Wiadomości

  • 15 września 2020
  • wyświetleń: 704

Holowanie- co trzeba o tym wiedzieć?

Materiał partnera:

W niektórych przypadkach będziemy zmuszeni do holowania pojazdu. W jaki sposób to zrobić? Jakie elementy okażą się niezbędne? Odpowiedzi na te pytania i na wiele innych znaleźć można w poniższym artykule.

Holowanie- co trzeba o tym wiedzieć?


Kiedy holowanie okaże się konieczne?



Samochody osobowe to fantastyczne pojazdy, które w znacznym stopniu ułatwiły życie ludzkości. Nie da się ukryć, że w znacznym stopniu usprawniły nam życie codzienne. To właśnie dzięki nim możliwe jest przemieszczenie się z punktu A do punktu B, niezależnie od tego, z jakimi warunkami atmosferycznymi mamy do czynienia. Niestety jako, iż są to pojazdy mechaniczne, może dojść do ich uszkodzenia podczas jazdy. Wówczas konieczne okaże się holowanie samochodu. Takie usługi świadczy firma Darkam, która ma ogromne doświadczenie w tej dziedzinie. Najczęściej z tej możliwości jesteśmy zmuszeni skorzystać po kolizji. Wówczas dochodzi do uszkodzeń niektórych elementów blacharskich, jak chociażby zderzak czy drzwi. Może zdarzyć się sytuacja, w której widoczny będzie wyciek płynu. Wówczas, zanim zdecydujemy się wyruszyć w drogę, powinniśmy w odpowiedni sposób zastopować wycieki. Niestety, jeśli nie jesteśmy w stanie tego dokonać, wówczas należy przetransportować samochód za pomocą lawety. Dlaczego jest to tak ważne? Rozlewający się płyn po drodze może być przyczyną innego wypadku, ze względu na podwyższone ryzyko poślizgu.

Bardzo często holujemy również pojazdy, które mają zerwany pasek wieloklinowy. W takich przypadkach alternator nie jest napędzany, w konsekwencji akumulator samochodowy podczas jazdy nie ładuje się. Holowanie przydatne okaże się w przypadku niewłaściwie zatankowanego paliwa. Przykładowo może się zdarzyć, że roztargniona osoba wleje benzyny do pojazdu z silnikiem wysokoprężnym. W takich przypadkach należy w błyskawicznym czasie udać się do warsztatu w celu usunięcia paliwa, a także oczyszczenia układu wtryskowego. Innymi przykładami, w których konieczne okaże się holowanie, to m.in. uszkodzona cewka zapłonowa, przegrzany lub zatarty silnik, awaria któregoś z czujników. Należy jednak pamiętać o tym, że w skrajnych przypadkach holowanie jest niemożliwe, a konieczne okaże się wezwanie lawety.

nad-maska
Problem z silnikiem- najczęstsza przyczyna konieczności holowania pojazdu


W jaki sposób holować samochód osobowy?



Przede wszystkim istotne jest to, aby zarówno układ hamulcowy, jak i układ kierowniczy był w 100% sprawny. W przeciwnym wypadku jazda może okazać się skrajnie niebezpieczna, wręcz niemożliwa. Dodatkowo istotne jest sprawne oświetlenie zewnętrzne, abyśmy byli widoczni w razie problemów z widocznością. O czym jeszcze należy pamiętać i czego się spodziewać? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wspomaganie nie będzie działało prawidłowo, w konsekwencji konieczne będzie użycie większej siły podczas ruszania kierownicą. Podobnie jest w przypadku wspomagania układu hamulcowego, wówczas wciskanie hamulca będzie wymagało większej mocy.

Holowanie to nie jest zabawa i może być niebezpieczne, dlatego też warto wybrać drogi, które nie mają dużego natężenia ruchu. Powinniśmy omijać skomplikowane ronda i skrzyżowania, aby zminimalizować ryzyko uderzenia. Aby uniknąć zderzeń, jazda po obu stronach musi być bardzo płynna, bowiem chwila nieuwagi może spowodować, że pojazd holowany uderzy w tył innego samochodu. Linka holująca musi być napięta, a na drogach wielopasmowych powinniśmy poruszać się jedynie prawym pasem, aby nie spowalniać ruchu. Jeśli jesteśmy zmuszeni do skręcania, wówczas oba czterokołowce powinny to zasygnalizować poprzez użycie kierunkowskazów. Odległość między pojazdami musi być ciągle kontrolowana. Największą uwagę kierowcy powinni zwrócić na przejściach dla pieszych. Linki powinny być odpowiednio oznaczone, aby pieszy nie zdecydował się wejść pomiędzy dwa auta.

Elementy niezbędne do holowania pojazdu samochodowego



Kiedy decydujemy się na holowanie pojazdu, nie możemy zapomnieć o trzech elementach: sztywny hol, linka holownicza, trójkąt ostrzegawczy. Linka powinna mieć długość oscylującą w granicach 4-6 metrów. Istotna jest jej wytrzymałość, która powinna być odpowiednio dostosowana do masy auta. Warto w tym przypadku dołożyć kilka złotych, aby jakość była możliwie najwyższa, chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo.

UWAGA! Linki holowniczej nie wolno montować do haka

trojkat-na-drodze.
Nie zapominaj o trójkącie ostrzegawczym i kamizelce odblaskowej




Przepisy prawne związanie z holowaniem samochodu
Przed rozpoczęciem jazdy, warto przypomnieć sobie co nieco o przepisach prawnych związanych z holowaniem. Maksymalna prędkość w terenie zabudowanym może wynosić 30 km/h, natomiast w terenie niezabudowanym- 60 km/h. W obu przypadkach konieczne są odpowiednie uprawnienia do kierowania, a także włączone światła mijania, nawet przy odpowiedniej widoczności. Należy umieścić z tyłu samochodu, po lewej stronie, trójkąt ostrzegawczy. Oba samochody muszą być ze sobą odpowiednio, bezpiecznie podłączone, a odległość pomiędzy nimi w przypadku połączenia giętkim holem musi wynosić od 4 m do 6 m. Linka musi być odpowiednio oznakowana, aby była widoczna również dla pieszych.

mlotek-sedzia.
Pamiętaj o tym, aby holować zgodnie z przepisami ruchu drogowego


Kiedy zabrania się holowania pojazdu?



Należy pamiętać o tym, że nie w każdym przypadku możliwe jest holowanie pojazdu. Przede wszystkim obie osoby prowadzące pojazdy muszą być trzeźwe i nieodurzone nielegalnymi substancjami. Zakazuje się holowania pojazdów z niedziałającymi hamulcami lub z niesprawnym układem kierowniczym. Nie można również holować aut na autostradzie. Jakich jeszcze pojazdów nie powinniśmy holować? Tych, które mają napęd elektryczny i hybrydowy, a także z zawieszeniem hydropneumatycznym lub pnenumatycznym, jeśli mamy do czynienia z awarią silnika. Z reguły nie holuje się też samochodów, które mają automatyczną skrzynię biegów, jednakże od każdej reguły istnieje wyjątek, tak jest i w tym przypadku. Niektórzy producenci pozwalają na to, aby holować niektóre modele, jednakże tylko i wyłącznie poruszając się stosunkowo niską prędkością i jedynie na niewielkie odległości.

alkohol-nie
Kierowca holowanego samochodu musi być trzeźwy!


Holowanie pojazdu nie należy do najłatwiejszych czynności, tym bardziej biorąc pod uwagę inne czynniki jak stres i zdenerwowanie. Nie wszyscy decydują się na podjęcie takiego ryzyka, które wbrew pozorom może okazać się bardzo niebezpieczne. Dlatego też zachęcamy do skorzystania z naszych usług związanych z pomocą drogową i holowaniem. W razie jakiegokolwiek problemu wystarczy się z nami skontaktować, a my w błyskawicznym tempie pojawimy się na miejscu i zrobimy wszystko za naszych usługobiorców. Wszystko w najniższych cenach na rynku, a profesjonalni pracownicy udzielą pomocy w każdym aspekcie.