Wiadomości

  • 10 stycznia 2023
  • wyświetleń: 398

Ciekawostki o bakaliach

Materiał partnera:

Czym są bakalie? Jakie kompozycje są najlepsze? Czy warto je jeść - a jeśli tak, to dlaczego? Dziś zastanowimy się, dlaczego przekąski bakaliowe tak mocno zakorzeniły się w naszym kraju i dlaczego powinny znaleźć się w twojej diecie!

bakalie


Przekąski bakaliowe - mieszanka różnych smakówBakalie to wynalazek, który przybył do nas z południa i wschodu. Każdy, kto był nad Morzem Śródziemnym, mógł zapoznać się z niesamowitą miłością tamtejszej ludności do suszonych fig, winogron, śliwek i moreli. To oczywiście nie są jedyne suszone owoce, jakie można spotkać w bakaliach - ostatnio modny jest np. banan, ale w przeszłości nie było możliwości sprowadzania tak egzotycznych roślin.

Z kolei orzechy przybyły do nas z okolic Turcji. Odwiedzający ten piękny kraj mogli zauważyć, że znaczna część deserów oparta jest właśnie o różne mieszaniny tych produktów. Bakalie to już finalna, wieloelementowa i mająca więcej niż jedno źródło kompozycja. Opiera się na doskonale wspierających zdrowie owocach oraz orzechach, świetnych dla mózgu i nie tylko.

Przekąski bakaliowe są ostatnio modne - by się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na dostępność produktów marek takich jak Haps, Bakalland, Targroch. Na półkach sklepów znajdziemy ich wielkie ilości. To interesujący trend, który warto wyjaśnić.

Bakalie - jakie owoce w nich znajdziemy?Przekąski bakaliowe pozwalają na mieszanie przeróżnych smaków. I mowa tu nie tylko o starodawnej recepturze, która łączy w sobie tradycje śródziemnomorskie i bliskowschodnie. Dziś spotkamy w takich przekąskach wyżej wymienione banany, ale także ananasa (często zresztą kandyzowanego), kokosa, brzoskwinie, a nawet gruszki. Oczywiście w wersji orientalnej znajdziemy także przepyszne daktyle, często zmieszane z orzechami.

Szczęśliwie takie rarytasy trafiają dziś na nasze stoły bez większych przeszkód. Dodatkowo konkurencja pomiędzy topowymi markami - warto wymienić tu Haps, Bakalland, Targroch, Ecobi czy Go 4 Taste - sprawia, że ceny utrzymują się na wyjątkowo przyjaznym poziomie. Dzięki temu nie mamy w Polsce większych problemów ze zdrowym odżywianiem. To znaczy w teorii mieć nie powinniśmy - bo co z tego, że mamy ekologiczne, zdrowe i fantastyczne w smaku produkty, kiedy z nich nie korzystamy, nie gotujemy ich i nie jemy? A szkoda, bo przekąski bakaliowe zawierają tak zróżnicowane i tak interesujące składniki jak:

  • orzechy macadamia - niezwykle zdrowe, bardzo dobrze wkomponowują się w słodkie wypieki;
  • orzechy nerkowca - zawierają ogromną ilość doskonale działającego na ludzki organizm, zdrowego tłuszczu;
  • migdały - to, co niektóre narody potrafią z nich robić, jest absolutnie niesamowite. Dziś dodajemy je nie tylko do słodkości, ale szukają one swojego także miejsca w daniach wytrawnych;
  • orzechy włoskie - wyposażone w znakomite kwasy omega-3, których próżno szukać w niezliczonej ilości innych produktów.


A także inne, znakomite w smaku orzechy oraz oczywiście owoce. My sami decydujemy, co znajdzie się w naszej kompozycji. Możemy przecież dowolnie łączyć składniki poszczególnych bakalii. Każdy szanujący się producent, taki jak Haps czy Bakalland, ma w swojej ofercie wiele różnych wariantów bakalii. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie.

Bakalie - co z tłuszczem i cukrem?Wiele osób podkreśla, że bakalie zawierają pewną dawkę cukru i tłuszczu. Warto jednak wiedzieć, że istnieje zasadnicza różnica między tłuszczem nienasyconym, który ma świetny wpływ na nasz organizm, a tłuszczem nasyconym, którego działanie jest raczej negatywne - tym bardziej, gdy liczy się dla nas figura. Cukier w bakaliach również pochodzi z naturalnych składników i jest na pewno bardziej zdrowy od tego, z którym spotkamy się w słodkich przekąskach. Poza tym jest go w nich wyraźnie mniej.