Wiadomości

  • 27 czerwca 2024
  • wyświetleń: 150

Co świadczy o tym, że trzeba wymienić panewki z powodu zużycia?

Artykuł sponsorowany:

Panewki to bardzo istotne komponenty układu korbowo-tłokowego. Co pewien czas należy je jednak wymieniać. Dlaczego? Ponieważ jeśli dojdzie do ich destrukcji, będzie się to wiązało z bardzo wysokimi kosztami. Po czym poznać, że już czas na nowy tego typu podzespół? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Co świadczy o tym, że trzeba wymienić panewki z powodu zużycia?


Co to jest panewka?Panewki to bazowe elementy w silnikach spalinowych. Mówiąc innymi słowy, są to obejmy zlokalizowane pomiędzy wałem (a konkretnie - czopem wału) a korbowodem (jego stopą). Mają kształt półokręgów. Ich zadaniem jest minimalizowanie siły tarcia pojawiającej się na skutek obracania czopów wału. Zapewniają one również płynny ruch tłoka w cylindrze. Przenoszą energię na skutek pracy tłoka na wał korbowy, co powoduje zmianę ruchu posuwistozwrotnego na obrotowy. Dodajmy, że panewki pokrywa się stopem łożyskowym, dzięki któremu wyróżniają się dużą wytrzymałością.

Zużyte panewki - jak je rozpoznać?Symptomy destrukcji panewek silnika są z reguły, wbrew pozorom, bardzo subtelne. Kiedy silnik pracuje, można wychwycić lekkie jego stukanie, które odbywa się na dnie silnika. Niekiedy jest ono głośne, w większości przypadków jednak - ledwie wyczuwalne. Pojawia się ono na biegu jałowym, jednak przy większej prędkości obrotowej silnika. Przypomina ono pukanie o metalicznym pogłosie. Częstotliwość tego „objawu” jest z kolei zależna od prędkości obrotowej silnika. Warto zaznaczyć, że kiedy już pojawi się tego typu sygnał, już jest z reguły za późno na tanią naprawę (chociaż czasem jest jeszcze na to szansa).

Panewki, które uległy destrukcji, dają też inne „objawy”. Mowa tu choćby o wibracjach silnika, które występują zwłaszcza podczas hamowania i przyspieszania. Niekiedy dochodzi też do trudności związanych z uruchamianiem tego elementu, a także do spadku jego mocy. Należy też zwrócić uwagę na wzrost temperatury silnika i jego zawieszanie się, zwiększone zużycie oleju silnikowego i jego niskie ciśnienie.

Wymiana panewekZasada jest prosta: zużyte panewki należy wymieniać jak najszybciej. Ażeby to zrobić, potrzeba rozebrać cały silnik oraz wyjąć wał korbowy - może się zdarzyć, że ten element okaże się również już niefunkcjonalny. Jeżeli tej czynności nie wykona się na czas, panewka obróci się i spowoduje, że silnik nie będzie się już do niczego nadawał.

Twoja panewka silnika właśnie się zużyła? Być może najwyższa pora na jej wymianę. Przejrzyj Interhandler Sklep i wybierz idealny jej model dla siebie!