tychy.info

Wiadomości

  • 23 czerwca 2022

Profile cynkowane: jedne z najważniejszych wyrobów hutniczych

Materiał partnera:

Po profile ocynkowane sięga się w bardzo różnych branżach. Ceni się je wszędzie tam, gdzie potrzeba wytrzymałego metalu, który jednocześnie jest odpowiednio i trwale zabezpieczony przed rdzą. Na rynku można znaleźć produkty tego typu o różnych parametrach. Oprócz profili zamkniętych są to np. ceowniki czy teowniki. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? 

Whitpress


Dobrej jakości profile ocynkowane to jedne z najpopularniejszych wyrobów hutniczych. Znajdą zastosowanie w wielu dziedzinach. Bez nich trudno wyobrazić sobie produkcję ogrodzeń, ale także działalność budowlaną lub produkcję maszyn. Co jeszcze warto wiedzieć o takim wyposażeniu?   

Profile ocynkowane - bardzo popularne wyroby hutniczeNiewątpliwie profile ocynkowane to niezwykle popularne i cenione wyroby hutnicze. Ich znaczenie jest tak duże z uwagi na fakt, że posiadają bardzo pożądane cechy. W ich przypadku udaje się połączyć dużą wytrzymałość stali z zabezpieczeniem przed rdzą i korozją, które otrzymuje się dzięki stworzeniu powłoki ochronnej z ocynku. 

Jak powstają profile ocynkowane?Profile ocynkowane są gotowymi elementami z blachy, które odpowiednio kształtuje się i zabezpiecza poprzez pokrycie warstwą ocynku. Zwykle powstają na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest gięcie blachy wykonywane na zimno. Drugim typem profili ocynkowanych są te produkty, które powstają w wyniku walcowania metalu na gorąco.

Oczywiście sposób powstania profili przekłada się na ich najważniejsze właściwości. Stal walcowana przede wszystkim posiada jednorodną strukturę. Dzięki temu jest bardzo plastyczna. Przy tym powstałe w ten sposób profile zwykle charakteryzują się dość grubymi ściankami. Jakie cechy mają produkty wykonywane na zimno? Cechuje je zwiększona wytrzymałość. Właśnie dlatego nie ma przeciwwskazań, aby miały cieńsze ścianki od profili walcowanych. 

Jedne i drugie profile na końcu odstawione są do ocynkowni. Właśnie tam pokrywa się je ochronną warstwą ocynku. Dzięki niemu zyskują odporność na czynniki atmosferyczne, które degradują niezabezpieczony metal.    

Czemu warto odwiedzić hurtownię stali oferującą profile ocynkowane?Czemu warto pojawić się w hurtowni stali w celu zakupu profili ocynkowanych? Przede wszystkim warto wskazać na ich uniwersalność. Mogą służyć jako elementy bram i ogrodzeń, ale też części maszyn lub konstrukcji stalowych (np. w dużych halach, magazynach). Często korzysta się z nich również w budownictwie. 

Dodatkowo na rynku dostępny jest duży wybór tego typu produktów. Różnią się od siebie nie tylko sposobem powstania, ale też grubością ścianek i kształtem. Dlatego można swobodnie dobierać konkretne produkty do własnych potrzeb. najpopularniejsze są:
  • profile zamknięte;
  • teowniki;
  • ceowniki;
  • kątowniki (w kształcie L);
  • zerowniki;
  • dwuteowniki


Największą wytrzymałością odznaczają się profile zamknięte. W wielu zastosowaniach wystarczająco mocne okazują się jednak  być ceowniki lub teowniki. Warto o tym wiedzieć po to, by optymalniej zaplanować zakupy w hurtowni stali.