Wiadomości

  • 27 stycznia 2022
  • wyświetleń: 799

Kiedy warto sięgnąć po magnes neodymowy?

Materiał partnera:

Charakterystyczne właściwości magnesów znamy nie od dziś. Dawnej polegaliśmy przede wszystkim na magnesach ferrytowych. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się magnesy neodymowe, co zawdzięczają bardzo dużej sile przyciągania w stosunku do niewielkiego rozmiaru. Zależność ta idzie jednak w parze z wyższą cena produkcji magnesu, stąd w wielu miejscach wciąż stosuje się magnesy ferrytowe. Kiedy warto sięgnąć po neodymy?

Kiedy warto sięgnąć po magnes neodymowy?


Jak działa magnes neodymowy?Niezależnie od tego, czy analizie poddamy magnes neodymowy czy ferrytowy efektem jego działania będzie generowanie pola magnetycznego, które przyciąga do siebie metale. Im mocniejszy jest magnes, tym silniejsze pole magnetyczne jest w stanie wytworzyć. Oznacza to, że mocny magnes przyciąga silniej niż jego słabszy odpowiednik.

Dzięki odpowiedniemu składowi oraz procesowi produkcji magnes neodymowy może stworzyć pole tak silne, że jest w stanie udźwignąć rzecz nawet do 1300 razy cięższą od niego samego. W praktyce oznacza to, że niewielki magnes jest w stanie udźwignąć bardzo ciężki komponent metalowy. Dzięki temu urządzenia działające w oparciu o działanie pola magnetycznego mogą być coraz mniejsze, jednocześnie zachowując swoje pierwotne właściwości przyciągania lub zyskując właściwości jeszcze lepsze.

Świetnym przykładem opisanej powyżej zależności jest miniaturyzacja sprzętu elektronicznego - od telefonów i tabletów począwszy. To właśnie dzięki zastosowaniu magnesów neodymowych w konstrukcji urządzeń elektronicznych z każdą nową generacją swojego ulubionego smartfonu uzyskujesz jeszcze więcej funkcji w coraz mniejszym „opakowaniu”. De facto, gdyby użytkownikom nie zależało na dużych wyświetlaczach smartfony mogłyby być o wiele mniejsze niż są.

Magnes a systemy mocowaniaChyba każdy z nas miał do czynienia z pudełkiem tekturowym, które zamykało się na magnes… Tego typu opakowania to popularny sposób pakowania produktów premium, w szczególności elektroniki użytkowej. W tego typu opakowaniach sprzedawane są elektryczne szczoteczki do zębów, głośniki i wiele innych. Dzięki swojej mocy magnesy neodymowe pozwalają na znacznie więcej, niż zespolenie ze sobą dwóch kawałków sztywnej tektury.

Neodymy są wykorzystywane w różnych systemach montażu bazujących na mocowaniu elementów do powierzchni przy pomocy pola magnetycznego. Tam, gdzie mocuje się plandeki, materiały na tablicach czy szyldach reklamowych na ogół korzystamy z magnesów o właściwej, ograniczonej mocy. Jednak w przypadku mocowania uchwytów lub różnych innych mocowań neodymy okazują się niezastąpione.