Wiadomości

 • 15 lutego 2023
 • 6 czerwca 2023
 • wyświetleń: 2983

Konkurs wiedzy o regionie Silesia Incognita - znamy zwycięzców!

Za nami już siódma edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita” organizowanego przez Muzeum Miejskie w Tychach i Szkołę Podstawową nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego. W sobotę 3 czerwca w Tyskiej Galerii Sportu spotkały się najlepsze dwuosobowe drużyny, wyłonione w eliminacjach 5 maja. Poznajcie zwycięzców!

Konkurs wiedzy o regionie Silesia Incognita - finał - 06.2023 · fot. Artur Pławski / Muzeum Miejskie w Tychach


Eliminacje polegały na przygotowaniu pracy konkursowej w formie np. prezentacji, filmu, reportażu, fotoreportażu lub mini przewodnika poświęconej wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska). Do ścisłego finału zakwalifikowało się 6 drużyn z 6 szkół z 5 miejscowości: 12 uczennic i uczniów przygotowanych przez 6 nauczycielek i nauczycieli.

Spotkanie rozpoczęto, wspominając zmarłego w styczniu tego roku Marka Plury - parlamentarzysty, pierwszego Patrona Honorowego Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita” (edycja 2018).

W zaciętych zmaganiach finałowych, które dostarczyły sporo emocji, bo żeby wyłonić zwycięzców była potrzebna nawet dogrywka, młode znawczynie i znawcy Śląska walczyli o nagrodę główną, czyli wyjazd do Parlamentu Europejskiego. A to możliwe dzięki patronowi honorowemu konkursu, Łukaszowi Kohutowi - Posłowi do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.

Wśród honorowych gości byli również: Maciej Gramatyka - Zastępca Prezydenta Miasta Tychy i Barbara Konieczna - Przewodnicząca Rady Miasta Tychy.

Oto najlepsze i najlepsi z najlepszych:

 • I miejsce: Bartosz Janyga i Antoni Miłowski (nauczyciel: Franciszek Podleśny) ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Rybniku;
 • II miejsce: Mateusz Lalik i Dominik Pieczyrak (nauczyciel: Tomasz Nawrat) ze Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. J. Ziętka w Katowicach;
 • III miejsce ex aequo: Piotr Biesok i Nikodem Stompor (nauczycielka: Lucyna Wałach) ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Kassolika w Międzyrzeczu; Jakub Filipiak i Karolina Soduś (nauczycielka: Katarzyna Urbańczyk) z SP 5 Siemianowic Śląskich;
 • IV miejsce: Agata Oślizlok i Małgorzata Wita (nauczycielka: Teresa Pająk) ze Szkoła Podstawowa w Gogołowej;
 • V miejsce: Tomasz Klimek i Karol Machulik (nauczycielka: Monika Brząkalik) ze Szkoły Podstawowej nr 13 im. Bohaterskich Harcerzy Rybnika-Chwałowic w Rybniku.


Organizatorzy dziękują drużynom i nauczycielkom-opiekunkom oraz nauczycielom-opiekunom za ich pracę i zaangażowanie. Gratulujemy wszystkim laureatkom i laureatom oraz znawczyniom i znawcom Śląska. Zwycięzcom życzą niezapomnianej przygody podczas wyjazdu do Parlamentu Europejskiego, tak jak niesamowitą przygodą jest odkrywanie Śląska, tego niezwykłego miejsca.

- To już siódma edycja wojewódzkiego konkursu wiedzy o regionie, do uczestnictwa w którym zaprosiliśmy uczennice i uczniów starszych klas szkół podstawowych (VI-VIII) z województwa śląskiego. Chcemy nim upowszechniać wiedzę na temat historii i kultury Śląska, wzbudzać zainteresowanie młodzieży dziejami i kulturą regionu śląskiego, a także zachęcać do dalszych samodzielnych poszukiwań oraz przedstawiać nowoczesne metody prezentowania dziedzictwa regionalnego i podnosić umiejętności uczennic i uczniów związane z wykorzystaniem nowych technologii, znajdowania, selekcji i prezentacji informacji - mówią organizatorzy.

Wśród jurorów znaleźli się: historyk Michał Dzióbek (przewodnik, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności) - przewodniczący jury, historyczka sztuki Dorota Kozioł-Żurawska (metodyczka nauczania przedszkolnego i regionalistka, konsultantka w Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM"), etnolożka Klaudia Roksela (gryfnie) i reportażystka Dorota Brauntsch (autorka książki „Domy bezdomne”).

 • Organizatorzy: Muzeum Miejskie w Tychach i Szkoła Podstawowa nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. Makuszyńskiego
 • Patron honorowy: Łukasz Kohut, Poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji
 • Patron merytoryczny: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM"
 • Patroni medialni: Wachtyrz i Ślązag
 • Sponsorzy: Master - Odpady i Energia Sp z o.o. i Tymbark
 • Fotorelację z wydarzenia przygotował Artur Pławski.

ar, BM / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.