tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 3 sierpnia 2020

Zadbaj o bezpieczeństwo ekonomiczne Twojej rodziny

Materiał partnera:

Ostatnie miesiące z pandemią koronawirusa stanowiły dla wielu osób konieczność reorganizacji dotychczasowego trybu życia. Przykre konsekwencje to m.in. utrata pracy, zmniejszenie etatu lub konieczność wsparcia bliskich osób, które straciły źródło dochodu. W odnalezieniu się w tej niespotykanej i wymagającej rzeczywistości może pomóc nowa praca w pełnym wymiarze godzin lub na część etatu w ramach pozyskania dodatkowego kapitału. Poza standardowymi metodami szukania zajęcia warto zainteresować się także nowymi serwisami, z których chętnie korzystają pracodawcy w ramach poszukiwania personelu.

Zadbaj o bezpieczeństwo ekonomiczne Twojej rodziny


Jak zapewnić sobie sukces podczas starań o pracę?Punkt wyjściowy stanowi przygotowanie odpowiedniego CV. Niezależnie od tego jaką branżę reprezentujesz - profesjonalne CV to podstawa. Co to jednak oznacza w praktyce? Podstawą jest zapisanie swojego doświadczenia zawodowego w uporządkowany i staranny sposób. Najczęstszym grzechem popełnianym przez kandydatów jest wysyłanie swojej aplikacji w postaci edytowalnego pliku .doc. To powoduje, że na każdym komputerze plik może wyglądać inaczej, z "rozjechanymi" czcionkami i innymi elementami Twojego CV. Najpowszechniejszym i najwygodniejszym formatem jest PDF - waży stosunkowo niewiele i gwarantuje schludny i stały wygląd dokumentu na każdym komputerze.

Zadbaj też o zdjęcie - selfie wykonane telefonem komórkowym lub wykadrowane zbliżenie z imprezy też nie będzie świadczyć o Twoim profesjonalizmie.

Dobrą praktyką w ramach odpowiadania na ogłoszenia o pracę jest wysyłanie CV podpisanego Twoim imieniem i nazwiskiem. To ułatwi przechowywanie plików rekruterom.

Poszerzaj horyzonty i szukaj pracy w nowych miejscachOgłoszenia rekrutacyjne na najpopularniejszych portalach są przeglądane dziennie nawet przez setki osób. To obniża skuteczność dostrzeżenia Twojej aplikacji, dlatego poza przeglądaniem najbardziej popularnych witryn ogłoszeniowych warto wykazać się kreatywnością i wyszukać nowe portale, szczególnie te oferujące darmowe ogłoszenia o pracę. Mniejsza konkurencja to większa szansa na dotarcie z Twoją aplikacją do pracodawcy i znalezienie nowego lub dodatkowego zajęcia.

Savoir-vivre podczas rozmowy kwalifikacyjnejJeśli potencjalny pracodawca otrzymał Twoją aplikację, pozytywnie ją rozpatrzył i zaprosił Cię na rozmowę - to już połowa sukcesu. Nie należy jednak spoczywać na laurach i poświęcić chwilę na przygotowanie się do spotkania. Po pierwsze, jeśli nie jest to rekrutacja ukryta trzeba koniecznie zebrać informacje o firmie. Zapoznanie się z ofertą firmy np. na podstawie strony internetowej to podstawa.

Punktualność to ważna cecha, dlatego warto sprawdzić trasę dojazdu i zaplanować z zapasem podróż. Nie można jednak przesadzać w drugą stronę - przybycie na spotkanie godzinę wcześniej również nie jest mile widziane.

Podczas samej rozmowy wykazuj zainteresowanie stanowiskiem, obowiązkami i firmą. Proaktywna postawa zostanie z pewnością zauważona przez rekrutera, a własna inwencja to dodatkowe punkty.

Podsumowując - etap poszukiwania pracy nie należy z pewnością do najłatwiejszych. Warto jednak zainteresować wszelkimi możliwymi portalami, które pomogą w znalezieniu nowego zajęcia. Regularne wysyłanie odpowiednio przygotowanych plików z CV za pośrednictwem branżowych portali to niezbędny krok w drodze do zdobycia zatrudnienia.