Wiadomości

  • 28 czerwca 2024
  • wyświetleń: 115

Zasady czyszczenia i dezynfekowania akcesoriów fryzjerskich

Artykuł sponsorowany:

Zamierzasz otworzyć salon fryzjerski lub barberski i sen z powiek spędza Ci kwestia czyszczenia akcesoriów? A może już masz kilka lat doświadczenia w cięciu włosów i pielęgnacji brody, jednak zastanawiasz się, czy utrzymujesz swoje narzędzia w odpowiedniej czystości? Aby rozwikłać wszelkie wątpliwości, poznaj zasady czyszczenia i dezynfekowania akcesorów fryzjerskich.

Zasady czyszczenia i dezynfekowania akcesoriów fryzjerskich


  1. Narzędzia fryzjerskie należy dezynfekować po każdym kliencieW ciągu dnia salon fryzjerski lub barberski może odwiedzić nawet kilkadziesiąt osób. Ryzyko, że któraś z nich jest nosicielem groźnej choroby, jest bardzo wysokie. Aby zapewnić komfort oraz bezpieczeństwo tym, którzy Cię odwiedzają, Tobie i członkom zespołu, pamiętaj, aby czyścić narzędzia po każdym kliencie. Akcesoria takie jak:

  • grzebienie, szczotki, spinki, wałki, nakładki używane do różnych urządzeń, np. do suszarki, a także lokówki czy prostownice powinny być dezynfekowane. W tym celu najpierw należy je oczyścić z zanieczyszczeń, a następnie potraktować specjalnym płynem lub chusteczkami i pozostawić do wyschnięcia;
  • nożyczki, degażówki, brzytwy, ostrza czy nakładki do maszynek fryzjerskich, które są dostępne np. na https://hurtowniabarberska.pl/akcesoria-fryzjerskie/, trzeba dezynfekować przez zanurzenie w odpowiedniej wanience. Proces powinien potrwać dłużej niż przy wcześniej wspomnianych akcesoriach. Więcej informacji otrzymasz na opakowaniu preparatu, który stosujesz.


Zaniedbanie tej kwestii może grozić nie tylko przeniesieniem choroby z jednej osoby na drugą. Ty jako fryzjer też możesz się nią zarazić. Dlatego nie ignoruj powyższej zasady.

  1. Akcesoria, które mogą naruszyć skórę, należy dezynfekować i sterylizowaćCzasami wystarczy chwila nieuwagi, aby przypadkiem uszkodzić skórę klienta. Zdarza się to nie tylko podczas używania nożyczek z Hurtowni Barberskiej, które są niezwykle ostre, ale także podczas strzyżenia maszynką czy brzytwą. W takiej sytuacji narzędzia, które miały kontakt ze skórą, należy wyczyścić i zdezynfekować, a następnie wysterylizować w sterylizatorze lub autoklawie. Samo umycie akcesoriów nie usunie wszystkich patogenów.

  1. Do czyszczenia i dezynfekowania należy używać certyfikowanych preparatówAby utrzymać narzędzia w 100% czystości, korzystaj z certyfikowanych i sprawdzonych środków chemicznych. One powinny zawierać składniki, które są nie tylko bakterio- czy wirusobójcze. W preparatach muszą znajdować się także substancje, które niwelują prątki, grzyby i spory. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że używane akcesoria są bezpieczne.

Przestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa to podstawa, jeśli chcesz mieć opinię dobrego fryzjera lub barbera. Dlatego nie zwlekaj i zacznij stosować je już dziś.