Prosty, wygodny w obsłudze

klimatyzator przenosny fersk vind
Pilot zdalnego sterowania do klimatyzatora Fersk Vind, materiały Fersk.pl


Pilot do zdalnego sterowania lub moduł wi-fi z aplikacją mobilną to w tym momencie standard w większości klimatyzatorów przenośnych. Rozwiązania te pozwalają znacznie wygodniej korzystać ze sprzętu. Dzięki temu zmienimy tryb pracy, ustawimy odpowiednią prędkość oraz temperaturę, włączymy lub wyłączymy funkcję swing czy jonizację, a wszystko z poziomu ulubionego fotela lub kanapy. Dodatkowo, aplikacje mobilne są często źródłem informacji o aktualnych warunkach, jak i statystyk dot. pracy urządzenia. Więcej o zdalnym sterowaniu, jak i innych przydatnych funkcjach przeczytasz w artykule jaki klimatyzator przenośny wybrać.

4. Niedrogi w zakupie i eksploatacji

Klimatyzatory przenośne kosztują w granicach 1200-3000 zł, w zależności od wydajności urządzenia, posiadanych przez niego funkcji, kultury pracy, renomy marki i innych czynników. Choć droższe nie zawsze znaczy lepsze, sprzęt za 1500 zł nie będzie posiadał wydajności urządzenia za 2500 zł. Podobnie klimatyzatory typu 4w1 (z funkcją ogrzewania) będą odpowiednio droższe od standardowych modeli 3w1. Warto śledzić ceny urządzeń, gdyż jesienią lub zimą często obserwujemy przeceny i wyprzedaże sprzętów z danego rocznika. Dlatego też, jeśli od dłuższego czasu planujemy zakup klimatyzatora, okres jesienno-zimowy to dobry moment.

Analizując parametry klimatyzatorów, widzimy pojęcia takie jak „moc chłodnicza”, „moc grzewcza” oraz „moc znamionowa” urządzenia. Oznacza ona pobór energii elektrycznej. Z reguły wartość ta stanowi około 30% maksymalnej mocy chłodniczej sprzętu. Pobór prądu na poziomie 1000W przy 4-godzinnej pracy przez 30 dni to koszt 66 zł miesięcznie. Przykładem sprzętu o dobrej relacji zużycia energii prądu do oferowanej wydajności jest Fersk Vind.

5. Mobilny

Ostatni punkt może wydawać się nieco trywialny. Jednak głównym atutem klimatyzatorów przenośnych ma być możliwość łatwego ich przemieszczania czy transportowania. Urządzenia te ważą z reguły od 25 do 35 kg. Dlatego też warto zwrócić uwagę czy sprzęt posiada kółka transportowe oraz uchwyty ułatwiające przesuwanie urządzenia. Kupując klimatyzator w sklepie stacjonarnym, warto sprawdzić jak opisywane elementy będą zachowywać się „na żywo”.