Wiadomości

  • 2 stycznia 2023
  • wyświetleń: 526

Witaminy dla ciężarnych - które z nich szczególnie warto przyjmować?

Materiał partnera:

Wiadomość o ciąży sprawia, że powoli zaczynamy kompletować wyprawkę dla maluszka, jednak w pierwszej kolejności warto zadbać o jego i swoje własne zdrowie. Dowiedz się, jakie witaminy dla ciężarnych warto przyjmować, nosząc swój skarb jeszcze pod sercem, aby zapewnić mu odpowiedni rozwój!

Linkhouse


Witaminy dla ciężarnych - które z nich warto suplementować będąc w ciąży?Okres ciąży jest wyjątkowy dla każdej przyszłej mamy. Mnóstwo przygotowań do nowej roli nie może jednak sprawić, że zapomnisz o waszym wspólnym zdrowiu - oprócz zrównoważonej diety bogatej w witaminy i minerały warto dodatkowo przyjmować suplementy diety, dostarczające niezbędne składniki tobie oraz twojemu maluszkowi. Które witaminy dla ciężarnych są szczególnie cenne? Poznaj najlepsze witaminy dla kobiet w ciąży, które warto przyjmować w tym wyjątkowym czasie.

Kwas foliowySuplementacja kwasu foliowego jest niezwykle ważna dla kobiet ciężarnych. Składnik ten bierze udział w wielu istotnych procesach zachodzących w organizmie, między innymi w procesie tworzenia czerwonych krwinek, rozwoju komórek nerwowych oraz syntezy DNA. Z tego też względu, jest on niezbędny zwłaszcza w I trymestrze ciąży, aby dziecko mogło prawidłowo się rozwijać. Suplementy dla ciężarnych z kwasem foliowym minimalizują ryzyko powstawania wad wrodzonych u płodu, dlatego też najlepiej jest zacząć je stosować już na samym początku ciąży w dawce ustalonej wcześniej z lekarzem.

Kwasy DHADHA to substancja zaliczana do kwasów tłuszczowych Omega-3, którą zawierają między innymi owoce morza czy tłuste ryby. Podczas ciąży nie są one szczególnie polecane, dlatego też warto zaopatrzyć się w zestaw witamin dla ciężarnych z DHA, który przyczyni się do prawidłowego rozwoju dziecka. Suplementy witaminowe zawierające kwas dokozaheksaenowy, w skrócie DHA, dbają o prawidłowy przebieg ciąży oraz pozwalają zminimalizować ryzyko przedwczesnego porodu. Kwasy Omega odgrywają ponadto znaczącą rolę w procesie budowy komórek nerwowych, mózgu i siatkówki oczu maluszka. Suplementację tego składnika najlepiej stosować od ok. 20 tygodnia ciąży, kiedy układ nerwowy dziecka jest w fazie intensywnego rozwoju. Jest on również polecany w późniejszym okresie, dla kobiet karmiących piersią.

ŻelazoDla prawidłowego przebiegu ciąży ważnym składnikiem jest również żelazo, które warto zacząć przyjmować jeszcze przed zajściem w ciążę. Suplement diety zawierający ten pierwiastek skutecznie zapobiegnie wystąpieniu anemii ciążowej, szkodliwej nie tylko dla zdrowia mamy, ale i dziecka, ze względu na możliwość niedotlenienia płodu. Tabletki dla kobiet w ciąży z żelazem pozytywnie wpłyną na samopoczucie przyszłej mamy, zapobiegając częstym dolegliwościom występującym w tym czasie, takim jak uczucie zmęczenia, bóle głowy, a nawet omdlenia. Żelazo niezbędne jest również do rozwoju układu nerwowego dziecka.

Witaminy dla kobiet w ciąży - cenaOprócz wyżej wymienionych, podczas ciąży warto zdecydować się dodatkowo na suplementację witaminy D, jodu czy magnezu, które mają równie istotne znaczenie dla zdrowia mamy i rozwijającego się maluszka. Cena witamin dla ciężarnych jest zróżnicowana - preparaty tego rodzaju można zakupić w aptece już od kilku złotych. Wiele zależy od rodzaju witamin, jakie znajdują się w ich składzie: suplementy zawierające kompleks witamin mogą kosztować więcej, niż ten, który zaopatruje organizm wyłącznie w jeden składnik. Każdy suplement należy jednak dopasować do własnych potrzeb, gdyż w każdym trymestrze ciąży, do prawidłowego rozwoju dziecka potrzebne są inne składniki. Warto również pamiętać, że zarówno podczas ciąży, jak i w okresie laktacji najważniejsza jest zbilansowana dieta, która w naturalny sposób dostarcza niezbędnych witamin i minerałów.