tychy.info

Wiadomości

  • 18 stycznia 2023

Jaką kosiarkę wybrać? 7 czynników, które trzeba wziąć pod uwagę

Materiał partnera:

Zakup kosiarki bywa nie lada dylematem. Pojawiają się pytania dotyczącego tego, jaki rodzaj kosiarki jest najlepszy do konkretnych zadań czy też, na co zwrócić uwagę mając niewielki budżet na nowy sprzęt. Oto 7 czynników, które musisz wziąć pod uwagę planując zakup urządzenia, które zmieni Twój ogród nie do poznania.

kosiarkitychy


Jaką kosiarkę kupić- to tylko jedno z pytań, jakie pojawiają się wraz z planami wyboru nowego sprzętu. We współpracy ze sklepem JURA - właścicielem serwisu www.dobrekosiarkijura.pl - odpowiadamy m.in. na pytania takie jak:

  • Na co zwrócić uwagę kupując kosiarkę ogrodową?
  • Jak rodzaj trawnika wpływa na wybór kosiarki?
  • Co wybrać: kosiarkę ręczną, spalinową czy elektryczną?


Rozważając zakup kosiarki możesz liczyć na specjalistów JURA zapewniających bezpłatne doradztwo w zakresie doboru odpowiedniego modelu i części do kosiarek. Sklep dostarczający kosiarki w Tychach i okolicach zapewnia sprzedaż stacjonarną oraz internetową z wysyłką kurierską - aktualne rabaty sprawdzisz na www.dobrekosiarkijura.pl oraz pod:

  • e-mail: kontakt@kosiarkijura.pl
  • nr tel.: 518 27 99 11 oraz 510 152 001


Na co zwrócić uwagę kupując kosiarkę?

Rodzaj kosiarki do ogroduW większości przypadków wybór kosiarki oznacza wskazanie jednego z następujących rodzajów: elektrycznej, spalinowej lub ręcznej. Ostatnia z nich to rozwiązanie dla osób, które mają relatywnie mały trawnik, a przycięcie trawy chcą połączyć z aktywnością fizyczną. Niestety, ręczne koszenie będzie niezbyt precyzyjne np. na nierównym terenie.

Stąd dużo lepszą opcją będzie kosiarka spalinowa lub elektryczna. Ta pierwsza to niewątpliwie duża moc działania i swoboda - nie ma bowiem podłączenia do prądu, co cechuje modele elektryczne. Spalinowe urządzenia będą dobrym wyborem tam, gdzie na skoszenie czeka spora powierzchnia robocza.

Elektryczne kosiarki są tańsze niż spalinowe i zapewnią większy komfort - działają ciszej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nie będą tak efektywne jak spalinowe. Dodatkowo mogą pojawić się ograniczenia związane z ich podłączeniem do źródła zasilania.

Typ trawnikaNiewiele osób wybierających kosiarki zwraca uwagę na to, co trzeba poddać koszeniu. To błąd. Rodzaj trawnika odgrywa spore znaczenie. Jeśli to prosta powierzchnia, która nie wymaga nadmiernej dokładności można sięgnąć po prostą kosiarkę ekonomiczną. Jeśli konieczne są bardziej fantazyjne docięcia czy szczegółowość, lepszą opcją jest kosiarka wyższej klasy i lepiej dostosowana do tego typu wymagań.

Areał koszeniaNa dobór kosiarki duży wpływ ma powierzchnia trawnika, który podlega pielęgnacji. Jeśli to niewielka liczba m2, można wybrać tanie kosiarki z grona modeli budżetowych. Im powierzchnia jest większa, tym bardziej opłaca się sięgnąć po lepszy jakościowo model - np. z kolekcji Husqvarna. Przyjmuje się, że jeśli działka ma więcej niż 450-500 m2, zdecydowanie korzystniejsze będzie sięgnięcie po kosiarkę spalinową.

Odrębną kwestią są ogrody ogromne, mające po 2-3 tys. m2. W tym przypadku jedyną opcją wydaje się być dobry traktorek ogrodowy.

Ukształtowanie terenuPowierzchnia ogrodu to jeden czynnik, drugim jest jego wyrównanie. Można zakładać, że trawnik to zazwyczaj wyprofilowana powierzchnia, ale jeśli pojawiają się nierówności, lepiej sprawdzą się kosiarki klasy premium. Dotyczy to także sytuacji, gdy trawnik wyróżnia się dodatkowymi elementami: od alei przez pola kwiatów, nasadzenia drzew czy niewielką architekturę. Wtedy konieczne są kosiarki o dużej precyzji działania i lepiej dostosowane do przyciniania detali przy nietypowym ukształtowaniu terenu.

Specyfika trawnikaTrawnik trzeba przeanalizować też pod kątem częstotliwości koszenia. Diametralnie inne będą bowiem potrzeby ogrodu, który wystarczy przyciąć raz w tygodniu, a inne tam, gdzie jest to konieczne minimum dwa razy w ciągu siedmiu dni. W dużej mierze zależy do od podejścia właścicieli. Łąki kwietne i naturalne tereny wymagają nieco innej pielęgnacji niż zaawansowane dekoracyjnie trawniki zaprojektowane przez specjalistów.

Możliwości finansoweJednym z czynników determinujących wybór kosiarki jest budżet. Na rynku dominują oczywiście tanie kosiarki, ale czy wersje ekonomiczne opłacają się wobec bardziej zaawansowanych zadań? Z kolei ceny kosiarek klasy premium i najbardziej zaawansowanych modeli mogą być sporą barierą. Stąd tak ważne jest odpowiednie doradztwo w doborze modelu do potrzeb odbiorcy - warto w tym kontekście skontaktować się z działem sprzedaży JURA.

Marka kosiarkiOczywiście wybierając kosiarkę trzeba koniecznie uwzględnić producenta sprzętu. Przekłada się to na wydajność urządzenia, okres jego działania, częstotliwość wymiany części zamiennych, ogólną wytrzymałość. Niewątpliwie kosiarki to sprzęt, na którym nie ma sensu nadmiernie oszczędzać - będą to bowiem oszczędności pozorne. Słabsze jakościowo modele szczególnie na trudnym technicznie terenie będą szybciej się eksploatować, co z kolei prowadzi do szybszego zakupu części zastępczych.