Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 15 sierpnia 2019

Poduszka z pierza czy puchowa?

Materiał partnera:

Komfort snu zależy od wielu czynników. Odpowiednio dobrana pościel oraz poszewki mają ogromny wpływ na naszą wygodę, jednak najważniejsze jest ich wypełnienie. Szczególnie istotne są poduszki, które warunkują właściwe ułożenie odcinka szyjnego kręgosłupa. Jeśli nie dostosujemy tego typu produktu do naszych potrzeb, możemy każdego dnia budzić się z bólem głowy oraz sztywnością karku. Najczęściej polecane modele, które gwarantują odpowiednie ukształtowanie poduszki pod naszą głową wykonywane są z naturalnych surowców, jak puch oraz pierze. Czym różnią się te wypełnienia?

Poduszka z pierza czy puchowa?


Puch i pierze - podobieństwa i różniceZarówno puch, jak i pierze to wypełnienie naturalnego pochodzenia, w związku z czym niektóre osoby nie powinny decydować się na ten typ materiału, ponieważ może on wywoływać alergie. Obie poduszki wypełnione tego typu surowcem będą miękkie i niezwykle lekkie, jednak różnią się między sobą niektórymi właściwościami oraz ceną - porównaj ceny, przeczytaj opinie na www.posciel.to. Puch tworzy się z delikatnych piór piskląt oraz podszycia piór ptaków dorosłych. Jego struktura zbudowana jest z cieniutkich włókien haczykowatych o dobrych właściwościach higroskopijnych. Dzięki temu poduszka z puchu doskonale wchłania wilgoć i jest bardzo przewiewna. Charakteryzuje ją także wyjątkowa lekkość i puszystość oraz dobra izolacja, która zapewnia wysoki komfort cieplny. Produkty wypełnione pierzem to z kolei mieszanka twardszych piór oraz miękkiego puchu. Sprężystość tych pierwszych sprawia, że poduszka tego typu dobrze reaguje na ucisk i lepiej podtrzymuje szyję. Dodatkowo jest ona także tańsza niż wypełnienia ze 100% puchu. 

Poduszka z pierza czy puchowa?


Rodzaje pierza i puchuPodział typów wypełnienia na pierze i puch nie jest do końca precyzyjny, ponieważ równie ważne jest także pochodzenie tych surowców. Najchętniej kupowane są poduszki z materiału pozyskiwanego od gęsi. Pierze i puch tego ptaka są dużo bardziej sprężyste, miękkie i delikatne, niż w przypadku kaczek. Dodatkowo, mają także lepsze właściwości termoizolacyjne. Natomiast zaletą kaczych piór i puchu jest ich niższa cena. Poza pochodzeniem wypełnienia, warto zwrócić uwagę także na rodzaj samego pierza. Do produkcji pościeli stosuje się pióra darte oraz cięte. Pióra darte są bardzo lekkie i sprężyste, dzięki czemu dobrze sprawdzają się w poduszkach. Z kolei pióra cięte są twardsze i nie zapewniają tak wysokiego komfortu i wygody.

Poduszka z pierza czy puchowa?
 

Jak dbać o poduszki z naturalnym wsadem?Wbrew pozorom poduszki z pierzem lub puchem można prać, tak samo jak te wypełnione wkładem sztucznym. Zaleca się przeprowadzanie tej czynności przynajmniej raz na sezon, ponieważ higroskopijne właściwości takich surowców mogą sprzyjać tworzeniu siedlisk niebezpiecznych bakterii oraz roztoczy. Naturalne wypełnienie jest bardzo wrażliwe na zmienność temperatur oraz środki chemiczne, dlatego warto oddawać takie produkty do profesjonalnego czyszczenia. Tradycyjna pralka może zbyt mocno zbić puch i pozbawić go jego puszystości. Z kolei nieprawidłowe suszenie prowadzi do wydzielania przykrego zapachu, a nawet zalążków pleśni. Profesjonalne pralnie rozdzielają poszycie i wypełnienie, a następnie piorą je osobno, usuwając wszelkie bakterie, mikroorganizmy oraz tłuszcze, które są dla nich pożywką. Suszenie odbywa się natomiast w bębnach, które nie niszczą sprężystości pierza i piór. 

Poduszka z pierza czy puchowa?


Poduszki z pierza i puchu - czy warto?Poduszki z naturalnym wsadem to doskonały wybór dla osób, które cenią sobie wysoką jakość snu oraz tradycyjne rozwiązania. Puch oraz pierze są niezwykle miękkie, puszyste i sprężyste. Sprawnie odprowadzają wilgoć i zapewniają najlepszą izolację cieplną, dzięki czemu gwarantują zdrowy i nieprzerwany sen. Odpowiednio zadbane będą bezpieczne także dla alergików oraz małych dzieci. Delikatna struktura sprawia, że wspaniale dopasowują się do kształtu głowy, a modele z piór dartych właściwie podpierają kark oraz szyję, chroniąc swoich użytkowników przed dyskomfortem i bólem. Dodatkowo, wypełnienie z puchu lub pierza bardzo łatwo przywrócić do oryginalnego kształtu, a pielęgnowane w odpowiedni sposób nigdy nie ulegną zbiciu, co jest częstym problemem w przypadku niskiej jakości wypełnień sztucznych. 

Poduszka z pierza czy puchowa?


Decydując się na poduszki z naturalnym wypełnieniem powinniśmy zastanowić się, czy naszym priorytetem jest miękkość, czy stabilne podtrzymanie szyi. Jeśli cenimy puszystą i delikatną strukturę, wybierajmy puch, a jeżeli wolimy mieć pod głową nieco twardszy produkt, idealne okaże się wypełnienie z pierza.