Wiadomości

  • 18 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 491

Czy mogę zarejestrować domenę bez hostingu?

Materiał partnera:

Kiedy myślimy o obecności w sieci, często słyszymy o dwóch podstawowych elementach: domenie i hostingu. Jednak wiele osób zadaje sobie pytanie, czy te dwa elementy są nierozerwalnie ze sobą związane. Czy faktycznie muszę wykupić hosting, aby zarejestrować domenę? Krótko mówiąc, odpowiedź brzmi: nie. Ale zagłębmy się w temat, by zrozumieć, jak to wszystko działa.

komputer,laptop


Domena - co to jest?Domena to unikalny adres internetowy, który prowadzi do konkretnej witryny. Jest to taki "adres" Twojej strony w sieci, podobnie jak adres fizyczny Twojego domu w rzeczywistości. Domeny są zarządzane przez organizacje nazywane rejestratorami domen, które dbają o to, aby każda domena była unikalna i nie powtarzała się.

Ceny polskich domen zaczynają się od 10 złotych za rejestrację i od 50 złotych za coroczne odnowienie domeny. W przypadku zagranicznych domen globalnych jak np. .com czy .net cena rejestracji i przedłużenia jest zwykle identyczna i wynosi około 70 złotych netto.

Hosting - co to jest?Hosting to usługa zapewniająca przestrzeń na serwerze, na którym przechowywane są dane Twojej strony internetowej. Dzięki hostingu Twoja strona jest dostępna online 24/7. Jest wiele różnych rodzajów hostingu, dostosowanych do różnych potrzeb i wymagań.

Dlaczego domena nie wymaga hostingu?Rejestracja domeny i zakup hostingu to dwie odrębne usługi. Można je porównać do kupna działki i budowy na niej domu. Możesz kupić działkę (domenę) i nie budować na niej domu od razu (nie korzystać z hostingu). Możesz też postanowić zbudować dom w późniejszym czasie albo przenieść swój "dom" (stronę internetową) na inną "działkę" (domenę).

W praktyce oznacza to, że możesz zarejestrować interesującą Cię nazwę domeny bez konieczności zakupu hostingu. Domena będzie Twoja, ale do momentu zakupu hostingu i umieszczenia na nim Twojej strony, nic się pod nią nie wyświetli. Taką domenę możesz też podpiąć pod serwery DNS typu Cloudflare, gdzie możesz stworzyć prostą statyczną stronę w darmowym planie.

Dlaczego warto rozważyć zakup domeny bez hostingu?Istnieje wiele powodów, dla których możesz chcieć zarejestrować domenę bez zakupu hostingu:

  1. Ochrona marki. Jeśli masz pomysł na nazwę firmy lub produktu, rejestracja domeny może zapewnić, że nikt inny jej nie wykorzysta.
  2. Planowanie na przyszłość. Może nie jesteś jeszcze gotów na stworzenie strony, ale chcesz zarezerwować idealną dla siebie domenę.
  3. Oszczędność. Jeśli nie planujesz od razu uruchamiać strony, nie musisz płacić za hosting. Możesz zaczekać, aż będziesz gotów.


Rejestracja domeny nie wymaga zakupu hostingu. Są to dwie odrębne usługi, które można nabywać niezależnie. Dzięki temu masz elastyczność w zarządzaniu swoją obecnością online i możesz dostosowywać ją do bieżących potrzeb i możliwości.