Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 2 czerwca 2020

Okres próbny w pracy - jak go wykorzystać, by przedłużono nam umowę

Materiał partnera:

Okres próbny w pracy - jak go wykorzystać, by przedłużono nam umowę.
Okres próbny to pierwsze trzy miesiące pracy, w których trakcie pracodawca i pracownik się poznają. Pracownik może w praktyce dowiedzieć się, jakie ma nowe obowiązki i czy im sprosta. Pracodawca natomiast podejmuje decyzję, czy chce przedłużyć umowę o pracę swojemu nowemu pracownikowi. Decyzję podejmuje na podstawie tego, jak wypełnia on swoje obowiązki, jakie ma wyniki i jak zaaklimatyzował się w zespole

Okres próbny w pracy - jak go wykorzystać, by przedłużono nam umowę


Okres próbny - jakich zachowań unikać?  • 1. Nie krytykuj. Każda dla nas nowa praca była już wcześniej przez kogoś wykonywana. Wymądrzając się na starcie i krytykując dotychczasowe metody, zrazimy do siebie zespół, zamiast go ulepszać. Warto najpierw dogłębnie poznać dotychczasowe techniki pracy, wdrożyć się w pracę, a później ewentualnie ja usprawniać.
  • 2. Nie krytykuj poprzedniego szefa. Oferty Pracy na portalu Pracuj.pl są wyjątkowo dobrze i dokładnie opisane. Możemy dowiedzieć się z nich wszystkich niezbędnych informacji, co niezwykle ułatwia znalezienie pracy idealnej. Pamiętajmy jednak, że tylko pracując na danym stanowisku kilka miesięcy, lub chociaż tygodni, dowiemy się dokładnie jakie dana praca ma wady i zalety. Nie przenośmy wad jednej pracy na inne stanowisko. Nie krytykujmy poprzedniego szefa i współpracowników. Takie bicie piany nigdy nie jest mile widziane.
  • 3. Nie wywyższaj się. W korporacjach i w mniejszych firmach praca opiera się na systemie hierarchii. Zbytnia pewność siebie wobec pozostałych pracowników, którzy wykonują dane czynności dłużej, może okazać się zgubna. Szanuj innych ludzi, nawet jeśli uważasz, że wykonał być ich pracę lepiej. Na wypowiadanie się w kwestii usprawnieni będzie jeszcze czas.


Okres próbny - co warto robić?  • 1. Zadawaj dużo pytań. Dowiedz się wszystkiego, nie bój się zadawania pytań i zawsze słuchaj odpowiedzi ze zrozumieniem.
  • 2. Zadbaj o to, by pierwsze wrażenie było dobre. Uśmiechaj się, bądź serdeczny, co na pewno przyczyni się do tego, by zespół patrzał na ciebie łaskawszym okiem.
  • 3. W połowie okresu próbnego poproś przełożonego o to, by ocenił twoją pracę. Warto byś miał przesłanki dotyczące tego, czy dobrze wykonujesz swoją pracę, czy nie Dzięki temu będziesz czuł się przygotowany na potencjalne nieprzedłużenie umowy, gdy minie okres próbny. Możesz również wykorzystać informacje zwrotne do tego, by wykonywać swoją pracę lepiej i uniknąć zwolnienia.
  • 4. Poznaj dokładnie atmosferę, jaka panuje w pracy. Musisz wiedzieć, czy odpowiada ci ona, nim przedłużysz umowę