Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 21 maja 2020

Nowoczesne balkony w nowoczesnym budownictwie - trendy mieszkaniowe 2020

Materiał partnera:

Nowoczesny balkon to miejsce nie tylko modne, ale funkcjonalne. Wiodącym trendem w budownictwie mieszkaniowym na ten rok i najprawdopodobniej na kolejne są szklane konstrukcje. Współczesna technologia produkcji materiałów na balustrady szklane balkonowe pozwala uzyskać trwały produkt będący rozwiązaniem na lata.

Nowoczesne balkony w nowoczesnym budownictwie - trendy mieszkaniowe 2020


WSPÓŁCZESNE TRENDY BALKONOWEZarówno balkony, jak i tarasy zwiększają wartość użytkową każdego domu. Urozmaicają elewację stając się ozdobą każdego budynku. Współczesna architektura mieszkaniowa otwiera się na światło oraz przyległe otoczenie. Zmierza przy tym w kierunku minimalistycznych rozwiązań stawiając nacisk nie tylko na prostotę, ale również niestandardowe formy. Minimalistyczne budynki wyróżniają się przestrzennością oraz przejrzystością, zamkniętą w geometrycznym kształcie i niesamowitym designie. Jasne odcienie nadają konstrukcjom lekkości i subtelności podkreślając ich niepowtarzalny charakter. Współczesne trendy to nie tylko niekonwencjonalne kształty, ale również nowoczesne materiały.

Szczególną popularnością cieszy się aranżacja elewacji o aluminiowo-szklane konstrukcje. Nowoczesna technologia produkcji aluminium sprawia, że jest ono jednym z najmocniejszych elementów wytrzymujących nacisk oraz próbę czasu. Zaletą tego typu materiału jest duża odporność na czynniki atmosferyczne. Obfity deszcz czy mocne słońce nie powodują jego rdzewienia, dzięki czemu konstrukcja zachowuje świeżość na dłużej. Dzięki niewielkiej masie i łatwości w obróbce oraz montażu staje się rozwiązaniem niezwykle ekonomicznym zarówno dla producenta, podwykonawcy, jak i samego klienta. Balustrada szklana na balkon wykonana z aluminium nie elektryzują się, w związku z czym nie przyciąga kurzu ani brudu. Srebrzysto-biały połysk aluminium nadaje charakteru każdej budowli wpisując się we współczesne trendy. Na życzenie inwestora, profile wykonane z aluminium są malowane proszkowo. Zabieg ten pozwala nie tylko dobrać odpowiedni kolor pasujący do stylu budynku, ale dodatkowo ochrania materiał przed procesem utleniania.

balustrady-balkonowe-katowice-szklane-salgat


Z roku na rok coraz większą popularność zyskują sięgające do podłogi okna balkonowe, zapewniające równomierny dopływ światła w pomieszczeniu. Portfenetry, o których mowa to modny akcent współczesnej architektury, coraz częściej zauważalny w przestrzeni publicznej oraz prywatnej. Umiejętnie wkomponowane w elewacje potrafią nadać całej bryle lekkości oraz elegancji umożliwiając stworzenie swojego małego stylowego balkonu. Okna francuskie otwierane na całej wysokości muszą mieć zgodnie z przepisami zamontowaną po zewnętrznej stronie balustradę. Wykonana jest ona zwykle z aluminium bądź stali nierdzewnej. Ramy konstrukcje wypełniają albo pionowe pręty albo poziome tafle i płyty skonstruowane z drewna, blachy, siatki stalowej, szkła i in. Profile wykorzystywane przy tego typu konstrukcjach mogą być rurowe, kwadratowe lub prostokątne. W zależności od planowanego efektu mocowania balustrady balkonowe są bardziej lub mniej wyeksponowane. W sytuacji, gdy mają być ukryte, zwykle lokuje się je w glifie okiennym tzw. ościeży, dzięki czemu balustrada nie wystaje poza lico fasady. Wersje bardziej odstające od elewacji montowane są do czoła ściany. Konstrukcja tego typu kształtem przypomina mini balkony. W celu zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa balustrady mocuje się zawsze do warstwy konstrukcyjnej ściany, używając przy tym łączników mechanicznych lub kotew chemicznych. Portfenetry aluminiowo-szklane świetnie wpasowują się w styl nowoczesny. Bezproblemowy montaż oraz łatwość w utrzymaniu sprawia, że są coraz chętniej wybieraną opcją przez inwestorów.

BALUSTRADY SZKLANE NA BALKONNowoczesna architektura nie może istnieć bez szkła. Ten ponadczasowy materiał na dobre wpisał się we współczesne trendy i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższych latach miało się to zmienić. Obecnie w modzie jest postawienie na całkowitą przejrzystość, która może być zmieniana i dostosowywana w zależności od potrzeb. Dzięki temu uzyskujemy nie tylko spektakularną dekorację, ale również zarządzamy przepływem energii przez fasady budynków. Balustrada szklana balkonowa ze względu na wyjątkową estetykę jest coraz chętniej wybieraną opcją. Głównym powodem jej popularności są nie tylko względy wizualne, ale również funkcjonalne. Balustrada balkonowa wykonana ze szkła jest rozwiązaniem niezwykle bezpiecznym. Do produkcji tego typu materiału wykorzystuje się szkło laminowane VSG lub ESG VSG (laminowane hartowane).

Szkło laminowane to nic innego, jak dwie tafle szklane sklejone specjalną folią PVB (poliwinylobutylową). Jej główną funkcją jest zatrzymanie odłamków szklanych na swojej powierzchni w przypadku ewentualnego zbicia. Szkło hartowane zawdzięcza swoją trwałość specjalnej obróbce termicznej, w której ogrzewa się je do wysokiej temperatury, a następnie schładza zimnym powietrzem. Folia PVB, która łączy dwie tafle ma grubość 0,38 mm i zapewnia podstawowy poziom bezpieczeństwa. Dostępne są również tafle z podwójną folią, a nawet poczwórną (standard antywłamaniowy). Balustrady szklane efektownie komponują się z nowoczesnymi aranżacjami wprowadzając wrażenie lekkości. Nie wymagają ponadto konserwacji, a cała konstrukcja jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne.

balustrady-szklane-balkonowe-wroclaw-salgat


Balustrady balkonowe nowoczesne zwykle występują w towarzystwie aluminium bądź stali nierdzewnej. Jednym z najciekawszych modeli obok, którego nie można przejść obojętnie są balustrady całoszklane. Stanowią je pasy niczym niepodzielonego szkła, pełniącego funkcję konstrukcyjną. Mocowania na takich taflach są niemalże niewidoczne. Balustrady samonośne pozwalają na wykonanie szerokiego wachlarzu rozwiązań dopasowanych do potrzeb każdego inwestora. W przypadku, gdy szkło przenosi duże obciążenia stosuje się materiał ESG VSG 88.4 (dwie szyby hartowane o grubości 8 mm sklejone poczwórną folią PVB). Szkło stosowane na balustrady nie musi być przeźroczyste, chociaż jest to niewątpliwie najchętniej wybierana opcja pozwalająca na maksymalne wykorzystanie światła słonecznego i zachowanie kontaktu z otoczeniem.

Nie tylko szkło, ale również folia może być barwiona lub przedstawiać elementy grafiki. Dodatkowym wykończeniem szkła mogą również być powłoki antyrefleksyjne bądź niskoemisyjne charakteryzujące się niskim współczynnikiem przenikania ciepła oraz wysoką przepuszczalnością świetlną. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać preferowaną temperaturę w pomieszczeniach mieszkalnych. Latem chronią pomieszczenia przed nadmiernym ogrzewaniem, natomiast zimą przed zbyt szybkim wychładzaniem. Balustrady szklane na balkon są łatwe w utrzymaniu czystości. Do pielęgnacji wystarczą zwykłe środki stosowane przy czyszczeniu okien. Gdy chcemy jednak zaoszczędzić trochę czasu warto rozważyć zastosowania balustrad ze szkła z powłoką samoczyszczącą. Zanieczyszczenia rozkładają się na niej pod wpływem promieniowania UV. Dzięki promieniom słonecznym powłoka nabiera również właściwości hydrofilowych, dzięki czemu woda nie zbiera się na szybach, a swobodnie spływa po powierzchni zmywając nagromadzony brud.

BALUSTRADY SZKLANE - RODZAJE MOCOWAŃIstnieje wiele sposobów mocowań balustrad. Można je wykonać w sposób punktowy (za pomocą łączników zaciskowych lub rotul) bądź liniowo za pomocą listew aluminiowych.

Do mocowania punktowego używa się w większości przypadków gotowych okuć systemowych. Pod rotule wywiercane są cylindryczne bądź stożkowe otwory w szkle. Pomiędzy szkłem, a nakrętkami umieszcza się specjalne uszczelki. Rotule są dopasowywane do grubości szkła. Tafle szklane można umieścić również w listwie przytwierdzonej do podłoża. Może ona być mocowana do konstrukcji zarówno od góry, jak i od boku. Zwykle się ją przykręca, a niekiedy z nią zespawa. W sytuacji, gdy zależy nam na niewidocznym mocowaniu, możemy szynę schować w warstwach podłogowych, których wysokość musi być dobrana do wysokości listwy. Montowanie szyny na zewnątrz wymaga zapewnienie jej odpowiedniego odwodnienia. Mocowanie liniowe jest rozwiązaniem stabilnym. W listwach znajdują się elementy amortyzujące pracę szkła i oddzielające je do szyny.

Znaną i cenioną firmą z doświadczeniem w branży, zajmującą się profesjonalnym montażem
konstrukcji ze szkła i aluminium jest SALGAT - balustrady aluminiowo-szklane.