Wiadomości

 • 23 czerwca 2024
 • wyświetleń: 229

Wakacyjne atrakcje w Ustroniu - góry, szlaki i zabytki. Co zwiedzić w Ustroniu?

Materiał partnera:

Ustroń to malownicza miejscowość, idealna na wakacje dla całej rodziny! Dzieci, dorośli i seniorzy z pewnością znajdą ty sposób na spędzenie lata. Górskie krajobrazy, szlaki turystyczne i spacerowe, muzea i zabytki - tu nie można się nudzić! Ustroń to także świetna baza wypadowa do innych wycieczek po Beskidach. Sprawdź, dlaczego warto wybrać się do Ustronia na wakacje!

Szlaki górskie w Ustroniuszlaki górskie w ustroniu


Wczasy w górach to marzenie wielu osób ceniących ruch na świeżym powietrzu - Ustroń jest dla wszystkich aktywnych dobrym kierunkiem na urlopowy wyjazd.

Dla miłośników górskich wędrówek Ustroń ma na miejscu dwie atrakcyjne propozycje:

 1. Równica - szczyt Równicy ma 884,6 m n.p.m. Warto wiedzieć, że sam szczyt znajduje się powyżej schroniska, trzeba powędrować jeszcze nad Dwór Skibówki, a wśród drzew można znaleźć tabliczkę świadczącą o tym, że dotarło się na miejsce. Warto pójść nieco nad schronisko, bo to właśnie stamtąd rozpościera się piękna panorama okolicznych gór i Ustronia (świetne miejsce dla osób, które lubią fotografować!). Na miejscu znajduje się Park Linowy Równica i Górski Park Rozrywki z całorocznym torem saneczkowym. Dla osób mniej aktywnych, seniorów lub rodzin z małymi dziećmi schronisko na Równicy również jest dostępne - można tu dojechać samochodem lub Ciuchcią Beskidzką.
 2. Czantoria - wyciągiem krzesełkowym można dotrzeć do polany Stokłosica (851 m n.p.m), a stamtąd górskim szlakiem wędruje się na szczyt Czantorii Wielkiej (995 m n.p.m). Z dziećmi dojście na szczyt może zająć około 30 minut. Można także wyjechać wyciągiem na Czantorię Małą ze stacji Poniwiec. Tam od razu wysiada się na pięknej polanie, a z rozmieszczonych tam leżaków można podziwiać widoki. Dojście z tego miejsca do schroniska na Czantorii Małej to wyzwanie dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym i dla dorosłych, lubiących wędrówkę górskimi szlakami. Ciekawą propozycją jest Pętla Czantorii. Rozpoczyna się ją od dolnej stacji kolejki na Czantorię Wielką, wyjeżdża się na Stokłosicę, idzie na szczyt Czantorii Wielkiej, a stamtąd schodzi do schroniska na Czantorii Małej. Następnie kieruje się do górnej stacji kolejki prowadzącej na Czantorię Małą, zjeżdża do stacji Poniwiec i przechodzi do punktu wyjścia, czyli kolejki na Czantorię Wielką, gdzie można zostawić na parkingu samochód.


A warto dodać, że z Ustronia jest blisko do innych beskidzkich miejscowości, z których prowadzą szlaki do klimatycznych schronisk górskich!

Ustrońskie szlaki spaceroweW Ustroniu nie tylko szlaki górskie zachwycają, ale też ścieżki spacerowe. Do ustrońskich szlaków spacerowych należą:

 • Szlak Miejski - zalecany zwłaszcza na początek pobytu w Ustroniu, aby zapoznać się z tym pięknym miastem. Przebiega on przez dobrze utrzymany Park Lazarów i Muzeum Ustrońskie. Prowadzi przez Park Kuracyjny do amfiteatru, w którym podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej (na przełomie lipca i sierpnia) odbywają się występy zespołów ludowych i różnego rodzaju imprezy. Następnie spacerem wzdłuż rzeki Wisły można dotrzeć do ustrońskiego Rynku.
 • Szlak Sanatoryjny - prowadzi przez Dolinę Gościradowca do Leśnego Parku Niespodzianek
 • Szlak Źródlany - prowadzi do „Źródełka Żelazistego” i „Źródła Karola
 • Szlak Zabytkowy - jest wytyczony między zabytkami Ustronia
 • Szlak Widokowy - mówi się o nim, że jest najpiękniejszym szlakiem spacerowym w rejonie
 • Szlak Jeleniczka - biegnący od Rynku, z widokiem na Małą Czantorię, Równicę, Orłową i panoramę Ustronia
 • Szlak Leśny - jest kontynuacją Szlaku Jeleniczka .


Ustroń - muzea, zabytki i inne miejsca, które warto zwiedzićDla osób, które lubią spędzać wakacyjny czas różnorodnie, dobrym miejscem na wyjazd jest właśnie Ustroń. Atrakcje tego miasta przyciągają co roku wielu turystów.

ustroń muzea zabytki i inne miejsca które warto zwiedzić


Oprócz usytuowania wśród gór i bliskości szlaków turystycznych, Ustroń to także moc zabytków, galerii sztuki i muzeów. Do miejsc szczególnie wartych zobaczenia należą:

 • Muzeum Rdzawych Diamentów - prawdziwa gratka dla fanów dawnej motoryzacji, a konkretnie - zabytkowych motocykli, bo to one są tu zwane „Rdzawymi Diamentami”, a skarbów tych jest tu około 100 (większość z lat 1910 - 1945); miejsce prowadzą prawdziwi pasjonaci; muzeum obecnie zmieniło siedzibę i znajduje się przy ul. Kościelnej 21 w Ustroniu);
 • Muzeum Ustrońskie (Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa) - usytuowane w miejscu dawnej huty „Klemens”, otwarte przez 7 dni w tygodniu;
 • Stara Zagroda - zabudowania drewniane znajdujące się tuż przy ustrońskim Rynku, odtworzone na bazie konstrukcji z 1768 roku; przed wejściem do budynku, jak i w jego wnętrzach obejrzeć można bogate zbiory etnograficzne;
 • drewniany kościół św. Anny w Ustroniu-Nierodzimiu;
 • Kościół w Ustroniu-Zawodziu (blisko Domu Zdrojowego i Pijalni Wód);
 • Kościół pw. św. Klemensa (w centrum Ustronia), z rokokowymi rzeźbami z XVIII wieku;
 • Kościół Ewangelicko-Augsburski Apostoła Jakuba Starszego - w budynku kościoła znajduje się muzeum sztuki sakralnej i dokumentów związanych z dziejami luteranów na Śląsku Cieszyńskim.


Poza zabytkami i muzeami, w Ustroniu dla miłośników sztuki otwarte są także dwie galerie:

 1. Galeria Rynek,
 2. Galeria Kukuczka.


Ponadto, odwiedzając Ustroń atrakcje, które trzeba odwiedzić to także:

 • Leśny Park Niespodzianek - znajdujący się w uzdrowiskowej dzielnicy Ustronia - Zawodziu, na zboczu Równicy, tuż przy sanatorium Orlik; jest to leśny „ogród zoologiczny”: tu zwierzęta spacerują wśród turystów, a specjalnie zakupionym wraz z biletem wstępu pokarmem można nakarmić sarny; odbywają się tu także pokazy ptaków drapieżnych i pokazy lotów sów. Wejść można też do Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej;
 • Biblioteka Publiczna - znajdująca się w centrum Ustronia, tuż przy Rynku, na której znajduje się wyjątkowy mural;
 • Pijalnia Uzdrowiskowa - można w niej spróbować wody o właściwościach zdrowotnych lub posiedzieć na ławeczce obok budynku, przy fontannie solankowej, tworzącej dla dróg oddechowych leczniczy mikroklimat;
 • Tężnia Miejska - w Parku Kuracyjnym.


To tylko część z wielu atrakcji, z jakimi Ustroń czeka na turystów! Jest to dobre miejsce na wakacje dla rodzin z dziećmi, dla rowerzystów (jest tu wiele atrakcyjnych ścieżek rowerowych), a także dla wszystkich, którzy chcą poznać bliżej Beskidy. Z Ustronia blisko do Wisły, Brennej, Szczyrku i Istebnej - ta lokalizacja zapewni moc wrażeń na cały wakacyjny pobyt w górach! Komfortowe noclegi oferuje Dream Apart Ustroń, a na stronie można zarezerwować miejsce na czas swojego urlopu.