Wiadomości

  • 20 września 2018
  • wyświetleń: 808

Czy warto pożyczać w młodym wieku?

Artykuł sponsorowany:

Gdy przestajemy być dziećmi i wchodzimy w dorosłość, nasze życie ulega przemianie na wielu różnych polach. Bardziej niż kiedykolwiek zaczynają nas interesować finanse, ponieważ wraz wiekiem rośnie nasza samodzielność - w pewnym momencie trzeba żyć wyłącznie na własny rachunek, co jest sporym wyzwaniem w każdych czasach. Nie można się więc dziwić, że młodzi ludzie nie tylko szukają pracy, ale również możliwości pożyczenia gotówki. Czy słusznie?

Linkhouse


Pożyczanie nie zawsze wchodzi w grę
Zanim omówimy potencjalne szanse i zagrożenia związane z pożyczaniem w młodym wieku, zacznijmy od tego, że nie każda pożyczka jest łatwo dostępna. Wiele firm pozabankowych decyduje się na wprowadzanie ścisłych ograniczeń wiekowych, swoistych widełek. I tak osoby poniżej 20., 21. czy nawet 25. roku życia mogą być zwyczajnie „odcięte” od danej oferty pożyczkowej. Podobnie zresztą jak najstarsi seniorzy. Skąd takie obostrzenia? Jak widać, firmy pozabankowe nie do końca ufają w szanse spłaty przez osoby, których wiek jest „niepewny”. Skąd te wątpliwości? O tym poniżej. Oczywiście - pożyczki od 18 lat w 15 minut są dostępne w wielu firmach, ale powtórzmy: nie we wszystkich.

Młodość ma swoje prawa
Podstawowym zastrzeżeniem wobec młodych osób jest ich potencjalna niedojrzałość. Ktoś, kto odebrał dowód osobisty i świętuje „osiemnastkę”, niekoniecznie ma prawo do nazywania się dorosłym, ukształtowanym człowiekiem. Wiele doświadczeń dopiero przed nim. Myślenie o pieniądzach do pewnego wieku jest nierealistyczne. Co więcej, w młodym wieku niekoniecznie zdajemy sobie sprawę z konsekwencji naszych czynów. Istnieje wiele przykładowych historii, w których 18- czy 19-latkowie nabrali pożyczek ratalnych na wydatki w rodzaju ubrań czy imprez, a potem unikali spłacenia, co kończy się zawsze egzekucją, problemami z prawem, negatywną historią kredytową w bazach informacji… Oczywiście - brakiem rozsądku mogą wykazać się osoby w każdym wieku, ale z pewnością wśród młodych podobne problemy występują częściej.

Brak dochodów
Niejedna pożyczka pod zastaw czy na dowód jest dostępna ot, tak, od ręki. Nie trzeba, jak w przypadku kredytów, wykazywać się wysokimi, stałymi dochodami. To może jednak rodzić niebezpieczne przeświadczenie, że raty zawsze będą do spłacenia, skoro teraz jest praca. Młodzi ludzie często ją zmieniają, zatrudniają się tylko na wakacje czy wieczorowo, dorywczo. Tymczasem raty są stałe, comiesięczne. Przy niepewnych zarobkach zdecydowanie nie warto ryzykować spiralą zadłużenia - lepiej w miarę możliwości poczekać, zaoszczędzić lub pożyczyć pieniądze od najbliższych.

Decyzja należy do Ciebie
Z drugiej strony nie każdy młody człowiek jest nierozsądny, a wielu z nich ma stałe, nawet całkiem wysokie jak na swój wiek dochody. W tej sytuacji zakup czegoś na raty lub wzięcie chwilówki nie wydaje się aż tak ryzykowne. Dlatego do każdej sytuacji należy podchodzić indywidualnie, rozważając wszelkie za i przeciw. Znajdź pożyczkę od 18 lat i sprawdź, czy jest korzystna pod względem kosztów.