Wiadomości

  • 3 lipca 2019
  • wyświetleń: 7595

Studia inżynierskie czy licencjackie - co wybrać?

Materiał partnera:

Bogata oferta studiów pierwszego stopnia nie ułatwia kandydatom wyboru. Mnogość kierunków humanistycznych, ścisłych czy technicznych sprawia, że borykają się oni z licznymi dylematami i nie wiedzą, która z opcji przyniesie im w przyszłości największe korzyści. Czym różnią się studia inżynierskie od licencjackich i na którą ścieżkę kształcenia postawić?

Studia inżynierskie czy licencjackie - co wybrać?


Jak przebiegają studia licencjackie?Studia licencjackie trwają zazwyczaj 6 semestrów (3 lata). Oferują je zarówno uczelnie publiczne, znajdujące się w największych ośrodkach akademickich (Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław), jak i prywatne (chociażby https://www.zpsb.pl/studia-i-stopnia). W czasie studiów licencjackich najważniejsze jest zdobywanie cennej wiedzy, poszerzanie horyzontów myślowych i przygotowywanie się do wybranej ścieżki zawodowej. Obok przedmiotów kierunkowych figurują także te, które ściśle wiążą się z wybraną przed studenta specjalnością. Warto również nadmienić, że większość kierunków realizowana jest na podstawie systemu bolońskiego - są one zatem podzielone na I i II stopień (z wyjątkiem takich dziedzin jak m.in. prawo, psychologia, medycyna). Zwieńczenie studiów stanowi praca dyplomowa i obrona przed komisją - pomyślnie zakończony egzamin jest jednoznaczny z uzyskaniem tytułu licencjata, stanowiącego przepustkę nie tylko do dalszej edukacji, ale także rozwoju na rynku pracy.

Czym charakteryzują się studia inżynierskie?Studia inżynierskie różnią się od licencjackich przede wszystkim długością trwania - te pierwsze liczą co najmniej 7 semestrów. Wśród chętnych do studiowania kierunków technicznych znajdują się zazwyczaj osoby, dla których nauka takich przedmiotów jak matematyka, algebra, materiałoznawstwo czy fizyka nie stanowi większego problemu. Tego typu ścieżkę kształcenia oferują zazwyczaj zlokalizowane w większych miastach politechniki, posiadające wykwalifikowaną kadrę dydaktyczną i świetnie wyposażone laboratoria, umożliwiające dokładniejsze zrozumienie studiowanej problematyki oraz przeprowadzanie eksperymentów pod okiem specjalistów. Według Rankingu Studiów Inżynierskich Perspektywy 2019, wśród 21 najpopularniejszych kierunku znalazły się: automatyka i robotyka, architektura, biotechnologia i budownictwo.

Które studia będą lepsze - licencjackie czy inżynierskie?Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Odmienna natura zarówno jednych, jak i drugich studiów sprawia, że kandydat musi wyróżniać się konkretnymi cechami, umożliwiającymi mu osiągnięcie sukcesu. Tryb licencjacki doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które już podczas studiów chcą stawiać pierwsze kroki w wybranym zawodzie i, obok zdobywania wiedzy teoretycznej, doskonalić umiejętności praktyczne (np. pracując w wybranym przedsiębiorstwie na ½ lub ¾ etatu). To rozwiązanie sprawdzi się najlepiej wtedy, kiedy planujemy ukończyć dodatkowo studia magisterskie. Studia inżynierskie będą natomiast doskonałą alternatywą dla tych, którzy zaraz po zdobyciu tytułu naukowego planują rozpocząć pracę na pełny etat, ściśle specjalizując się w wybranej na początku ścieżki edukacyjnej dziedzinie.