Wiadomości

  • 12 września 2018
  • wyświetleń: 2427

W jaki sposób należy wybrać idealny parkiet?

Artykuł sponsorowany:

Czy naprawdę opłaca się w niego inwestować, czy można kłaść go w kuchni oraz na ogrzewaniu podłogowym i które drewno będzie najtrwalsze? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące parkietu.

whitepress


Czy parkiet naprawdę jest lepszy od paneli?
Wszystko zależy od tego, na jaki efekt liczysz. Parkiet to strzał w dziesiątkę do twojego mieszkania, jeśli zależy ci na podłodze, która posłuży na lata. Jest trwały, elegancki, uniwersalny i w całości wykonany z najwyższej jakości litego drewna. Nawet najdroższe panele drewniane mają kilka warstw drewna, z których często tylko ta wierzchnia jest najwyższej jakości. Dlatego nie możesz ich odnawiać w nieskończoność, w przeciwieństwie do parkietu. Gdy się porysuje, straci black, wystarczy go wycyklinować i polakierować, żeby wyglądał jak nowy. Panele, zwłaszcza gdy się rozwarstwią, wymagają już niestety wymiany. Właśnie dlatego są też tańsze. Parkiet najlepiej ze wszystkich materiałów podłogowych trzyma też ciepło i wytłumia dźwięki, także te z dołu. Dlatego jest idealnym wyjściem gdy masz głośnych sąsiadów pod sobą albo wielopiętrowy dom.

Z jakiego drewna wybrać parkiet?
Na to jaki rodzaj parkietu wybierzesz największy wpływ powinno mieć to, w jakim pomieszczeniu będzie się znajdował. Najpopularniejsze materiały, z których wykonuje się parkiet to przede wszystkim dąb, jesion, buk oraz sosna. Wszystkie są bardzo wytrzymałe i idealne do salonu czy sypialni. Do przedpokoju, kuchni połączonej z salonem i ogólnie mieszkania o dużej wilgotności lepsze będą jednak parkiety z egzotycznego drewna. Pomyśl o tym wykonanym z gatunków takich jak merbau, iroko, jatoba, teak czy bambus. Są dużo bardziej odporne na wilgoć niż klasyczne, które w kontakcie z wodą puchną. Przez to w parkiecie mogą powstawać szpary. Orientalne drewno ze względu na swoją większą trwałość jest jednak trochę droższe.

Czy mogę kłaść parkiet na ogrzewanie podłogowe?
Tak, ale nie każdy. Większość rodzajów drewna kurczy się pod wpływem wysokiej temperatury i podłoga zaczyna się wtedy rozchodzić. Do ogrzewania podłogowego dobierz parkiet z egzotycznego drewna. Idealnie sprawdzą się te same gatunki, które są odporne na wilgoć, na przykład merbau czy teak. Czasem koniecznie może być też ułożenie dodatkowych warstw ochronnych.

Ile trwa układanie parkietu?
Pamiętaj, że na trwałość parkietu największy wpływ ma to czy zostanie dobrze położony. Dlatego koniecznie zatrudnij do tego fachowca. I tak, to prawda, nie trwa to niestety sekundy. Wprawdzie samo ułożenie desek zajmuje około dwóch dni, ale podłoga musi się jeszcze ułożyć, należy ją wycyklinować oraz polakierować. Jeśli to dla ciebie za dużo, możesz kupić już gotowy polakierowany parkiet, przez co znacznie skrócisz ten czas.

W jakim stylu ułożyć parkiet?
Klasyczne jodełki czy mozaika nie są już tak popularne jak kiedyś. Możesz jednak się na nie zdecydować, jeśli zależy ci na sentymentalnym efekcie vintage w pomieszczeniu. Do nowoczesnego wystroju lepiej sprawdzi się tak zwana cegiełka, czyli naprzemiennie, asymetryczne ułożenie parkietu. To teraz najmodniejszy styl. Żeby wnętrze wyglądało jeszcze bardziej oryginalnie, możesz zdecydować się na położenie w ten sposób dwóch kolorów parkietu, żeby uzyskać ciekawy efekt cieniowania na podłodze.

Jak często muszę lakierować parkiet?
Na pewno należy liczyć się z tym, że co kilkanaście lat trzeba będzie konserwować lub odnawiać parkiet. A lakier kłaść jeszcze częściej, żeby zabezpieczał podłogę przed rozchodzeniem się pod wpływem ciepła, wilgoci i urazami mechanicznymi. Możesz jednak wydłużyć odstępy między lakierowaniami dbając odpowiednio o parkiet na co dzień. Do czyszczenia go nie używaj klasycznych detergentów, ale tych specjalnie dobranych do parkietu. Są pozbawione wosków i silikonów, które mogą rozmiękczać lakier i wymuszać jego częstsze nakładanie na podłogę.