Reklama

Wiadomości

  • 1 sierpnia 2023
  • 9 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 3855

Konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna: możemy zagłosować na trzy tyskie miejsca!

Głosowanie publiczności w Konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna rozpoczęło się 1 sierpnia i potrwa do końca miesiąca. Kawiarnia Lodowato, plac zabaw w Parku Północnym oraz osiedle Osada w Tychach po rewitalizacji - na te tyskie obiekty możemy oddać głos!

Plac Zabaw w Parku Północnym
Plac Zabaw w Parku Północnym · fot. slaskie.pl


W ramach plebiscytu mieszkańcy mogą wybrać swoje ulubione realizacje budowlane. Głosowanie polega na przyznaniu punktów trzem ulubionym realizacjom zgłoszonym do Konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2023. Najpopularniejsza realizacja, która uzyska największą liczbę głosów zdobędzie Nagrodę Publiczności. Wśród uczestników głosowania rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe.

Na tegoroczną 24 edycję konkursu wpłynęło 36 zgłoszeń z 25 gmin, po ocenie formalnej 35 realizacji zostało zakwalifikowanych do dalszej oceny. Wśród zgłoszonych realizacji są zarówno obiekty użyteczności publicznej m.in. sale widowiskowo-koncertowe, ośrodki sportowe, centra aktywności, centra przesiadkowe, obiekty kultury i rekreacji, jak i przestrzenie publiczne tj. tereny parkowe, skwery, tereny nadrzeczne, obiekty historyczne, założenia zrewitalizowane, zaadaptowane do nowych funkcji, jak i zupełnie nowe realizacje.

Oceny zgłoszonych realizacji, niezależnie od plebiscytu publiczności, dokona również jury konkursowe złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno - Architektonicznej, które nominuje a następnie wybierze laureatów tegorocznej edycji konkursu.

Uroczyste ogłoszenie wyników Konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2023, połączone z ogłoszeniem wyników w Konkursie Architektura Roku wraz z wręczeniem nagród odbędzie się jesienią w Muzeum Śląskim w Katowicach. Informacje dotyczące konkursu dostępne są na stronie npp.slaskie.pl.

Te tyskie obiekty biorą udział w głosowaniuPlac zabaw w Parku PółnocnymPlac zabaw został wybudowany, aby w w sposób najmniej ingerencyjny wzbogacić teren Parku Północnego.

Plac Zabaw w Parku Północnym · fot. slaskie.pl


Park Północny w Tychach jest niezwykle cennym pod kątem przyrodniczym obszarem zieleni, dlatego punktem wyjścia do myślenia o kształcie placu zabaw była jak najmniejsza ingerencja w jego tkankę. W założeniu więc miało to być miejsce, które wykorzystuje lekko podmokły charakter lokalizacji.

Projektanci z krakowskiej Pracowni K zaproponowali użycie naturalnych materiałów. Powstały więc drewniane kładki i urządzenia zabawowe. Najmłodsi mieszkańcy miasta mogą korzystać ze zręcznościowego linowego toru, mogą wskakiwać na pieńki i „żeglować” drewnianą łódką. Na placu zabaw jest też piaskownica oraz tunele z żywej wierzby.

Rewitalizacja Osady w TychachOsada po rewitalizacji · fot. slaskie.pl


„Osada” to dawne osiedle patronackie fabryki celulozy i zarazem jedno z najciekawszych założeń przestrzennych w Tychach. Budynki powstały na przełomie XIX i XX wieku. Prace na dawnym osiedlu rozpoczęły się od remontu budynków. Ich zakres obejmował renowację elewacji z cegły, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę lub naprawę dachów, wykonanie od wewnątrz ocieplenia ścian zewnętrznych, wzmocnienie stropów nad piwnicami, renowację klatek schodowych, przebudowę stref wejściowych do budynków. Wymienione zostały źródła ogrzewania i piece węglowe zastąpiono ekologicznymi dwufunkcyjnymi kotłami grzewczymi.

Ostatnim elementem prac było nowe zagospodarowanie terenu, które ukończono w 2022 roku. Wybudowano drogi wewnętrzne i miejsca parkingowe, do budowy chodników wykorzystano kostkę granitową, która wcześniej była ułożona w innym miejscu miasta i na terenie osiedla zyskała drugie życie, tym samym podkreślając zabytkowy charakter miejsca.

Na podwórku zamontowano nowe oświetlenie i ławki oraz posadzono drzewa i krzewy. Dla najmłodszych mieszkańców osiedla powstał wykonany z naturalnych materiałów plac zabaw. Dodatkowo odnowiono dwa budynki gospodarcze, które pochodzą z czasów budowy osiedla i stanowią jego integralną część. W budynkach „Osady” mieszczą się mieszkania komunalne, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi świetlicę dla dzieci „Baza”. Teren ma charakter przestrzeni otwartej. W niektórych zamurowanych wnękach okiennych umieszczono ceramiczne mozaiki, które powstały na warsztatach prowadzonych przez artystkę Martę Piróg.

Elżbieta Stankiewicz - autorka projektów modernizacji budynków Radomir Borodziuk - autor projektu zagospodarowania przestrzennego.

Lodowato w TychachBudynek usługowy przy ul. Nad Jeziorem 75, w którym mieści się lodziarnia i kawiarnia.

Kawiarnia i lodziarnia Lodowato przy ul. Nad Jeziorem w Tychach · fot. slaskie.pl


Projekt rozbudowy budynku gastronomicznego w Tychach. Niewielka narożna działka w otoczeniu istniejącej zabudowy mieszkaniowej stanowiła nie lada wyzwanie. W kontekście prowadzonej działalności, jej ogromną zaletą jest dobra ekspozycja na otoczenie, oraz bliskie sąsiedztwo bardzo popularnego ośrodka wypoczynkowego, jaki znajduje się przy jeziorze Paprocany w Tychach.

Architekci uznali, że kontekst otoczenia oraz ekspozycja są dwoma najważniejszymi zagadnieniami, które muszą ze sobą połączyć, aby możliwie maksymalnie wykorzystać zastane miejsce. Rozejrzeli się po okolicznej zabudowie domów jednorodzinnych o zróżnicowanych kształtach ich brył oraz dachów, a także różnych tonacjach elewacji. Stworzyli koncepcję, gdzie całą funkcję sprzedaży, produkcji, a także biurową zlokalizowali w dwóch bryłach nawiązujących swym kształtem do okolicznych zabudowań. Dodatkowym rozwiązaniem, które tak bardzo wyróżniło ten projekt jest prosty, wykończony cięto-ciągnioną czarną siatką cokół, na którym ustawiono dwa „domki”.

Rozdzielenie bryły budynku ma swoje odzwierciedlenie w podziale na poszczególne funkcje. W kontraście do nietypowego, zróżnicowanego kształtu całości i jego pozornego skomplikowania, projektanci postawili na jednolite, ale wysokiej jakości materiały wykończeniowe. Postąpili konsekwentnie i każdą bryłę okryli w całości, dbając o zminimalizowanie detalu i ukrywając wszelkie drugorzędne elementy, a nawet niektóre okna.

Projekt Lodowato jest odpowiedzią na bezkompromisowe połączenie wielu pozornie niemożliwych do zespolenia zagadnień w projektowaniu: pomysłu, wymagań inwestora, funkcjonalności, a także kompozycji z przestrzenią.

Współpraca: Sergiusz Waluda - Rozmus.

Link do panelu głosowania: https://npp.slaskie.pl/vote/project_28

ar / tychy.info

źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.