Wiadomości

  • 23 czerwca 2024
  • wyświetleń: 378

Wakacyjne atrakcje w Ustroniu - góry, szlaki i zabytki. Co zwiedzić w Ustroniu?

Materiał partnera:

Ustroń to malownicza miejscowość, idealna na wakacje dla całej rodziny! Dzieci, dorośli i seniorzy z pewnością znajdą ty sposób na spędzenie lata. Górskie krajobrazy, szlaki turystyczne i spacerowe, muzea i zabytki - tu nie można się nudzić! Ustroń to także świetna baza wypadowa do innych wycieczek po Beskidach. Sprawdź, dlaczego warto wybrać się do Ustronia na wakacje!

Szlaki górskie w Ustroniu



szlaki górskie w ustroniu


Wczasy w górach to marzenie wielu osób ceniących ruch na świeżym powietrzu - Ustroń jest dla wszystkich aktywnych dobrym kierunkiem na urlopowy wyjazd.

Dla miłośników górskich wędrówek Ustroń ma na miejscu dwie atrakcyjne propozycje:

  1. Równica - szczyt Równicy ma 884,6 m n.p.m. Warto wiedzieć, że sam szczyt znajduje się powyżej schroniska, trzeba powędrować jeszcze nad Dwór Skibówki, a wśród drzew można znaleźć tabliczkę świadczącą o tym, że dotarło się na miejsce. Warto pójść nieco nad schronisko, bo to właśnie stamtąd rozpościera się piękna panorama okolicznych gór i Ustronia (świetne miejsce dla osób, które lubią fotografować!). Na miejscu znajduje się Park Linowy Równica i Górski Park Rozrywki z całorocznym torem saneczkowym. Dla osób mniej aktywnych, seniorów lub rodzin z małymi dziećmi schronisko na Równicy również jest dostępne - można tu dojechać samochodem lub Ciuchcią Beskidzką.
  2. Czantoria - wyciągiem krzesełkowym można dotrzeć do polany Stokłosica (851 m n.p.m), a stamtąd górskim szlakiem wędruje się na szczyt Czantorii Wielkiej (995 m n.p.m). Z dziećmi dojście na szczyt może zająć około 30 minut. Można także wyjechać wyciągiem na Czantorię Małą ze stacji Poniwiec. Tam od razu wysiada się na pięknej polanie, a z rozmieszczonych tam leżaków można podziwiać widoki. Dojście z tego miejsca do schroniska na Czantorii Małej to wyzwanie dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym i dla dorosłych, lubiących wędrówkę górskimi szlakami. Ciekawą propozycją jest Pętla Czantorii. Rozpoczyna się ją od dolnej stacji kolejki na Czantorię Wielką, wyjeżdża się na Stokłosicę, idzie na szczyt Czantorii Wielkiej, a stamtąd schodzi do schroniska na Czantorii Małej. Następnie kieruje się do górnej stacji kolejki prowadzącej na Czantorię Małą, zjeżdża do stacji Poniwiec i przechodzi do punktu wyjścia, czyli kolejki na Czantorię Wielką, gdzie można zostawić na parkingu samochód.


A warto dodać, że z Ustronia jest blisko do innych beskidzkich miejscowości, z których prowadzą szlaki do klimatycznych schronisk górskich!

Ustrońskie szlaki spacerowe



W Ustroniu nie tylko szlaki górskie zachwycają, ale też ścieżki spacerowe. Do ustrońskich szlaków spacerowych należą:

  • Szlak Miejski - zalecany zwłaszcza na początek pobytu w Ustroniu, aby zapoznać się z tym pięknym miastem. Przebiega on przez dobrze utrzymany Park Lazarów i Muzeum Ustrońskie. Prowadzi przez Park Kuracyjny do amfiteatru, w którym podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej (na przełomie lipca i sierpnia) odbywają się występy zespołów ludowych i różnego rodzaju imprezy. Następnie spacerem wzdłuż rzeki Wisły można dotrzeć do ustrońskiego Rynku.
  • Szlak Sanatoryjny - prowadzi przez Dolinę Gościradowca do Leśnego Parku Niespodzianek
  • Szlak Źródlany - prowadzi do „Źródełka Żelazistego” i „Źródła Karola
  • Szlak Zabytkowy - jest wytyczony między zabytkami Ustronia
  • Szlak Widokowy - mówi się o nim, że jest najpiękniejszym szlakiem spacerowym w rejonie
  • Szlak Jeleniczka - biegnący od Rynku, z widokiem na Małą Czantorię, Równicę, Orłową i panoramę Ustronia
  • Szlak Leśny - jest kontynuacją Szlaku Jeleniczka .


Ustroń - muzea, zabytki i inne miejsca, które warto zwiedzić



Dla osób, które lubią spędzać wakacyjny czas różnorodnie, dobrym miejscem na wyjazd jest właśnie Ustroń. Atrakcje tego miasta przyciągają co roku wielu turystów.

ustroń muzea zabytki i inne miejsca które warto zwiedzić


Oprócz usytuowania wśród gór i bliskości szlaków turystycznych, Ustroń to także moc zabytków, galerii sztuki i muzeów. Do miejsc szczególnie wartych zobaczenia należą:

  • Muzeum Rdzawych Diamentów - prawdziwa gratka dla fanów dawnej motoryzacji, a konkretnie - zabytkowych motocykli, bo to one są tu zwane „Rdzawymi Diamentami”, a skarbów tych jest tu około 100 (większość z lat 1910 - 1945); miejsce prowadzą prawdziwi pasjonaci; muzeum obecnie zmieniło siedzibę i znajduje się przy ul. Kościelnej 21 w Ustroniu);
  • Muzeum Ustrońskie (Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa) - usytuowane w miejscu dawnej huty „Klemens”, otwarte przez 7 dni w tygodniu;
  • Stara Zagroda - zabudowania drewniane znajdujące się tuż przy ustrońskim Rynku, odtworzone na bazie konstrukcji z 1768 roku; przed wejściem do budynku, jak i w jego wnętrzach obejrzeć można bogate zbiory etnograficzne;
  • drewniany kościół św. Anny w Ustroniu-Nierodzimiu;
  • Kościół w Ustroniu-Zawodziu (blisko Domu Zdrojowego i Pijalni Wód);
  • Kościół pw. św. Klemensa (w centrum Ustronia), z rokokowymi rzeźbami z XVIII wieku;
  • Kościół Ewangelicko-Augsburski Apostoła Jakuba Starszego - w budynku kościoła znajduje się muzeum sztuki sakralnej i dokumentów związanych z dziejami luteranów na Śląsku Cieszyńskim.


Poza zabytkami i muzeami, w Ustroniu dla miłośników sztuki otwarte są także dwie galerie:

  1. Galeria Rynek,
  2. Galeria Kukuczka.


Ponadto, odwiedzając Ustroń atrakcje, które trzeba odwiedzić to także:

  • Leśny Park Niespodzianek - znajdujący się w uzdrowiskowej dzielnicy Ustronia - Zawodziu, na zboczu Równicy, tuż przy sanatorium Orlik; jest to leśny „ogród zoologiczny”: tu zwierzęta spacerują wśród turystów, a specjalnie zakupionym wraz z biletem wstępu pokarmem można nakarmić sarny; odbywają się tu także pokazy ptaków drapieżnych i pokazy lotów sów. Wejść można też do Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej;
  • Biblioteka Publiczna - znajdująca się w centrum Ustronia, tuż przy Rynku, na której znajduje się wyjątkowy mural;
  • Pijalnia Uzdrowiskowa - można w niej spróbować wody o właściwościach zdrowotnych lub posiedzieć na ławeczce obok budynku, przy fontannie solankowej, tworzącej dla dróg oddechowych leczniczy mikroklimat;
  • Tężnia Miejska - w Parku Kuracyjnym.


To tylko część z wielu atrakcji, z jakimi Ustroń czeka na turystów! Jest to dobre miejsce na wakacje dla rodzin z dziećmi, dla rowerzystów (jest tu wiele atrakcyjnych ścieżek rowerowych), a także dla wszystkich, którzy chcą poznać bliżej Beskidy. Z Ustronia blisko do Wisły, Brennej, Szczyrku i Istebnej - ta lokalizacja zapewni moc wrażeń na cały wakacyjny pobyt w górach! Komfortowe noclegi oferuje Dream Apart Ustroń, a na stronie można zarezerwować miejsce na czas swojego urlopu.